P JÉi - ^^MBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Feiten en cijfers Een ruilverkaveling met een administratief karakter is voor een deel hetzelfde als een gewone ruilverkaveling. Beide verlopen volgens de spelregels van de Landinrichtingswet. De tijdwinst zit voornamelijk in de voorbereidingsperiode. De voorbereiding van de ruilverkaveling Sluis-Oostburg kon zo snel verlopen door: a. Inventarisaties: er is voornamelijk gebruik gemaakt van be staande gegevens van het waterschap. b. Deeladviezen: in plaats van deeladviezen zijn deelnotities vervaardigd. Aan de opstellers is overgelaten of zij deze wil len verheffen tot „deeladviezen". c. Er is (met toestemming van de CLC) geen schetsontwerp opgemaakt. d. De verdere onderdelen van de voorbereiding gaven weinig mogelijkheid tot tijdwinst. De ruilverkaveling Sluis-Oostburg omvat een gebied van 3030 ha, waarvan 2830 ha cultuurgrond. Van 800 ha is pacht ge registreerd. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 500, waaronder 39 pure pachters. Hoofdlijnen van het plan De belangrijkste doelstelling van het plan is de verbetering van de concurrentiepositie en de werkomstandigheden in de land bouw. Daartoe voorziet het plan met name in het ruilen van kavels en de daaruit voortvloeiende werken. Ten behoeve van het scheppen van goede uitruilmogelijkheden worden enkele bestaande wegen verbeterd en wordt het tracé van enkele waterlopen aangepast. Om de hoofdstructuur van het land schap te accentueren, is in het plan beperkte berm- en dijk- beplanting opgenomen. Verder wordt gedacht aan aanleg van enkele looppaden voor de sportvisserij. De ruilverkavelings- werken worden mede afgestemd op het handhaven van natuur- en cultuurhistorische waarden.. Verkaveling De maatregelen en voorzieningen voor de verkaveling hebben betrekking op het ruilen van gronden en het uitvoeren van kavelaanvaardingswerken. Het plan is erop gericht goed te ex ploiteren kavels en percelen te vormen. In dat kader wordt gestreefd naar: vergroting van huiskavels; samenvoeging van veldkavels; verkorting van de afstand tot de veldkavel; vormverbetering van de kavels. Bij de indeling van nieuwe kavels zal rekening worden gehou den met bestaande wegen en waterlopen, maar ook met land schappelijke elementen. Om de nieuwe kavelindeling mogelijk te maken, zijn plaatselijk kavelaanvaardigingswerken nodig. Deze moeten ervoor zorgen, dat de nieuwe kavels in redelijke mate vergelijkbaar zijn met de kavels die men in de oude situatie in gebruik had. De werken bestaan onder meer uit: graven van nieuwe sloten; dempen van overbodige sloten; herstel van verstoorde drainage; aanleg en/of verbetering van dammen en opritten; egalisatie. Ontsluiting Het patroon van wegen is voor de bereikbaarheid van de gron den in het algemeen voldoende. Een minder gunstige situatie doet zich voor in het zuidwestelijke gedeelte van het ruilver- r" i HBpL !r* Eén van de weinige te verleggen waterlopen. Beheersgebied Austerlitzpolder. kavelingsgebied. Daar zijn enkele semi-verharde wegen te smal en/of te licht van constructie voor het huidige verkeer. In het plan is verbetering van enkele wegen opgenomen om te zorgen voor een betere ontsluiting van de kavels. Daardoor wordt een betere uitruil van kavels mogelijk. Waterbeheersing De afwatering is in het gebied in het algemeen voldoende. De in het verleden uitgevoerde waterschapswerken hebben daar aan bijgedragen. Aan de waterlopen wordt dan ook alleen wat gedaan om de mogelijkheden voor een goede kavelindeling te vergroten. Daarom is in het plan het aanpassen van een drietal tracé's van waterlopen opgenomen. Het gaat om ongeveer 1 575 m. Verder gaat het plan uit van handhaving van het be staande hoofdwaterlopenstelsel. Natuur en landschap In het plan wordt ernaar gestreefd de aanwezige landschappelij ke, natuur- en cultuurhistorische waarden zoveel mogelijk te handhaven. Daarom kunnen in bepaalde delen van het gebied geen of binnen voorwaarden kavelinrichtingswerken wor den uitgevoerd. Enkele gebieden zijn overigens aangewezen als beheersgebied in het kader van de Relatienota. Deze aanwijzing staat geheel los van de ruilverkaveling. Voorts zijn in het plan natuurwetenschappelijke en cultuurhisto rische waardevolle gebieden aangeduid. Daar zullen de te tref fen ruilverkavelingswerken mede worden afgestemd op het handhaven van deze waarden. Het landschapsplan is vooral een herstelplan voor de dijkbeplan- tingen in het noordelijk deel van het ruilverkavelingsgebied. Vooral daar is bij de inventarisatie van het gebied verval van de beplantingen geconstateerd, welke deels is te wijten aan de ouderdom van de beplantingen. Het landschap van het ruilver kavelingsgebied bestaat uit een aantal gebiedsdelen met een verschillende ouderdom en verschijningsvorm. De historische opbouw van het gebied is een belangrijk uitgangspunt geweest voor het landschapsplan. Openluchtrecreatie Het ruilverkavelingsgebied kan worden gebruikt voor het fiet sen, wandelen en toerrijden met de auto. De kreken in het ge bied zijn in trek bij de sportvisserij. Het plan voorziet in de aan leg van looppaden voor sportvissers langs de Stierskreek of Praatvliet. Grondverwerving Voor het realiseren van het totale plan is een oppervlakte grond nodig. De oppervlakte die nodig is voor het verbeteren van wegen en het aanpassen van de tracé's van waterlopen wordt verkregen via korting. Dat is korting op alle ingebrachte grond eigendommen. De benodigde oppervlakte is in totaal 1,6 ha, wat neerkomt op een korting van 0,1%. Dit is, vergeleken met gewone ruilverkavelingen, bijzonder weinig. De korting wordt in geld vergoed op basis van verkeerswaarde. De overige grond zal op basis van vrijwilligheid worden verworven door het Bu reau Beheer Landbouwgronden. In totaal is 73 ha nodig. Hier van zal ongeveer 59 ha worden gebruikt om de nieuwe kavelin deling mogelijk te maken. Verder zal 12,5 ha worden gebruikt voor uitruil van de dijken die worden beplant. Tot slot is 1,5 ha nodig voor aanleg van de verdichtingswegen en recreatieve looppaden. Er is nu al 70 ha aangekocht. NGT GEODESIA 88 503

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 15