„We hebben een vereenvoudigd onderzoek gedaan, dat wil zeggen dat we slechts een deel van het gebied heb ben bestudeerd. In twee blokdelen van totaal ongeveer 850 ha hebben we met behulp van ATOR (zie NGT Geodesia, juni 1988) bestudeerd welke verbeteringen mogelijk zijn. Uit dit onderzoek bleek, nadat we de uit komsten hadden ingeschetst op een kaart 1 5000, dat voor bedrijven van 5 - 15 ha de huiskavel kan vergroten van 5,8 naar 9,0 ha en de oppervlakte van 58% naar 95% van het bedrijf. Voor bedrijven van 15 - 30 ha is die vergroting van 12,4 naar 17,4 ha en van 55% naar 76%. Verdere uitkomsten van het toedelingsonderzoek zijn: een bescheiden afstandsverkorting tot de „veld- kavels" is mogelijk; vergroting van de kavels zal niet altijd vormverbete ring betekenen, omdat de grillige watergangen en sloten niet veranderen; niet alle kavels zullen aan de openbare weg kunnen ontsluiten; in het kader van uitruil van percelen zal enige inves tering nodig zijn; er is in aanzienlijke mate over en weer gebruik van aangrenzende blokken. De stemmen worden driemaal geteld. Dit laatste punt is Rentier nog wel een doorntje in het oog. „Met enige activiteit van onze kant zou hier nog veel kunnen worden gedaan, maar helaas ontbreekt de mankracht. Er is een onderzoek gedaan naar het over en weer gebruik tussen de verschillende blokken. Voor eigenaren en gebruikers kan het aantrekkelijk zijn om gronden zoveel mogelijk in een blok te hebben liggen, ten einde een zo groot mogelijke concentratie van gron den te krijgen bij het plan van toedeling. Dit kan worden gerealiseerd door 'vrijwillige kavelruil'. Er heeft een be langstellingsregistratie plaatsgevonden en het blijkt dat er een aanzienlijke belangstelling voor bestaat. Wie weet lukt het toch om hier binnenkort wat aan te gaan doen". Kadaster op het kritieke pad „Vandaag heeft het volk gesproken. We kunnen weer vooruit. Een gewone ruilverkaveling duurt gemiddeld 15 jaar; hier hopen we in ongeveer vijf jaar klaar te zijn", zegt ir. M. C. de Koster, hoofd van de afdeling Projecten van het Kadaster te Middelburg, „maar de ervaring leert, dat er dan niet teveel tegen moet zitten. De procedureonderdelen kosten heel wat tijd en je moet toch alle procedures doorlopen. We zullen voortdurend de vinger aan de pols moeten houden. Om deze snelle procedure te realiseren, moet bijvoorbeeld al vóór de stemming met de kaartvervaardiging worden begon nen. We hebben dat dan ook gedaan, maar je loopt daarbij wel het risico werk voor niets te doen als de ver kaveling wordt afgestemd. We weten bij het Kadaster, dat we voortdurend op het 'kritieke pad' zitten. We wil len best snel werken, maar dan zullen we meer mensen in dienst moeten nemen; er is nu al aangetoond dat we mensen tekort komen, en dan lukt het echt niet". En nu maar hopen dat Minister Van Dijk dit leest, want die heeft bepaald dat er teveel ambtenaren zijn. 303 stembiljetten. 504 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16