De huisvesting van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft door Adri den Boer, redacteur vanuit de VMDR. SUMMARY The housing of the Survey Department of Rijkswaterstaat The MD (Survey Department) is one of the departments of the Rijkswaterstaat, belonging to the Dutch Ministry of Transport and Public Works. Its staff consists of over 500 employees. The main office of the MD is situated in Delft. Now this office is extended with the interesting former Geodesy Building of the Technological University (1895). On occasion of the opening a historical overview of the housing of the department is given. Inleiding De hoofdvestiging van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) te Delft is verbouwd en uitge breid. Het gaat om de panden Kanaalweg 3, 3a, 3b, 4 en 4b. De laatste twee zijn het vroegere Geodesiege- bouw van de toenmalige TH, dat op enkele ruimten voor het Technisch Tentoonstellings Centrum na nu ge heel door de MD in gebruik is genomen. Vrijdag 21 oktober 1988 vond de opening plaats door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De week daarop konden relaties ,,een kijkje in de keuken nemen". Aandacht voor deze huisvesting is niet alleen daarom gepast: het complex aan de Delftse Kanaalweg kan worden betiteld als het ouderlijk huis van de Nederland se geodesie! Gebouw voor geodesie Terug naar het eind van de 19e eeuw. Het Rijn-Schie- kanaal, dat juist toen werd aangelegd, volgde voor het Vogelvluchtperspectief van Jan de Quack met links het Geodesie- gebouw. Uit: Saxa loquuntur. Opdracht aan Jacobus van Lokhorst aangeboden door zijne ambtenaren, 1 april 1903. NGT GEODESIA 88 grootste deel bestaande waterlopen, waaronder bij Delft de oostelijke singelgracht. Ten zuiden van de stad werd echter een scherpe bocht doorgraven. Aan de zuidzijde van dat nieuwe kanaal werd kort na 1890 de Nieuwe Singelweg aangelegd, die later Kanaalweg ging heten [1], Omdat prof. dr. Ch. M. Schols (1847- 1897) bij zijn werk op de Oude Delft in ruimtenood zat, ontstond een plan voor een geheel nieuw gebouw in de Wippolder aan dat nieuwe kanaal. Het was bestemd voor zowel de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing als voor geodesie-onderwijs aan de Polytechnische School. Hoogleraar Schols was secretaris van de Rijks commissie, vandaar de dubbele bestemming van het nieuwe pand. De aanbesteding van deze „surprise" voor de geodesie vond plaats op 5 december 1891De kosten waren begroot op f 223 000, Op 15 mei 1895 droeg de „Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, enz.", Jacobus van Lok horst, het gebouw schriftelijk over. Op dit markante ge bouw is een observatorium geplaatst met een draaibare koepel en een beweegbaar luik naar voorbeeld van de Leidse sterrenwacht. Binnen staan in de vestibule vier zwaar gefundeerde pijlers, waaromheen de trappen zijn gemaakt. Deze pijlers dienden om in het observatorium een trillingsarme opstelling van instrumenten te heb ben. Op de begane grond achter valt een langgerekte zaal (52 meter) met veranda voor meetwerk op. Hoogenberk en Verbrugge [2] stellen later, dat architect Lokhorst koos voor ,,de 'solide' vroege renaissancestijl, waarin nog gotische motieven te herkennen zijn". Zij vinden het gebouw veel monumentaler dan het Bacteri ologisch Laboratorium aan de nabijgelegen Nieuwelaan, dat door dezelfde bouwmeester is gemaakt. Boven de ingang zijn drie gevelstenen geplaatst, die als „prachtig" worden gekwalificeerd in een boek over het aan dergelijke stenen zo rijke Delft [3]. De middelste steen toont het rijkswapen met de spreuk „Je main- tiendrai". Aan de linker- en rechterzijde zijn wapenschil den te zien met geodetische passer en gradenboog. Schilddragende kinderen houden linten vast met de spreuk ,,Wie wetenschap weet houdt syne woorden in" en ,,Een man van verstant is kostelyck van geeste", dit naar de bijbeltekst Spreuken 17 27. (Ter zijde: in het public-relation beleid van de MD wordt de eerste spreuk niet meer in ere gehouden.) Pal boven de deur zitten nog vijf beeldjes van vrouwenfiguren met geodetische attributen. Als typering van de architectuur haalt Van der Hoek [4] de volgende historische gebeurtenis aan: ,,Op zekere dag stopte er een rijtuig voor het gebouw en er werd 505

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17