11 EP Beeldje boven de hoofdingang van het Geodesiegebouw. gescheld. De heer Moert opende de voordeur en hoorde tot zijn verbazing de bezoeker vragen 'of hij de Moeder- Overste even mocht spreken'!" Het gebouw kreeg overigens direct centrale verwar ming en een goederenlift. Meetkundige Dienst Bij haar oprichting in 1931 werd de MD ondergebracht in het Geodesiegebouw. TH-studenten konden daar door vertrouwd raken met de bij de nieuwe dienst be dreven fotogrammetrie, en de dienst had haar adviseur en geestelijke vader, prof. Schermerhorn, altijd in de buurt. De huisvesting van de MD in het Geodesiegebouw was niet riant. De fotogrammetrische instrumenten stonden op de begane grond. Reeds in de jaren dertig werd de voormalige conciërgewoning in gebruik genomen door andere afdelingen. Voor de tekenzalen werden de zol derruimten uitgebouwd. In het Geodesiegebouw was ook de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting gevestigd. (Men zou dus kunnen stellen dat deze, althans ruimtelijk, ooit geïnte greerd is geweest met de bijhoudingsdienst voor het NAP. In 1950 richtte prof. Schermerhorn het International Training Centre for Aerial Survey (ITC) op. Ook dat kwam in het Geodesiegebouw. De inpandige hoogle raarswoning ging in deze tijd tot de bedrijfsruimte beho ren. MD-afdelingen werden in gebouwen elders in de stad gehuisvest. 506 Nieuwbouw 1956 Een oplossing kwam in zicht door het nieuwbouwplan van het ITC, dat tevens voorzag in huisvesting van KLM-Aerocarto en MD. De voormalige conciërgewo ning van het Geodesiegebouw werd daartoe gesloopt. In 1956 was de nieuwbouw gereed [5). De kunst werken in de ITC-gevel en in de MD-hal zijn enkele jaren geleden besproken in dit tijdschrift [6, 7]. Het MD-gebouw was overigens direct al te klein. Als in 1961 het 1e NGL-congres in Delft wordt gehouden, signaleert het programmaboekje [8] de ruimtelijke con centratie van de vaderlandse landmeetkunde: ,,Voor de hand lag het, in Delft te starten, want Delft is, nationaal gezien, toch echt wel het middelpunt van landmeetkundige en cartografische bedrijvigheid en zeer zeker op het gebied van de luchtkaartering. Na het geen hiervoor over de Topografische Dienst geschreven werd, moge een beschouwing van nevenstaande over- boord-opname, van een stukje Deift-aan-de-Kanaai- weg, dat net niet meer op de luchtfoto van de titel pagina te zien is, deze overtuiging ook bij u vestigen. Immers hier ziet u een gebouwencomplex, bestaande uit van links naar rechts achtereenvolgens: 1Laboratorium voor Geodesie van de Technische Ho ge School alhier. 2. Internationaal Trainingscentrum voor luchtkaarte ring. 3. Het Kaarterings-instituut van de N.V. KLM-Aero Carto. 4. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Schermerhorns ideaal van om te beginnen ruimtelijke concentratie van landmeetkundige instellingen ver schraalt ten dele, als KLM-Aerocarto vertrekt en het ITC die ruimte gaat benutten. Later is sprake van echte Het pand Kanaalweg 4 volgens het lustrumboek 1955 - 1960 van ,,Sneitius". NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 18