m m k s3 J nieuwe V/, m Kanaalweg 3b in 1956. afbraak van dat ideaal, wanneer in 1971 het ITC gro tendeels naar Enschede verhuist. De MD neemt gelei delijk de vrijgekomen ruimten in gebruik; het eerst in 1972 de zgn. „tussenbouw" Kanaalweg 3a, oorspron kelijk het kantoor van KLM-Aerocarto. Anno 1976 vol gen de daaraan grenzende laagste drie verdiepingen ten zuiden van de hoofdingang van Kanaalweg 3 (ITC) en tenslotte een instrumentenzaal op de begane grond aan de kanaalzijde van deze hoofdingang. TTC, kraakpand en toch MD De TH-onderafdeling der Geodesie was in de jaren 60 toch weer in ruimtenood gekomen in het oude gebouw. Zelfs de verwijdering van de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting baatte niet. Plannen voor een nieuwe vleugel aan het oude pand strandden mede op de weerzin om een stukje cultuurtuin van „Technische Botanie" op te offeren. Er kwam tenslotte nieuwbouw in het verre zuiden van de Wippolder [9], In 1975 verhuisde de onderafdeling, in weerwil van de nostalgie bij de komende generatie. Studenten en per soneelsleden zongen aan de Kanaalweg op de wijs van ,,ln het bos daar zijn de jagers": Verhuizen naar de polder Dat is toch ki-ka kolder. Maar we blijven lekker hier, ja hier en we drinken lekker bier". Na vertrek van de TH-afdeling kwam op de begane grond van het pand Kanaalweg 4 het Technisch Ten- toonstellings Centrum (TTC). Tot medio 1981 was in de voormalige hoogleraarswoning Kanaalweg 4b de TH-bedrijfsbrandweer gevestigd. Het woonhuis werd na een tijd van leegstand gekraakt [10]. Plannen om het gehele Geodesiegebouw te bestemmen voor studentenhuisvesting gaan niet door. In plaats daarvan zal de naburige MD ook ex-bewoner het pand benutten, zodat een tijdelijke dependance aan de Hendrik Tollensstraat na jaren kan worden opgeheven. In zijn nieuwjaarsrede 1986 ziet de hoofdingenieur directeur, ir. R. Vellema, de nodige verbouwing al in het komend voorjaar starten. ,,U mag daarbij constateren, dat wij dus niet naar het Noorden gaan", zo voegt hij eraan toe. Bij de jaarwisseling 1985/1986 wordt ook gesproken over verdere plannen om de afdelingen Wa- terstaatskartografie en Reprografie van Den Haag naar Delft te laten verhuizen. Daartoe zal in de tuin achter het Geodesiegebouw een nieuw gebouw moeten wor den geplaatst". In december 1985 is een program van eisen voor de MD-herhuisvesting gereed en in het voor jaar keurt de Rijksgebouwendienst het goed. Op de contactdag in de herfst van 1986 kan ir. Vellema het volgende zeggen: ,,Het gaat er nu echt naar uitzien dat er een einde komt aan de miserabele huisvesting in Delft. Het oude Geodesiegebouw is definitief aan de MD toegewezen. Dit jaar begint de verbouwing. Als alles goed gaat komt de hele zaak begin 1988 klaar". Eind oktober 1986 vindt de aanbesteding plaats en ver laat het elftal krakers vrijwillig de vroegere woning van Schermerhorn. Architect van de recente verbouwingen is ir. P. L. M. van Huiten van de Rijksgebouwendienst. Wat de heer Van der Hoek omschreef als de ,,hoge tempelachtige gangen" werd verrijkt of ontsierd met een hangende kabelgoot. Op de zolder van de vroegere hoogleraars woning kwam een personeelsrestaurant, geëxploiteerd door het cateringbedrijf BRN. Een local area network (lan) verbindt de royaal aanwezige decentrale compu terapparatuur. De centrale computerruimten in de voor malige KLM-vleugel worden aanmerkelijk vergroot, ter wijl de apparatuur compacter wordt! (Het illustreert de doordringingsgraad van de automatisering.) Het pand Kanaalweg 3b kreeg een heel nieuw dak. De bovenver dieping met de lichtrijke glazen tekenzalen uit de tijd van het handmatig werk werd in gesloten kantoor kamertjes opgedeeld. Of en wanneer er nog een gebouw in de tuin komt voor de Haagse dependance, is onbekend Schets van het complex met het dak van het pand 3b nog in zaagtanduitvoering" ten behoeve van de kaartenfabriek. NGT GEODESIA 88 507

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 19