Dan liever de lucht in PH-DPk 'Sa-È. Ok "3C. door Theo Scheete, redacteur. SUMMARY Better in the air Delta-Phot is a young company for vertical and oblique aerial photography. All kinds of products are made using the most modern instruments. Bird's eye and rectified photographs are delivered on request. „Delta-Phot Luchtfotografie in Middelburg bestaat 10 jaar" las ik onlangs in de Provinciale Zeeuwse Courant; „Hef bedrijf heeft zich alweer fors uitgebreid", werd er nog aan toegevoegd. Misschien iets voor NGT Geodesia, dacht ik en waagde er een telefoontje aan. Het werd enthousiast ontvangen door Teco Slagboom, één van de twee directeuren. „Kom eens langs in het bedrijf", nodigt hij uit, „en wacht niet te lang, het is nu nog mooi weer". Mijn eer ste afspraak ging echter de mist in, het was té mooi weer, echt fotoweer. Er was nog zoveel werk te doen. Een week later lukt het wel. Teco Slagboom wacht me al op bij de ingang van het mooie nieuwe ruime gebouw aan de rand van Middelburg. Zijn werkkamer kijkt uit op het rustieke dorpje Kleverskerke, dat te midden ligt van kleurige graanakkers en groene weiden. Daarachter ligt het vliegveld Midden-Zeeland, waarvandaan de op drachten worden uitgevoerd. Er wordt me gevraagd wat ik zou willen zien. „Nou, wat doen jullie, en hoe doe je het?" was mijn weder vraag. „Het moet geen moeilijk artikel worden". Wel, dat kon. Teco begint met de uitleg. „Kijk, wij leveren twee soor ten werk, verticale en vogelvluchtfoto's. Daarmee wordt hier in het gebouw van alles gedaan. Het begin van alle werk is bij ons de luchtopname. Die maken we met ons eigen vliegtuig vanaf Midden-Zeeland; als je wilt, gaan we even kijken". Dat lokt mij wel aan en even later zitten we in de auto. Onderwijl legt Teco uit, dat vooral in het vroege voorjaar de verticale opnamen worden gemaakt. De vogelvluchtfoto's kun je het hele jaar maken. Liefst moeten de bomen mooi groen zijn. Dat oogt beter. Het meeste werk zit vast aan de verticale opnamen. In enkele dagen moeten ze dan werk voor een heel jaar binnen zien te krijgen. Dat lukt zeer wel; dit voorjaar zijn in twee dagen 800 foto's van Eindhoven gemaakt. De foto's moeten worden afgedrukt op schaal 1 500 (formaat 80 x 80 cm). Daar kun je even mee uit de voeten. Inmiddels zijn we op het vliegveldje gearriveerd. Teco, zijn broer At (de vliegenier) en ik. De Cessna 206 staat netjes voor de hangar geparkeerd om bewonderd te worden. Uitvoerig wordt ik geïnformeerd over de wer king van de mooie Zeiss-camera die in de vloer is ge monteerd, over de taak van de navigator, de piloot en vooral de samenwerking tussen die twee. Het vliegtuig is niet groot. De camera vult een groot deel van de ruimte en als er vogelvluchtfoto's worden gemaakt, moet zelfs één van de twee voorstoelen eruit. Teco demonstreert hoe hij dan, vrijwel in de deurope ning hangend, de nodige handelingen moet verrichten. Dan kruipt hij achter de Zeiss-camera en legt mij uit wat zijn taak is. Hij is navigator/fotograaf en At bestuurt het vliegtuig. De piloot brengt het vliegtuig op de vlieglijn en de navigator houdt het erop door voortdurend aanwij zingen door te geven aan de piloot: twee graden links, drie graden rechts, enzovoort. Bij sterke zijwind ont staat drift, waardoor de foto scheef zou worden geno men. Hij stelt de camera dan bij door hem om de verti cale as te draaien. Hierdoor komen de foto's allemaal netjes recht achter elkaar te liggen. Als het vliegtuig door veranderende termiek wat omlaag valt, moet de overlap worden bijgesteld. „En Teco moet ook nog zor gen, dat er foto's worden gemaakt", vult At aan. Als ik denk het begrepen te hebben, zegt hij: „Stap dan maar even in, dan laten we boven zien hoe dat werkt". De Zeiss-camera vult een groot deel van het vliegtuig. NGT GEODESIA 88 ggg

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 21