f p «■■■H \mm ,-j| '*syn. De gebroeders Slagboom gereed voor vertrek. Daar had ik niet direct op gerekend en mijn hart tikt even een paar slagen sneller. Moedig worstel ik mij om de camera heen en gesp me vast in de staart. Een kop telefoon geeft mij verbinding met At en Teco op de voorstoelen. Even later rollen we over het grasveld. Bij het begin van de startbaan wordt de motor goed warm gedraaid en dan gebeurt het. ,,We gaan ervandoor", roept At door de koptelefoon. Steeds harder hobbelen we over het grasveld. Ik probeer wat op te schrijven, maar dat gaat slecht. Tot ineens het hobbelen ophoudt. Heel voorzichtig kijk ik door het raampje naast me en ik zie dat we in de lucht hangen. Toch even wennen! Onder ons schuift een prachtig landschap weg, een grote camping, een jachthaven en het fietspad waar over ik gisteren nog fietste; kleine poppetjes kruipen er op vooruit. Dan het Veerse Meer met de eilandjes middenin en mooie witte zeiltjes in een groot blauw vlak. Daar is het Kanaal door Walcheren, waar een paar boten voortploeteren en dan schuift Kleverskerke voor bij. ,,Kijk, hier beneden ligt ons bedrijf", roept At en legt de Cessna even op zijn kant. Ja, ik zie het. En daar is Middelburg. Met een grote bocht draaien we om de stad heen, die als een prachtige kleurenfoto beneden ons ligt. Als ik vertel waar ik woon, wordt de Cessna even de andere kant op scheef gelegd en daar komt mijn huis voorbij. Een prachtige belevenis. Nu stapt Teco over de camera heen naar mij toe en stelt de telescoopzoeker in op de levende luchtfoto beneden mij. Haarscherp volgt het assenkruis van de zoeker de vlieglijn. Met de topografische kaart naast de camera kan heel nauwkeurig van punt naar punt worden gevlo gen. Er is vrijwel geen drift op dat moment, dus came racorrectie is niet nodig. De overlapping is ingesteld op 60%; het zijn stereofoto's. We vallen niet merkbaar omlaag en de overlapping behoeft niet te worden bij gesteld. Het is duidelijk, dat de navigator het erg druk kan heb ben; alleen als de samenwerking tussen navigator en pi loot optimaal is, kan een goed resultaat worden ver kregen. Er lopen lichtgevende strepen door mijn beeld in de kij ker. ,,Dat is het FMC-systeem", wordt me uitgelegd (FMC Forward Motion Compensation). De strepen geven aan hoe snel de film door de camera loopt tijdens de opname; ze moeten stilstaan ten opzichte van de grond. Haarscherpe opnamen zijn het resultaat. Na nog een ommetje over het kleurige Walcherse land schap wordt koers gezet naar het vliegveld, waar we 510 weldra weer vaste grond onder de voeten voelen. Dat bevalt me toch beter. „Als het weer goed is (zonnig, helder, weinig wind), wordt weieens 12 uur per dag gevlogen", zegt At. „We maken dan wel een paar tussenlandingen. Een enkele keer wil een opdrachtgever per se meevliegen, maar die komt na zo'n lange vlucht soms minder fris weer beneden". De weg van de foto door het bedrijf Terug in het bedrijf krijg ik te zien welke weg de foto/ film aflegt eer hij zijn eindversie heeft bereikt. Uiterst moderne apparatuur ontwikkelt de film direct na de op name. Het duurt ongeveer zes uur voordat een 50 meter lange film is ontwikkeld. Tijdens het proces wordt rekening gehouden met de opname-omstandig heden. De ontwikkeling wordt daarop afgestemd (tem peratuur en doorloopsnelheid). Als er wat is mislukt, kan desgewenst de andere dag opnieuw worden ge vlogen. Doolhof We bewegen ons nu voorzichtig door een doolhof van donkere kamers met hypermoderne apparatuur. Af en toe komen we een schim tegen. „Dat is John", hoor ik dan, of Izak, Annelies of Laurie. Als we bij het Wild E4 onthoekingstoestel staan waar John demonstreert hoe een foto wordt ingepast op een kadastrale kaart, komt Ilse meedelen dat de thee koud zal worden als we niet opschieten. De thee wérd koud maar er was ook zoveel te be kijken bij de drie meter hoge onthoeker met de speciaal geconstrueerde kleurenkop erbovenop. Ook de andere vergroters en afdrukinstrumenten zijn het bezichtigen waard. Waar ik als amateur bezig blijf met meten van kleur en belichting, zorgt hier een gekoppelde computer dat alles automatisch wordt bijgesteld als eenmaal is in gesteld. Terug in het licht Nu kunnen we weer beter zien waar we lopen. In ruime archiefkamers staan kasten vol afgewerkte opdrachten. Teco doet een willekeurige greep en toont een map dia positieven van een vrij groot object in Noord-Holland. I At startklaar. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 22