Uw verslaggever mag even de camera bedienen. Wie zijn de klanten? Veel gemeenten bestellen foto's als aanvulling op be staand kaartmateriaal. Vooral achterterreininformatie en detailbebouwing ontbreekt op veel kaarten of is niet bijgewerkt. Een overlay wordt gemaakt op transparant materiaal en de kaart ziet er plotseling heel anders uit. Stedebouw, planologie, bouw- en woningtoezicht heb ben het gemak van de luchtfoto (en de weg naar Delta- Phot) ontdekt. „Is dit niet te duur voor een gemeente", wil ik weten. „Helemaal niet", zegtTeco. „Door combinatieopdrach ten van meerdere gemeenten kom je juist erg goedkoop uit. De aanvliegkosten zijn dan te verwaarlozen". Ik vraag me af of de gemeenten die vogelvluchtfoto's ook gebruiken of dat die alleen maar worden gevraagd door boeren die een mooi plaatje van hun boerderij wil len. Vogelvluchtfoto's doen heel veel diensten voor heel veel bedrijven, wordt me uitgelegd. Overzichts foto's van een bedrijfscomplex kunnen knelpunten zichtbaar maken. Ze worden ook uit representatieoog punt gemaakt. Gemeenten krijgen extra info over ver keerssituaties, begroeiing en bezetting van de cam pings in de zomer. Hoe mooi en representatief ze kunnen zijn, bewijst een prachtexemplaar tegen de achterwand van de kantine ruimte. Een foto van zeker twee bij drie meter, die een schip in volle zee voorstelt. „Hebben jullie nog meer grote opdrachtgevers, behalve gemeenten als Eindhoven en Den Haag?" „Ja, vergeet Rijkswaterstaat niet. Daar leveren we heel veel aan. De foto's worden op hun eigen uitwerkingsapparatuur uit gewerkt; zo blijft Waterstaat altijd bij de tijd. We vliegen voor hen van Cadzand tot Texel", vertelt Teco trots. „Dan is het Kadaster zeker ook een goede klant van jul lie", probeer ik, „want die hebben ook eigen stereo- uitwerkingsapparatuur". Het wordt even stil, Teco denkt na„Nee, het Kadaster helaas nog niet. Jam mer, want we zijn beslist in staat om ook aan hun nauwkeurigheidseisen te voldoen". „Misschien moeten jullie in Apeldoorn wat meer aan de weg Timmeren", opper ik. Beneden ons lag Middelburg. De bijgesloten topografische kaart toont de vliegstro- ken. Het zijn stereo-opnamen. Op de verzendtafe! liggen stapels foto's die net gereed zijn gekomen, een map onthoekte luchtfoto's 1 1000, formaat 80 x 80, van Leidschendam. Haarscherpe op namen in mooie kleur. „Hoe krijgen jullie die foto's zo schitterend van kleur?", wil ik weten. „Dat lukt mij nooit in mijn kleine dokaatje". „We gebruiken een zach te negatieffilm, die speciaal door Kodak voor ons is ver vaardigd. Hiermee worden vooral de schaduwen mooi doortekend". Er is nog veel meer te zien op deze afdeling, bijvoor beeld een stapel kleurenfoto's schaal 1 5000 van Leusden. Er is van elke foto een diapositief in zwart/wit bijgevoegd om gemakkelijk lichtdrukken te kunnen ma ken. Ook liggen er nog een paar stapels mooie vogel vluchtfoto's. In de ruime werkvertrekken kom je overal luchtfoto's tegen. In ieder geval is er nog wat te wensen over voor de toe komst. Voor die toekomst wens ik Delta-Phot het aller beste, met hartelijke dank voor de gastvrije ontvangst. NGT GEODESIA 88 5-| -|

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 23