berichten Voor de algemene bepalingen en de examenprogramma's wordt verwezen naar de prospectus van april 1988. Deze prospectus kan door de kandidaat gratis worden aangevraagd bij de secreta ris-penningmeester van de examencommissie. Aanmelding voor een examen moet op een daarvoor bestemd for mulier geschieden, vóór 1 februari 1989, bij de secretaris-penning- meester van deze examencommissie, p.a. ing. W. A. van Beuse- kom, Aagje Dekenlaan 12, 2624 CC Delft. Het formulier is gratis bij de secretaris-penningmeester verkrijgbaar. Om tot een examen te worden toegelaten, moet de kandidaat bij aanmelding overleggen: a. het aanmeldingsformulier: b. een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kandidaat gedurende de voorgeschreven termijn van tenminste twee jaar als landmeetassistent (of vergelijkbare functie) werk zaam is geweest. De kandidaat die reeds eerder tot het examen werd toegelaten, dient dit bij de aanmelding te vermelden. Het examengeld voor het examen landmeetassistent bedraagt f 200,—; bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijke exa mengedeelte wordt f 75,— gerestitueerd. Het examengeld moet vóór 1 februari 1989 worden gestort op girorekening no. 2206900 ten name van de penningmeester examencommissie NLF landmeetassistent te Delft. De kandidaat die niet wordt toege laten, ontvangt het examengeld terug. Het examen wordt alleen in de oneven jaren afgenomen. ing. W. A. van Beusekom NLF-EXAMENS 1989 VOOR TECHNICUS EN TEKENAAR Namens het bestuur van de Stichting NLF-examens maakt de be treffende examencommissie bekend, dat in het voorjaar van 1989 examens zullen worden afgenomen voor de NLF-diploma's land- meettechnicus en landmeetkundig tekenaar. Het schriftelijk ge deelte van de examens zal worden gehouden in de week na Pasen (28 - 31 maart); het praktische, respectievelijk mondelinge gedeel te in april of mei. Voor de algemene bepalingen en de examenprogramma's wordt verwezen naar de prospectus van oktober 1981Deze prospectus kan door de kandidaat gratis worden aangevraagd bij de secre taris-penningmeester van de examencommissie. Aanmelding voor een examen moet op een daarvoor bestemd for mulier geschieden, vóór 1 februari 1989, bij de secretaris penningmeester van deze examencommissie, ir. W. Flinterman, Hoyledesingel 36, 3054 EL Rotterdam. Het formulier is daar gratis te verkrijgen. Om tot een examen te worden toegelaten, moet de kandidaat bij aanmelding overleggen: a. het aanmeldingsformulier; b. een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kandidaat zich gedurende de voorgeschreven termijn (zie hier onder) praktisch heeft geoefend. De kandidaat die reeds eerder tot een examen werd toegelaten, behoeft bij wederaanmelding voor datzelfde examen, de onder b. bedoelde stukken niet opnieuw over te leggen. Het examengeld voor het examen landmeetkundig tekenaar be draagt f 175, bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijk examengedeelte vindt geen restitutie plaats van examengeld. Het examengeld voor het examen landmeettechnicus bedraagt f 280, bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijk examen gedeelte wordt f 90,— gerestitueerd. Het examengeld moet vóór 1 februari 1989 worden gestort op girorekening no. 390479 t.n.v. de secretaris-penningmeester NLF- examencommissie te Rotterdam. De kandidaat die niet wordt toe gelaten, ontvangt het examengeld terug. Ten aanzien van de onder b. bedoelde praktijk worden de volgende eisen gesteld: Examen landmeettechnicus De kandidaat dient tenminste gedurende 100 velddagen de land meetkunde (meetkundige grondslag, situatiemeting, uitzetting en hoogtemeting) als chef meetploeg te hebben beoefend. Examen landmeetkundig tekenaar De kandidaat dient tenminste gedurende 200 kantoordagen het landmeetkundig tekenen praktisch te hebben beoefend. Toekomstige kandidaten wordt met nadruk gewezen op de moge lijkheid tot het verkrijgen van examenopgaven en -verslagen a 7 6,— per examen en van afwrijfschrift a f 12,— per vel. Deze zijn onder vooruitbetaling op girorekening 390479 te bestellen bij de bovengenoemde secretaris-penningmeester. In 1991 zullen voor het laatst de examens voor landmeettechnicus en landmeetkundig tekenaar worden afgenomen. ir. W. Flinterman NGT GEODESIA 88 JAARVERSLAG KADASTER 1987 In zijn inleiding geeft de hoofddirecteur van het Kadaster, mr. ir. C. J. Fiemijnse, weer dat de informatieverstrekkers op weg zijn naar een expliciete plaats in de maatschappij, en dus niet meer slechts aanwezig zijn op de achtergrond. Ook het Kadaster wil een eigen positie op de markt verwerven, waarbij zij uiterste inspan ning levert om hierin een respectabele plaats te bemachtigen. Het verslag gaat verder met de stelling, dat nu eens niet de kadas trale historie wordt aangedragen om duidelijk te maken waarom het Kadaster werkt zoals het nu werkt. Men acht hiervoor een andere ordening noodzakelijk. In hoofdlijnen wordt weergegeven wat de taakgebieden van het Kadaster zijn, welke organisatie men daarvoor nodig denkt te hebben en welke registraties en technie ken men daarvoor heeft ontwikkeld. Ook komen de produkten en diensten aan de orde, welke het Kadaster kan leveren. Hierbij wordt de Kadasterwet als draagvlak gegeven. Het betoog stelt verder, dat men welhaast ingenieur geodesie of meester in de rechten dient te zijn om de specialistische werk zaamheden van het Kadaster te kunnen beoordelen. In het verslag wordt aandacht geschonken aan de verschillende vormen van automatisering, welke op dit moment binnen het Kadaster van belang zijn: AKR, de automatisering van de kadastrale registratie: een in formatiesysteem met betrekking tot objecten (percelen), sub jecten (natuurlijke en niet-natuurlijke personen die rechten uit oefenen op objecten), rechten en de stukken (op grond waar van registratie plaatsvond). ARAK, de automatisering van de ruilverkavelingsadministratie. ATOR, de automatisering van het toedelingsontwerp bij ruil verkavelingen. FINGIS, een van oorsprong Fins geografisch informatie systeem (ten behoeve van de kartografische aspecten in de ruilverkaveling). LKI, het landmeetkundig kartografisch informatiesysteem voor de vastlegging van geometrische gegevens die het Kadaster beheert (kadastrale kaart en GBKN). Verder zijn er nog enkele geautomatiseerde systemen ontwikkeld op administratief en financieel gebied (PTP een werktijdregistra tiesysteem en FIS een financieel informatiesysteem). Het Kadaster levert haar diensten en produkten aan particulieren, notariaat, gemeenten, waterschappen, enz. Dat de GBKN hierin een belangrijke rol gaat spelen, moge duidelijk zijn. Men heeft dan ook gekozen voor een planmatige aanpak van deze kaart. Zo zal in het jaar 2012 (volgens de provinciale karteringscommissies ove rigens 12 jaar te laat) geheel Nederland met de GBKN bedekt zijn. Ook andere ministeries gaan te zijner tijd in ruime mate gebruik maken van het produktenpakket van het Kadaster, zoals het Ministerie van Financiën (belastingen), het Ministerie van Econo mische Zaken (CBS), het Ministerie van WVC en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het ligt ook voor de hand, dat deze in formatievoorzieningen op veel grotere schaal geschieden dan voorheen. De inwinningstijd en de daarmee gepaard gaande kosten worden door deze vorm van informatieverstrekking der mate ingedamd, dat een grotere vraag niet kan uitblijven. In de hoofdpunten van het beleid wordt aangegeven, dat het wen selijk is dat AKR zo snel mogelijk wordt voltooid en de vervaardi ging van de GBKN goed verloopt. Men is zich ervan bewust, dat deze werkzaamheden met een behoorlijk ingekrompen personeels bestand (van ongeveer 3700 naar ongeveer 2700 in 8 jaar) moet worden gerealiseerd. Om aan de doelstellingen te kunnen voldoen, zal de GBKN- produktie in 1990 geheel door derden worden verricht, terwijl de bijhouding voor 50% wordt uitbesteed. Het jaar 1987 is het eerste jaar van het zogeheten MLTP ofwel Middellange Termijnplan, hetwelk een periode van vier jaar beslaat. In het jaar 1990 zullen de afslanking en de AKR voltooid moeten zijn. Niettemin moet het mogelijk blijven de taken van het Kadaster te blijven vervullen. Daarnaast zal de huidige achterstand in het werk moeten worden weggewerkt, o.a. door uitbesteding. Bovendien zal er ruimte moeten zijn om tijdelijke pieken in het werkaanbod te kunnen opvangen. De nota ,,het Kadaster tot uw dienst" speelt in op de mogelijkhe den van de dienstverlening van het Kadaster. De nota geeft een visie van het Kadaster op de toekomstige dienstverlening weer. Kernpunten hierin zijn o.a. optimale taakuitvoering, grotere be drijfsmatigheid, grotere uitbesteding, klantgerichte instelling en het beschikbaar stellen van de aanwezige know-how. In het voort- 513

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 25