Zeeburgerbrug en -tunnel door Peter Miete, redacteur. SUMMARY Zeeburgbridge and -tunnel With the combined bridge/tunnel near the isle of Zeeburg the ring-road around Amsterdam is closed. This article gives a combined report of the VVL-excursion on 16th of May 1988 and an overview of the surveying activities during the preparation and realization of the construction of the tunnel. Inleiding Wat was begonnen als een verslag van een interessan te excursie van de VVL op 1 6 mei van dit jaar, is lang zaam uitgegroeid tot dit artikel. U vindt hierin, na het verslag, ook een opsomming van de landmeetkundige werkzaamheden aan de tunnel. Excursie De Vereniging van Landmeetkundigen organiseert tweemaal per jaar een excursie. De voorjaarsexcursie duurt een hele dag, die in het najaar wordt gecombi neerd met de jaarlijkse algemene ledenvergadering (en duurt dan ook een hele dag). Dit jaar viel in het voorjaar de keuze op het in aanbouw zijnde laatste deel van de ringweg om Amsterdam. Dit sluitstuk omvat de bouw van een brug en een tunnel, respectievelijk over het Amsterdam-Rijnkanaal en het IJ-meer, en onder het Buiten-IJ. De bouw kent een droog en een nat deel en wordt daarom ook uitgevoerd onder twee directies van de Rijkswaterstaat, de Directie Bruggen en de Directie Sluizen en Stuwen. In de korte inleiding door de afdeling Voorlichting van de Rijkswaterstaat vernamen wij, dat al in de jaren zestig met de ringweg was begonnen. Bij een rondrit op deze 32 kilometer lange ringweg passeert men twintig kruisingen en aansluitingen, waarvan vijf met autosnel wegen. Overzicht ringweg om Amsterdam. 490 Na de inleiding werd een film vertoond over de Neder landse tunnelbouw in het algemeen. Er kon worden ge constateerd, dat sinds de bouw van de Maastunnel in Rotterdam een enorme ontwikkeling is geweest op het gebied van techniek, materiaal en materieel, maar dat sommige zaken ook verrassend actueel blijven. Zo wordt de rubberafdichting van aansluitende elementen nog steeds het GINA-profiel genoemd, ondanks de steeds verder toenemende invloed van „feminiseren- de" maatschappelijke stromingen. Vóór de lunch werd in de expositieruimte door de heren Van Schelt en Van Beek van de Directie Bruggen ver teld over de landmeetkundige werkzaamheden aan de brug. Bij de opgestelde maquettes kregen wij een goed beeld van de verkende en gemeten grondslag en ook van de minder solide ondergrond waarop moest wor den gewerkt. Na de lunch mochten de ruim 60 deelnemers de brug op en de tunnel (een klein stukje) in. Het fraaie weer be nadrukte nog eens, dat tussen het VVL-bestuur en de weergoden goede afspraken bestaan. Eerst werd een bezoek gebracht aan de brug, die uit twee delen bestaat. Het eerste deel krijgt een lengte van ongeveer 900 meter en wordt gebouwd en ge plaatst volgens de schuifmethode. Het tweede deel wordt 1200 meter lang en wordt gebouwd volgens een vrijhangende uitbouwmethode. Beide methoden zijn even spectaculair! Bij de schuifmethode wordt wekelijks een deel van ongeveer 29 meter aan het bestaande deel vastge- bouwd, waarna het geheel (in het eindstadium is dit dus een stuk van 900 meter!) met drie vijzels wordt op- de brug NGT GEODESIA 88 ZEEBURGER tunnd

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2