Het stadsmeierrecht in de Groninger Veenkoloniën Pt PuSt-INTCRVRL I ie MCTCR. Meten tijdens varen naar afzinkpositie. het afzinken wordt ervoor gezorgd, dat de bovenkant van de meettorens nog zo'n drie meter boven water uit steekt. De volgende zaken worden gemeten: afstand tussen GINA en de stalen kopring; dwarsafwijking aan de P-zijde; te zakken hoogte van de taatskom (oplegging); dwarsafwijking aan de S-zijde; te zakken hoogte taats; dwarshelling (clinometer); langshelling (meettorens en clinometer). Na het raken van GINA en de neus wordt door het kop schot de afstand tussen de kopschotten gemeten met een voeler. Na het afzinken en leegpompen van de ruimte tussen de elementen kunnen de deuren worden geopend om door A. Bartelds, medewerker bij het Waterschap Groningen. SUMMARY Inleiding Toen de stad Groningen in de zeventiende eeuw, door gebruik te maken van haar macht, grote delen van de uitgestrekte venen tussen Hoogezand, het Zuidlaarder- meer en Ter Apel ging aankopen om de aanvoer van turf zeker te stellen, kon men niet vermoeden, dat dit ruim 300 jaar later nog aanleiding zou geven tot juridi sche problemen. De stad Groningen gaf de gronden, voor of na het af graven, uit in pacht aan landbouwers, die hiermee het altijddurend gebruiksrecht verwierven voor een paar gulden per hectare per jaar. De stad liet de gronden overigens deskundig afgraven, waardoor goede land bouwgronden ontstonden. De oudste pachtovereenkomsten dateren van 1628. In deze pachtovereenkomsten was een bepaling opgeno men, dat bij overdracht aan een nieuwe pachter de vervolgens een aantal elementaire zaken te meten, door hoekmeting de x, y positie en door waterpassing de hoogte en hellingen van het element. In een later sta dium vinden nog controlemetingen plaats vóór en na het grouten van de op-perskoppen. Naschrift Door de onvoorziene ruime tijd die is komen te liggen tussen de excursie en het verschijnen van dit artikel is het goed om de huidige stand van zaken hier even te vermelden. Sinds mei van dit jaar zijn er 2 elementen van de tunnel afgezonken. Op de foto rechtsboven op p. 491 ziet u het op de plaats brengen van het tweede element. Voor diegenen die de excursie hebben bijgewoond nog aar dig om te weten dat zij in dat element hebben rond gelopen. Het derde element wordt in de maanden februari en maart van het volgend jaar afgezonken. Als u in dit arti kel tevergeefs hebt gezocht naar een diepgaande tech nische werkomschrijving, is er goed nieuws voor u. Joop Fokkink, hoofd onderafdeling Alkmaar van het MTT (Mariene en Terrestrische Geodesie, afdeling Ter- restrische Geodesie - West) van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat zal zo rond die tijd in een artikel dieper op een aantal aspecten ingaan. Tevens zal hij vermelden welke nauwkeurigheden er bij de uitzetting zijn behaald. twintigste of dertigste penning (5 of 3Vs%) van de waarde van de grond en van de opstallen aan de stad moest worden geschonken. Uitgezonderd waren de overdrachten tussen familieleden of erfgenamen. De jaarlijkse pachtsom bleef gelijk in de loop der jaren, maar de waarde van de grond is fors gestegen in de laatste eeuwen, zodat de 20e of 30e penning een zwa re last is geworden. Vooral voor fabrieken met dure pro- duktiehallen en landbouwbedrijven met veel grond kan dit bij overdrachten problemen geven. Naast 9500 ha land bezit de stad ook nog 66 km kanalen en 36,5 km openbare weg in de veenkoloniën. Door alle onderhoudswerk dat is verbonden aan het be zit van wegen, kanalen en bruggen, is het bezit hiervan voor Groningen een zware last. Hierdoor blijven nood zakelijke verbeteringen of veranderingen soms achter wege. Reiderzijlvest in de provincie The farmer rights of peat-colonies of Groningen November 2nd 1988 the first deed was signed, buying off the farmer rights of the city of Groningen, the Netherlands. These rights, established in the 17th century, affect the rights about land, road and canals in the eastern parts of the province of Groningen and the peat-colony Groningen-Drenthe. This article describes the history and the meaning of the farmer rights of the city of Groningen. In the next issue of NGT Geodesia the signing of the deed will be reported. 494 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 6