Het Kadaster en de GBKN*) door ir. L. A. Koen, directeur Landmeetkunde en Kartografie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY The Cadastral Service and the Large Scale Base Map of the Netherlands (GBKN) The Cadastral Service is producer and user of the Large Scale Base Map of the Netherlands. The author stresses the importance of topographical data for the renovation and the updating of cadastral maps. The Cadastral Service has developed an automated system for both digital topographic mapping and up dating as well as digital cadastral mapping and updating. The author gives his view on the implementation of the system, including the conversion activities. Inleiding De bemoeienis van het Kadaster met de GBKN (Groot schalige Basiskaart van Nederland) kan vanuit twee in valshoeken worden bezien. Het Kadaster is immers naast vervaardiger ook gebruiker van de GBKN. In het na volgende wordt de GBKN-problematiek vooral belicht vanuit de optiek van het Kadaster als gebruiker. De GBKN is een basiskaart waarop voornamelijk topo grafie is afgebeeld. Topografie heeft van oudsher een rol gespeeld in het kadastrale vastgoedsysteem. In het begin was het systematisch registreren van bebouwing een hulpmiddel om de belastbare opbrengst voor de grond belasting vast te stellen. Op de kadastrale kaarten was en is topografie een hulpmiddel voor overzicht en oriëntatie. Verder speelt topografie al vele jaren een rol bij de grafi sche vernieuwing van oude kadastrale kaarten naar het systeem van de RD (Rijksdriehoeksmeting). Dit was on der andere het geval bij hermeting met behulp van foto- grammetrie en bij de vervaardiging van Werkplans II ten behoeve van landinrichtingsprojecten. In dit geval vervult de topografie onder meer de functie van zichtbare grond slag. Tenslotte speelt topografie, en met name de harde topografie, een belangrijke rol ten behoeve van het vast leggen en reconstrueren van kadastrale grenzen in het terrein. De functie van topografische informatie binnen het kadastrale vastgoedsysteem is dus over het algemeen een ondersteunende; de kadastrale grens blijft het hoofd thema van de kadastrale kaarten. De GBKN kan in beginsel een goed hulpmiddel zijn om de hierboven genoemde functies te vervullen. Actuele situatie Om de betekenis van de GBKN voor het Kadaster duide lijk te maken zal kort worden ingegaan op de huidige situatie met betrekking tot het kadastrale kaartmateriaal en de GBKN, alsmede op het tot dusverre gevoerde be leid met betrekking tot de vernieuwing van het kadastrale kaartmateriaal. De kadastrale kaart is de enige grootschalige kaart die het gehele land bedekt, systematisch wordt bijgehouden en tegen algemene, wettelijk vastgestelde tarieven wordt Bewerking van een inleiding, gehouden tijdens de NGL studiedag „GBKN" op 25 november 1988 te Utrecht. NGT GEODESIA 88 verkocht. De kaarten worden continu bijgehouden. Via hermeting of grafische vernieuwing, en via de procedure van de ruilverkaveling is inmiddels 50% van het kadas trale kaartmateriaal in RD gebracht. Vrijwel alle kaarten hebben de vorm van eilandbladen. De inhoud van de kaarten is in beginsel landelijk uniform. De topografie op de kadastrale kaarten is echter vooral de laatste tijd niet meer volledig bijgehouden. Over het alge meen wordt topografie nog slechts gemeten in relatie tot mutatiemetingen van de rechtsgrenzen. De meest voor komende schalen zijn 1 2000 en 1 1000 voor de her meten bladen en 1 2500 en 1 1250 voor de niet- hermeten bladen. De GBKN wordt in een beperkt aantal vormen vervaar digd. Op dit moment is omstreeks 25% van de kaarten gereed of in bewerking. Evenals de vervaardiging ge schiedt de bijhouding en uitgifte op basis van overeen komsten. De GBKN is een raamkaart en is vanzelf sprekend volledig afgebeeld in het RD-systeem. De meest voorkomende schaal is 1 1000, waarbij een aan zienlijk deel een vergroting van de karteerschaal 1 2000 is. Vóór 1975 werd vooral de hermetingsprocedure toege past om veldwerkarchief en kadastrale kaarten te ver nieuwen. Van omstreeks 1500 bladen zijn digitale be standen opgebouwd met behulp van het Systeem Detail meting '76. Na 1975 werd in toenemende mate de GBKN gebruikt om de kadastrale kaarten te converteren naar het systeem van de RD. Een goede onderlinge afstemming van GBKN en kadas trale kaart is van groot belang voor een doelmatige bij houding van beide kaartseries. In de analoge situatie is deze relatie echter niet optimaal. Vooral door de ver schillen in schaal en indeling is het moeilijk de GBKN doelmatig te gebruiken bij de kadastrale mutatieproce dure. De praktijk is dan ook, dat de beide kaartseries in een te sterke mate als onafhankelijke kaartseries worden gezien. In de opzet van het LKI-systeem (Landmeetkundig en Kartografisch Informatiesysteem) zijn deze bezwaren grotendeels ondervangen. Eén van de doelen van dit systeem is dan ook het bevorderen van de doelmatigheid door integratie van gegevens en procedures. Dit houdt in de praktijk het volgende in: gecombineerde inwinning van kadastrale en topogra fische gegevens; geïntegreerde opslag in één digitaal bestand van kadastrale en topografische informatie. 555

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 11