Dit is de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY This is the MD On occasion of the occupation of their renovated buildings by the Survey Department of Rijkswaterstaat (MD) this article describes the activities of the MD. Inleiding Donderdag 27 oktober 1988 liet de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) aan vrienden, bekenden en relaties zien wat ze in haar mars heeft. En dat is niet niks. Nadat de gebouwen aan de Kanaalweg grondig waren gerenoveerd, of zoals Karei Hoos het uitdrukte: „een beetje waren opgeknapt", werden ze met gepaste tam tam geopend. Vrijdag 21 oktober gebeurde dat officieel door een aantal „bobo's"; de week daarna werden tallo zen uitgenodigd het mooie geheel te komen bewonderen. Ook NGT Geodesia was erbij. Daar waar we de auto hadden willen parkeren, was de kade met een kleurig lint afgezet; op deze dag stonden daar vele attributen van de MD opgesteld. Vooraan de ka de lag „De Stad Zierikzee", een mooie grote rondvaart boot. Daar werden we welkom geheten door de heer Hoos en zijn medewerkers. Nee, er werd niet gevaren; de boot diende slechts voor de ontvangst en de koffie was er goed! Als de Meetkundige Dienst er niet was geweest. Het ging deze dag om de gebouwen en de boot werd daarom spoedig weer verlaten (om plaats te maken voor een nieuwe groep genodigden). Gezeten in de college banken van het voormalige Geodesiegebouw onder het toeziend oog van een verkleind model van de Europese satelliet ERS-1, moeten velen enige nostalgische gevoe lens hebben ondergaan. Ir. Vellema heette ons welkom: „We hebben twee doelen met deze dag: de gerenoveer de gebouwen laten zien en onze Dienst zelf, wat we kunnen, wat we doen". Een vakkundig in elkaar gezette videopresentatie toonde indrukwekkende beelden van het waterstaatswerk. Metin gen bij wegaanleg, ingewikkelde verkeersknooppunten, instandhouding van het NAP, obstakelmetingen bij vlieg velden, enz. De video toonde de waterstaatsmensen in Een hoogtelijnenkaart van ir. Vellema vlak voor zijn afscheid. 558 De eerste bezoekers beklimmen ,,De Stad Zierikzee". hun veelzijdig werk. Ook de nieuwste ontwikkelingen, zo als plaatsbepaling met behulp van lasers of GPS, waren niet vergeten. Met enige bescheidenheid kon Hoos dan ook opmerken, dat de video duidelijk maakt hoe onmis baar de MD wel is: „De Deltawerken hadden er nooit zo mooi bijgelegen als de MD er niet was geweest". Expositie Vanuit de collegebanken liep het gezelschap de exposi tieruimte in. De dag was zo opgezet, dat alles te zien was, maar dat het werk toch gewoon kon doorgaan (want effi ciënt blijven ze wel bij Rijkswaterstaat). Een fotowand met metershoge foto's toonde nogmaals de meest indrukwekkende facetten van het MD-werk. Aan de andere wand konden de bezoekers zich erin verdie pen hoe dat allemaal in zijn werk gaat. Het meest opvallend was de Waterstaatskaart van zeker zes meter lengte, die heel waterstaatkundig Nederland laat zien. Dat wil zeggen de gegevens over afwatering, watervoorziening, waterkeringen en kunstwerken. Origineel was de „close range" opname van ir. Vellema, uitgewerkt op de stereo-uitwerkingsapparatuur van de fotogrammetrische dienst. Met behulp van deze opna men was een mooie reliëfkop van Vellema in gips ver vaardigd. Veel techniek was er te bewonderen, zoals plaatsbepa lingssystemen voor schepen en helicopters door middel van radiogolven (Trident III en IV) en uiteraard GPS (Glo bal Positioning System). Milieu Opvallend veel belangstelling was er voor de milieutaken van de MD. Op de fotoïnterpretatieafdeling zag je menig een in de stereoscopen de infraroodfoto's begluren. Me dewerkers vertelden erbij hoe zij erachter komen of er bij voorbeeld bramenstruiken of orchideeën groeien. Wie denkt dat dit het werk van biologen is, blijkt zich te ver gissen. „Dat doen afgekeurde landmeters", hoorde ik iemand uitleggen. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 14