De redactie van NGT Geodesia wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1989 (uen. begroeiing (becroeiinc AAN OE OPPER! §moceui«Ticc becroeiinc IuEINIC BECROCIINC MZZ7KUNDIG2 DUN SI - K«S Een geclassificeerd beeld van de Gouwzee. De foto toont de ver spreiding van de begroeiing. Bij de concurrentie (Remote Sensing-afdeling) konden thermische infraroodopnamen worden bewonderd. Mooie borduurpatroontjes maken duidelijk waar verdachte warmtelozingen in de rivieren plaatsvinden en ook welke fabriek daar schuldig aan is. Met behulp van het beeld schermverwerkingssysteem was een classificatie ge maakt van waterplanten in de Gouwzee (bij het eiland Marken). Wie moe was van het geslenter op de expositie, kon met een kop koffie in de filmzaal een video bewonderen van de reproduktietechnieken die de MD toepast. Belangrijke gebeurtenissen die de geschiedenis van Rijkswaterstaat bepalen, worden vastgelegd. Menselijke noden De indrukken die voor de middagpauze werden opge daan, waren eigenlijk al meer dan genoeg voor één dag, maar er was blijkbaar nog veel meer. Waterstaat kent de noden van haar klanten, dus werd onze groep bescheiden, maar beslist door haar bege leidster Joke naar de boot gejaagd. Daar wachtten de borrel en de boterham. We kregen daar ook nog wat infor mele uitleg. „Nee, we gaan niet varen, dat is ook niet nodig", zegt Hoos, „er komt hier genoeg langs". Nadat achtereenvolgens een binnenvaarder, een takelschip, een tankertje en een „acht zonder stuurman" van LAGA waren langsgevaren, vertelde hij zonder blikken of blozen dat ook dat zo was georganiseerd! De lunchpauze kreeg nog een extra fleurige dimensie, toen de verzorgsters van de lunch in de bloemetjes wer den gezet. Fotogrammetrie Onze eerste demonstratieplaats na de lunch was de afde ling luchtkartering. Hoe goed alles was georganiseerd, bleek toen we even de groep waren kwijtgeraakt. Een loslopende MD-er wist ons via geheime tussendeuren en ingewikkelde gangetjes precies op tijd weer bij de groep terug te brengen. Kleurige luchtfoto's werden op de stereouitwerkings- apparaten door deskundig personeel omgewerkt tot digi tale kaartbestanden. C. Visser, een ingehuurde automati seringsdeskundige, legde uit hoe dit van begin tot eind verloopt. We weten nu alles van het DTB-systeem (Digi taal Topografisch Bestand). W. van Atten nam daarna de toelichting over. De Kern DSR-15 instrumenten werden bewonderd, alsmede het INFOCAM kleurenbeeldscherm waarop Maaike demonstreerde hoe ze de oppervlakte van een aangewezen gebied verkrijgt. In een aangrenzende kamer zagen we tenslotte de eind fase van dit stuk automatisering. Adri den Boer liet zien welke gegevens aan de bestaande worden toegevoegd, zoals de codes voor riolen, kabels, leidingen en derge lijke. Een laagsgewijze opbouw maakt het mogelijk heel snel laag voor laag zichtbaar te maken. Ook zorgt dit De lasermeetapparatuur. NGT GEODESIA 88 5 59

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 15