Grensdelimitatie van geodetisch Nederland mutatiesysteem ervoor dat de bestanden bijgehouden blijven. Toen hij met een druk op een toets het beeldscherm met sneltreinvaart vol toverde met vele lijnen, ontlokte dat een toeschouwer de vraag of dat alles nu op hetzelfde moment buiten wordt gemeten, maar volgens Adri is de toepassing van de techniek nog niet zover. Technisch weer Omdat het inmiddels prachtig zonnig weer was ge worden, leek het tijd om het buitengebeuren te gaan be wonderen. Bij het Geodesiegebouw werd gedemonstreerd hoe een uniek Wild" laserapparaat de straatprofielen opmeet. Ook de bijbehorende meetauto, die normaliter op drukke verkeerswegen opereert, stond daarbij opgesteld. Het waterpasschip „Niveau" kreeg natuurlijk de nodige belangstelling. Vooral de waterpasapparatuur die ernaast stond opgesteld, maar ook de grote rollen tuinslang die in het ruim van de boot zichtbaar waren. (We hebben geen dubbele wanden ontdekt en ook geen ondermaatse vis.) De waterpassers zelf waren vast blij met het werk van deze dag. Vaak gaan ze wekenlang op stap. Waterpas sen kost veel tijd: een slang uitleggen duurt vier uur, het oprollen ook en het meten twee uur. De laatste stand, Mariene Geodesie, was merkwaardiger wijs opgesteld in een caravan. Hier was wel een visje. Het Bij het waterpasschip Niveau" staan vele attributen opgesteld. Maaike berekent de oppervlakte op een Infocam. lag op de bodem van het kanaal en had verbinding met de caravan. Op een beeldscherm kon de belangstellende kijker zien hoe de bodem er hier uitziet. Soms worden zo per ongeluk oude scheepswrakken gevonden. Enkele foto's tonen dat aan. Met behulp van dit systeem wordt onder water gekeken waar onderhoudswerk nodig is aan de kaden. Enige tijd geleden moest een controlemeting worden ver richt op het werk van een aannemer. Leidingen in een rivierbodem werden afgedekt met lange zakken die met zand zijn gevuld, in de praktijk „worsten" genaamd. De foto toonde feilloos het resultaat. De worsten lagen kris kras over de bodem. Dat vond de aannemer niet leuk, vertelde een MD-man. We mochten met onze groep nog eenmaal „De Stad Zie- rikzee" op, om de dag te besluiten. Toevallig zijn we nog aanwezig als ir. Vellema zijn medewerkers bedankt voor hun inzet op deze dagen: „Uit de opmerkingen die ik van de bezoekers heb ge hoord, weet ik dat het erg goed is geweest. Jullie hebben onze Dienst op een fantastische wijze gepresenteerd". En dat willen we op deze plaats graag van harte onder schrijven. Veel succes voor de toekomst, MD, met jullie nieuwe gebouwen, jullie moderne apparatuur en jullie mooie systemen, maar bewaar wel die mooie oude landmeet- instrumenten in de vitrine zorgvuldig voor de toekomst. Het eerste „Adresboek voor geodetisch Nederland" is bij de NVG verschenen. Dit onderwerp suggereert een delimitatie van geodetisch Nederland. Commentaar en suggesties tot verbetering van het adresboek ziet de redactie met belangstelling tegemoet. Dat zullen ze dan weten ook. Een lijst van geodetisch ingenieurs maken kan met een harde classificatie, vergelijkbaar met het maken van een lijst van HOLA-afgestudeerden van de PBNA. Kon je tot op heden zelf bepalen of je tot „geodetisch Nederland" behoorde en ook of „geodetisch Neder land" personen of instellingen omvatte, nu zijn de NVG-criteria daarvoor bekend. „Geodetisch Neder land" bestaat uit personen. Het genootschap, dat het enige „Nederlands Geo detisch Tijdschrift Geodesia" uitgeeft, hoort er dus niet bij. Je kunt hoofd van een nationale landmeetkun dige dienst met zo'n 200 of 500 man zijn of directeur van „een betrouwbaar kaartenhuis", als je geen geo detisch ingenieur of NVG-lid bent, hoor je er niet bij! Je kunt jaren in een heel ander vak zitten en de jalons op de omslag nauwelijks meer herkennen, als je ooit hebt doorgeleerd voor geodetisch ingenieur, blijf je er bij horen. In „NGT Geodesia" wordt terecht verma nend gedaan over slordig omspringen met begrippen zoals bijvoorbeeld grafische of geometrische gege vens. En nu maar wachten op een artikel over de „Grensdelimitatie van geodetisch Nederland". 560 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16