Aardgericht ruimte-onderzoek Een woord vooraf.door dr. ir. F. J. J. Brouwer, redacteur. SUMMARY Introduction to the Mini-series „Earth Oriented Space Research" This mini-series will consist of five articles, together covering the field of research at the Delft University of Technology, Faculties of Geodesy and Aerospace Engineering, known as: Earth-Oriented Space Research. The articles will address the following four main topics of research: A. Point positioning and monitoring, e.g. crustal dynamics; B. Orientation of the Earth in Space, e.g. polar motion and UT1; C. Earth's gravity field, e.g. its determination to study the structure of the Earth's interior; D. Sea surface determination, in relation to oceanographic studies. The first article will address item C. The following will describe technical aspects and results of four measu ring techniques, i.e. satellite altimetry, used for research topics C and D, satellite laser ranging (A B C), Very Long Baseline Interferometry (A B) and satellite astrometry (B). Schets van het onderzoeksveld De laatste vijftig jaar is erg veel voortgang geboekt op het terrein van de aardwetenschappen. Vele fundamentele vragen zijn echter nog steeds onbeantwoord, zoals die over de samenstelling van het binnenste van de aarde. Aangezien er geen methode bestaat om deze direct te bestuderen, moest tot vrij recent alle kennis indirect worden vergaard door geodetische, geofysische en geo logische waarnemingen op het aardoppervlak. Sedert de laatste tien jaar bieden de ruimtemethoden die gebruik maken van satellieten interessante nieuwe moge lijkheden op een snelle en tamelijk directe wijze meet gegevens te verzamelen voor dergelijk fundamenteel wetenschappelijk onderzoek. Vanuit geodetisch standpunt zijn hierbij met name vier onderzoeksthema's van belang: A. bepalen van coördinaten van aardse punten in een wereldwijd referentiestelsel, en meer nog van veran deringen in deze coördinaten ten gevolge van tekto nische bewegingen in de aarde (scholbeweging). B. standbepaling van de aarde als geheel, in de ruimte; hierbij behoort het registreren van de Universele Tijd Het mobiele satelliet laserafstandmeetsysteem MTLRS opgesteld voor het doen van waarnemingen. Op de voorgrond de zend- en ontvangstoptiek; daarachter de container met bedieningsappa- ratuur. (UT 1en van de verplaatsing van de rotatiepool van de aarde. C. bepalen van het zwaartekrachtsveld van de aarde, ten dienste van o.a. de betere beschrijving van de banen van kunstmanen en van de interne structuur van de aarde. D. beschrijving van het gemiddelde zeeoppervlak, als af wijking van de geïdealiseerde vorm ervan, de geoïde, dit ten behoeve van oceanografisch onderzoek. Nederlandse bijdrage Het boven geschetste onderzoek vindt uiteraard plaats in internationaal verband, met name in het kader van NASA (National Aeronautics and Space Administration) en ESA (European Space Agency) programma's. Om ook binnen Nederland tot een gebundelde aanpak te komen is in 1987 een formele samenwerking tot stand ge komen tussen verschillende onderzoeksgroepen aan de TU Delft, onder de werktitel: „Aardgericht Ruimte-onder zoek". Deze groepen zijn: werkeenheid satellietgeodesie werkeenheid fysische en meetkundige geodesie werkeenheid mathematische geodesie en landmeten sectie baanmechanica. De eerste drie zijn afkomstig van de Faculteit der Geode sie; de laatste van de Faculteit der Lucht- en Ruimtevaart techniek. Verder bestaan er contacten met: Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg, Dwinge- loo Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat, Den Haag Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, Texel. De Nederlandse bijdrage aan het internationale onder zoeksprogramma richt zich op het uitvoeren van metin gen (met name middels het satellietobservatorium Koot wijk), maar meer nog op de theoretische modelstudie en de interpretatie van meetgegevens. NVG-studiedag en Mini-serie De Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) heeft gezien het grote belang van dit Aardgericht Ruimteon derzoek voor het gehele geodetische onderzoeksveld NGT GEODESIA 88 561

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17