De Vereniging Eigen Huis en de veiligheid in het rechtsverkeer in onroerend goed door mr. W. Louwman, hoofd van de afdeling Bewaring en Juridische Zaken, tevens hypotheekbewaarder, bij de directie van het Kadaster en de Openbare Registers te Groningen. SUMMARY The Society „Eigen Huis" and the safety of real estate transfer The Society „Eigen Huis", uniting real estate owners in the Netherlands, has reported to the minister of Justice about the functioning of the notary in the transfer of real estate, recommending that to a certain extend the notary task can be performed cheaper by the cadastral office. A reaction is given by the head of the cadastral registry in the province of Groningen. Inleiding In een geruchtmakend rapport uitte de Vereniging Eigen Huis kritiek op het functioneren van de notaris op de markt van koopwoningen [1]. Die kritiek betrof de hoogte van de notariële tarieven, doch ook het feit dat inschake ling van een notaris is vereist voor de overdracht van onroerend goed en de vestiging van hypotheek daarop. Voor Eigen Huis lijkt de notaris de chauffeur van een on nodig dure limousine, waarmee de deelnemers aan het rechtsverkeer in onroerend goed verplicht moeten wor den vervoerd. Eigen Huis wil dat deze verplichting komt te vervallen en dat anderen de huidige taken van notaris sen kunnen overnemen. Daarbij wordt met name een uit breiding van de rol van het Kadaster voor de hand liggend genoemd. Binnen de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers geschiedt de verwerking van door het notariaat ingediende stukken voor een belangrijk deel onder verantwoordelijkheid van de bewaarder [2], In het belang van de rechtszekerheid heeft hij een registrerende en controlerende functie. In de hiervoor genoemde verge lijking kan hij dan ook worden beschouwd als de ver keersagent die bijdraagt tot een soepel verloop van het rechtsverkeer in onroerend goed. In een persoonlijk com mentaar volgt hierna een aantal kanttekeningen van één van deze verkeersagenten. De noodzaak van specifieke deskundigheid De specifieke kennis en deskundigheid die de notaris bij het opmaken van een transportakte en hypotheekakte in brengt, is volgens Eigen Huis vrijwel nihil [3]. Veelal gaat het, zo stelt men, om standaardakten waarvan de inhoud reeds lang vastligt. De verplichting tot inschakeling van notarissen moet daarom vervallen. Ook anderen moet worden toegestaan akten op te maken. Daarbij wordt als mogelijkheid weliswaar de inschakeling van „makelaar, jurist, klerk enz." genoemd, doch over een verplichting tot inschakeling van specifieke deskundigen wordt niet gesproken. Eigen Huis lijkt daardoor voorstander van een regeling waarin waarborgen voor inschakeling van perso nen met voldoende deskundigheid ontbreken. Dit stand punt sluit ook aan bij andere pleidooien van Eigen Huis voor vrije keuze van de consument. Mij lijkt een dergelijk systeem ongewenst. Aan het ge bruik van standaardakten mag geen verkeerde conclusie worden verbonden. Veel overeenkomsten zijn van de zelfde soort en het is begrijpelijk dat de notaris dan niet telkens het wiel wil uitvinden. Wel is echter specifieke kennis en deskundigheid vereist om te kunnen beoor delen in hoeverre standaardbepalingen toepasselijk zijn. Daarnaast moeten in standaardakten toevoegingen wor den opgenomen, waarvoor wel specifieke deskundigheid is vereist. Illustratief voor de rol van de notaris is een recent arrest van de Hoge Raad [4], Het ging om de vraag of een be trokken notaris kon worden verweten dat door een vage omschrijving van onroerend goed in de akte twijfel was ontstaan omtrent de ligging van grenzen. Ons hoogste rechtscollege stelde, dat het antwoord afhangt van de omstandigheden van het concrete geval en noemde een aantal omstandigheden, die daarbij van belang zijn. Tot die omstandigheden behoorde onder andere: wat zich voor het verlijden van de akte tussen partijen en notaris heeft afgespeeld en wat door de notaris vooraf is gedaan om misverstand omtrent de juiste ligging van een grens te voorkomen. Als de notaris vooraf veel activiteiten ontplooit, lijkt de omschrijving dus vager te mogen zijn dan in het geval waarin dat niet zo was. Los van de vraag naar de wense lijkheid van deze uitspraak blijkt ons hoogste rechts college dus een eigen inbreng te verwachten van notaris sen. De inhoud van hun toevoegingen aan standaard teksten hangt af van per geval verschillende omstan digheden. Wanneer ondeskundigen standaardteksten overnemen, bestaat een grote kans op misverstanden. Hoe weten zij of werkelijk afstand van art. 1302, 1303 BW kan worden gedaan, hoe weten zij of kwijting kan worden verleend, hoe weten zij wanneer een kettingbeding moet worden opgenomen, enzovoort. Hetzelfde geldt voor de toevoe gingen aan standaardteksten. Hoe verkrijgt men kennis van de regels inzake handelingsbekwaamheid, hande lingsbevoegdheid, vertegenwoordiging, enzovoort. De kans op nadelige gevolgen van het ontbreken van deskundigheid bestaat dan niet alleen voor de betrokken partijen, doch ook voor degenen die later rechten op het betrokken onroerend goed verkrijgen. Een latere over dracht van het onroerend goed is bijvoorbeeld niet rechts geldig als de vervreemder wegens gebreken in een eer dere akte geen rechthebbende bleek te zijn. Daarom kan de beslissing over het inschakelen van deskundigen niet worden overgelaten aan de vrije keuze van partijen. Voor het vervoeren van deelnemers aan het rechtsverkeer in onroerend goed lijkt in elk geval een rijbewijs vereist. Onderzoek in de kadastrale registers Voorafgaande aan het opmaken van de akte, heeft de notaris de bij de Dienst van het Kadaster berustende registers ingezien. Ook hierdoor blijkt Eigen Huis weinig 546 I NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2