examenopgaven Middelbare Technische School te Arnhem en (gedeeltelijk) R.K. Middelbare Technische School te Breda. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde Studierichting Landmeetkunde Eindexamen (3e deelexamen juni 1988) relationele database management systeem van Synercomp, via een Tektronix terminal uit de 4100 en 4200 serie. De communicatie tussen de Tektronix buizen en de (micro-)VAX computer van DEC, waarop Informap lil operationeel is, verloopt via een RS232 a-synchrone interface. ITS bevat voorzieningen die de tijd, nodig voor gegevenstransport en de vertaling naar een grafisch beeld op de Tektronix terminal, aanzienlijk bekorten. Voorts wordt gebruik gemaakt van enkele Tektronix mogelijkheden, zoals STACK command structure voor het opslaan en hergebruik van veel voorkomende commandoseries. Inlichtingen: F. J. M. Baretta, telefoon 05750-23185. De firma Indelfa heeft hierop ingespeeld door een apparaat te ont wikkelen, dat vele uren arbeidstijd kan besparen. De firma omschrijft haar nieuwe produkt als volgt: ,,de Ferroflux P15 is een moderne de tector voor het opsporen en lokaliseren van ferromagnetische marke ringen en is qua werkwijze en uitvoering niet vergelijkbaar met ge bruikelijke, inductief werkende zoekinstrumenten". Het apparaat is in staat magnetische velden op te sporen. Alle ferro magnetische ofwel ijzerhoudende materialen veroorzaken een afwij king in het magnetisch veld. Deze afwijking wordt geconstateerd en weergegeven door een pieptoon. De toonhoogte varieert in verhou ding tot de sterkte van het magnetisch veld. Niet-magnetische mate rialen dienen met een magneet te worden gemarkeerd. ELEKTRONISCH WATERPASINSTRUMENT VAN AGL Uitvoering Het apparaat is staafvormig en is vervaardigd van hoogwaardig ge- anodiseerd aluminium. De minimale lengte is 73 cm en de driedelige telescoopantenne kan bij het globaal opsporen van voorwerpen de totale lengte op 200 cm brengen. De elektronika is ondergebracht in een aluminium behuizing, voorzien van een piëzo-kristal. Bij het werken in een luidruchtige omgeving kan een koptelefoon worden aangesloten. Bediening Een kind kan de was doen! Een eenvoudige on/off-volumeknop schakelt het apparaat aan, uit of regelt het volume van het akoestisch signaal. De sensitivity-knop bewijst zijn dienst bij het nauwkeurig opsporen of het wegregelen van storende bronnen in de buurt (gereedschap, stalen schoenneuzen e.d.). Het apparaat is in staat alle ferromagnetische materialen op te sporen. Het van tevoren aanbrengen van een schijf- of ringmagneet vergroot de opsporingsmogelijkheid. Met behulp van deze magneten kan men maximaal tot 550 cm diep gelegen materialen opsporen! Normale ijzerhoudende materialen zoals overwoekerde putdeksels e.d. kan men opsporen tot een diepte van 130 cm. Bovendien kan met opties de meetgevoeligheid worden vergroot, zodat geen mag neten behoeven te worden gebruikt! Het apparaat wordt geleverd met draagriem en aluminium koffer, het weegt 2,2 kg, werkt op twee 9-volts batterijtjes (ook milieuvriendelijke lithiumbatterijen zijn mogelijk) en heeft een bedrijfstemperatuur van -20° tot +50°. De prijs van het apparaat is f 2750,— exclusief BTW. Verdere informatie bij Indelfa Nederland, Crombacherstraat 18, 6465 AH Kerkrade, telefoon 045-411949. De firma Zeiss Nederland BV brengt sinds kort een nieuw elektro nisch waterpasinstrument op de markt van AGL, Eagl-2 genaamd. De Eagl-2 is een roterende diodelaser met automatische horizonte- ring. De Eagl-2 geeft een doorlopende hoogte in alle richtingen door een roterende diodelaserstraal, die een bereik heeft van 300 m. Het instrument behoeft slechts globaal horizontaal te worden gezet, doordat een elektronische horizoncompensator de fijnafstelling reali seert. De voeding vindt plaats door middel van oplaadbare batterijen met een grote capaciteit, zodat de in de nacht opgeladen batterijen een gehele werkdag bruikbaar blijven. Inlichtingen: Zeiss Nederland, H. Födisch, telefoon 02940- 15080. FERROFLUX P15 FERROMAGNETIC DETECTOR Mensen die regelmatig te maken hebben met het opsporen van ondergrondse objecten, weten dat hiermee ontzettend veel tijd ge moeid is. Vaak zijn metingen verricht om het in kaart brengen van deze objecten mogelijk te maken, zonder rekening te houden met het feit dat de objecten later weer eens dienen te worden opgespoord. De metingen zijn dan ook vaak van dien aard, dat de lokalisering niet gemakkelijk verloopt. DRIEHOEKSMETING Tijd: 100 min. Na inlevering van opgave 1 mag formuleboek worden gebruikt. 1. Aan welke eisen (wensen) moet de ligging van een snelliuspunt zoveel mogelijk voldoen? Waar mag een snelliuspunt nooit liggen? Maak een tekening van die verboden ligging en leg uit waarom het snelliuspunt er nooit mag liggen. 2. Op standplaats Sn zijn drie richtingen gemeten. Bereken en controleer met onderstaande gegevens de voorlopige coördinaten van Sn. Coördinaten: X Y Gemeten richting Arnhem 6 20821,82 475331,88 288,9783 Driel 2 21066,71 473460,16 25,8640 Oosterbeek 1 19400,57 473394,73 151,6002 3. Door punt P gaan twee lijnen die een cirkel met middelpunt M raken. De straal is 60,00. Bereken en controleer de coördinaten van de raakpunten T1 en T2 als gegeven is: Punt X Y M 821,82 331,88 P 875,21 260,15 576 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 32