geïmponeerd. De notaris zou blindelings afgaan op de kadastrale registers en na verdergaande automatisering zou zelfs in het geheel geen onderzoek meer nodig zijn [5]. Kennelijk wordt hier gedoeld op de technische moge lijkheid tot koppeling van AKR (het systeem tot automati sering van de kadastrale registratie) en NOVIS (het ge automatiseerde systeem voor het opmaken van notariële akten), maar daarmee wordt wel voorbijgegaan aan de juridische betekenis van de kadastrale registratie. De te naamstelling in de kadastrale registratie is een conclusie van een deskundig ambtenaar, waaraan geen privaat rechtelijke betekenis mag worden toegekend [6]. Die betekenis heeft het ook bij de Dienst van het Kadaster berustende openbare register, dat overigens niet wordt geautomatiseerd. Daarom behoort de notaris de in het openbare register opgenomen akte in te zien. Hij kan dan verifiëren of in een akte bijzondere bedingen zijn opgeno men en of hij de aan die akte ontleende kadastrale te naamstelling juist acht. Verder dient hij te rekenen met rechtsfeiten, die zonder publikatie in het openbare regis ter gevolgen hebben gehad [7], Voor wat betreft het onderzoek naar de hypothecaire toe stand geldt hetzelfde. Openstaande inschrijvingen kun nen betrekking hebben op een hypotheek, die inmiddels is tenietgegaan, of nooit tot stand is gekomen. Doorge haalde hypotheken kunnen een nog bestaand hypotheek recht betreffen, aangezien de doorhaling slechts een administratieve handeling is. Zelfs als de bewaarder twij felt aan de juistheid van een stuk waarin machtiging tot doorhaling wordt verleend, mag hij de doorhaling niet weigeren. In een bekend arrest inzake de lijdelijkheid van de hypo theekbewaarder werd dat door ons hoogste rechtscollege uitgesproken [8], In ons rechtsstelsel is een actief onder zoek van de notaris dus wel vereist. Of dat ook altijd plaatsvindt, kan de bewaarder niet beoordelen [9]. Hij is de verkeersagent aan wie voertuigen, voorzien van het notarieel veiligheidsvignet, voorbijrijden. Soms is hij ge tuige van ongelukken, die doen vermoeden dat de veilig heidskeuring niet volgens de regels werd uitgevoerd. Dat mag echter geen reden zijn de veiligheidskeuring geheel af te schaffen. Opmaken van akten door het Kadaster Volgens Eigen Huis is het logisch en praktisch als de akte wordt opgesteld door het Kadaster, omdat deze instantie verantwoordelijk is voor de juistheid van de kadastrale en hypothecaire gegevens. Dit lijkt in eerste instantie een aantrekkelijke gedachte voor door afslanking en privati- seringszorgen gekwelde Kadastermedewerkers. Nadere beschouwing leidt echter tot een andere conclusie. Zoals ik hiervoor aangaf, kan de kadastrale toestand afwijken van de juridische werkelijkheid. Door een kritische op stelling probeert het Kadaster het aantal van dergelijke gevallen echter tot een minimum te beperken. De land meter doet dit door in geval van grensaanwijzingen die af wijken van de omschrijving van een grens in een akte, vorming van kadastrale percelen te weigeren [10]. De be waarder doet dit door actieve controle van de akte bij toe passing in de kadastrale registratie. Hij opent niet lijdelijk de door de notaris beoogde tenaamstelling, doch trekt een conclusie [11], waarbij hij controleert of de kennelijk door de notaris beoogde tenaamstelling juridisch moge lijk is. Als hem dat uitgaande van de in de akte vermelde gegevens niet mogelijk lijkt, zal hij de beoogde te naamstelling ook niet openen. Zo wordt bijvoorbeeld een NGT GEODESIA 88 akte houdende levering aan een besloten vennootschap in oprichting in afwijking van de wens van sommige nota rissen niet toegepast door tenaamstelling op de besloten vennootschap in oprichting. De bewaarders volgen de heersende leer en handhaven de vervreemder in de kadastrale registratie als eigenaar [12]. Evenzo wordt een verklaring van erfrecht inzake een legaat van vruchtge bruik vanwege het ontbreken van afgifte van dat legaat niet toegepast [13]. De bewaarder heeft bij de kadastrale tenaamstelling dus een controlerende functie, zoals hij die op andere wijze ook heeft bij de doorhaling van hypothecaire inschrij vingen in het openbare register. Indien hij meent dat uit een ingediende royementsakte niet de bevoegdheid tot doorhaling blijkt, zal hij op grond van zijn lijdelijkheid wel iswaar doorhalen, doch daarbij tevens vermelden dat hem niet van de bevoegdheid tot doorhaling is gebleken [14]. Daarnaast heeft hij een ordenende taak. Stukken, die niet aan vormvereisten voldoen of een rechtsfeit be treffen dat niet mag worden gepubliceerd, worden gewei gerd en bij de verwerking van wel geaccepteerde stukken wordt de volgorde van binnenkomst strikt aangehouden. Het bekende arrest inzake het Baarns beslag toonde het belang van deze volgorde [15]. In ons rechtsstelsel kan dus worden gesproken van een zeker dualisme tussen enerzijds bewaarder en anderzijds aanbieders van stukken. Het is de vraag of dit stelsel valt te verenigen met de voorstellen van Eigen Huis. Een ver keersagent die zichzelf moet controleren op ongeoorloofd rijgedrag, lijkt een ongewenste figuur. Wel kan hij natuur lijk aan anderen adviezen geven inzake de beste weg naar een door hen gekozen bestemming. Opmaken van akten door andere deskundigen Zoals ik hiervoor aangaf, moeten degenen die een akte opmaken beschikken over specifieke deskundigheid. Kadasters beschikken over die deskundigheid, doch het opmaken, van akten past in ons huidige rechtsstelsel niet bij hun functie. Dat leidt tot de vraag in hoeverre aan andere dan notariële deskundigen een dergelijke moge lijkheid moet worden geboden. Thans bestaat die moge lijkheid slechts voor de kleine groep van erkende zaak waarnemers en dan nog met uitzondering van het op maken van hypotheekakten. Eigen Huis pleit niet voor een verplichting tot inschakeling van andere deskundi gen, doch noemt wel de inschakeling van juristen, make laars en notarisklerken als een mogelijkheid. Hypotheek banken worden genoemd als degenen, die zelf hypo theekakten kunnen opmaken. Bij de beantwoording van de vraag naar de wenselijkheid van een nieuwe rol van deze personen en instellingen, dient te worden bedacht dat de huidige taak van de nota ris meer omvat dan alleen de hiervoor beschreven activi teiten. Het hypotheekbedrag wordt door hypotheekban ken vooraf aan hem toevertrouwd. Kort voor het verlijden van de akte onderzoekt hij met de zogenaamde her recherche of er na zijn eerste onderzoek in de bij het Kadaster berustende registers wijzigingen zijn aange bracht. Nadat hij de akte aan de bewaarder heeft aange boden, verifieert hij bij het Kadaster of er op het laatste moment nog beslagen zijn gelegd. Indien dat niet het geval is, wordt het hypotheekbedrag door hem aan de verkoper uitgekeerd. Door een efficiënte, tussen Kadas ter en Notariaat overeengekomen, procedure via de tele fax kan een her- en narecherche snel verlopen en de koopsom snel aan de verkoper worden overgemaakt. 547

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 3