Eigen Huis blijkt voorstander van een ander systeem. Een pleidooi van notaris mr. A. A. van Vetten voor de zo genaamde „voorinschrijving" wordt overgenomen en ge bruikt als zaag om aan de poten onder diens notariële stoel te zagen. Bij „voorinschrijving" wordt namelijk de tot latere overdracht verplichtende koopovereenkomst in de openbare registers gepubliceerd. Omdat dan gedu rende een beperkte tijd na die voorinschrijving geen rechtsgeldige overdracht aan derden of beslaglegging zou mogen plaatsvinden, wordt de her- en narecherche overbodig [16]. Eigen Huis gebruikt de automatisering van de kadastrale registratie als ondersteuning van haar pleidooi voor de voorinschrijving. AKR is namelijk een zogenaamd open- ended" systeem, waardoor het eenvoudig wordt nieuwe gegevens, zoals een voorinschrijving, in de kadastrale registratie op te nemen. Ook inzake overmaking van koopsommen komt Eigen Huis met een alternatief, waar door de notaris overbodig zou kunnen worden. De koop som zou namelijk op een geblokkeerde rekening bij een neutrale bank moeten worden gestort. Aan het systeem van de voorinschrijving kleeft het na deel, dat het rechtsverkeer gedurende een beperkte periode wordt geblokkeerd. Van een consensus over de wenselijkheid van dit systeem is daarom geen sprake. Ik verwacht dan ook niet, dat het systeem van voorinschrij ving op korte termijn zal worden ingevoerd. Wanneer andere deskundigen transport- en hypotheekakten gaan opmaken, zullen zij voorlopig dus ook herrecherches moeten uitvoeren. De wens van verkopers om snel over de koopsom te kunnen beschikken, zal waarschijnlijk ook bij het gebruik van geblokkeerde bankrekeningen nood zaken tot narecherches kort na het aanbieden van de akte. Indien andere deskundigen tot het „walhalla" van de markt in transport- en hypotheekakten worden toegela ten, zullen zij dus een soortgelijke taak als de notaris moeten vervullen. Hun neutraliteit dient daarom gewaar borgd te zijn en zij moeten beschikken over de noodzake lijke „overall" deskundigheid. Indien aan deze voorwaar den is voldaan, lijkt toelating van andere deskundigen een mogelijkheid, al kunnen zekere nadelen niet worden ontkend. Thans worden in overleg tussen Kadaster en hoofd bestuur van de Koninklijke Notariële Broederschap pro cedures en richtlijnen afgesproken, die ertoe bijdragen dat akten zowel juridisch juist, als door het Kadaster toe pasbaar zijn [12]. Hoewel het hoofdbestuur van de broe derschap bepaald niet de „big brother" uit de bekende boeken van George Orwell is, blijken haar richtlijnen toch door een groot aantal notarissen te worden nageleefd. In dien ook anderen wordt toegestaan akten te verlijden, zullen het maken van deze afspraken en het bevorderen van de naleving daarvan worden bemoeilijkt. Verder is van belang dat notariële akten authentieke akten zijn en daarom tegen een ieder verplicht bewijs leveren omtrent verklaringen van de notaris. Akten van zaakwaarnemers en andere deskundigen hebben een minder sterke bewijskracht en bieden mitsdien ook min dere rechtsbescherming. Doorslaggevend behoeven de hiervoor genoemde be zwaren mijns inziens nog niet te zijn, maar staan daar zwaarwegende argumenten voor inschakeling van ande re deskundigen tegenover? Ik kan mij voorstellen, dat een belangrijke drijfveer voor Eigen Huis is gelegen in de roep om lagere tarieven. Evenals de Nederlandse Spoor wegen zal het notariële vervoerbedrijf tekorten op onren dabele lijnen [18] met rendabele lijnen compenseren. Tot de rendabele trajecten behoort wellicht een tocht door het land van de transport- en hypotheekakten. Concurrenten die zich enkel richten op dit marktsegment, kunnen dan tegen een lager tarief vervoeren. Een sterk argument voor inschakeling van andere des kundigen lijkt mij dat niet. Bezwaren tegen de hoogte van bepaalde tarieven behoren mijns inziens te worden ge koppeld aan een pleidooi voor een onderzoek naar dat tarievenstelsel. De aanwijzing van personen die trans portakten en hypotheekakten mogen opmaken, dient te worden gebaseerd op het belang van de rechtszekerheid en dat is met de huidige regeling redelijk gewaarborgd [19]. Het rechtsverkeer in onroerend goed kent thans zelden ernstige ongelukken. Waarom dan door toelating van nieuwe weggebruikers een vermindering van de ver keersveiligheid te riskeren? Literatuur 1Notariaat en Koopwoning, een onderzoek naar het functioneren van de notaris op de markt van koopwoningen. 2. Deze persoon is in zijn hoedanigheid van hypotheekbewaarder verantwoordelijk voor de publikatie van stukken in het openbare register. Daarnaast heeft hij in een andere hoedanigheid de zorg voor de bijhouding van de kadastrale registratie. In de ontwerp-Kadasterwet wordt daarom de naam bewaarder van het Kadaster en de Openbare Registers ten tonele gevoerd. In het vervolg van dit artikel spreek ik gemakshalve over bewaarder. 3. Rapport Notariaat en koopwoning, p. 14. 4. HR 9 december 1983. NJ 1984, no. 342. 5. Rapport Notariaat en koopwoning, p. 14. 6. Aldus prof. mr. E. C. Henriques op p. 153 van het boek „Op Goede Gronden", dat in 1982 ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters werd uitgegeven. In deze zin ook notaris mr. M. J. L. A. Simons in NGT Geodesia 1982, p. 46. 7. Een duidelijke opsomming van dergelijke feiten geeft prof. mr. H. Schuttevaer in R.M. Themis 1970, p. 325 e.v. Wel zal na invoering van het NBW de betrouwbaarheid van de kadastrale tenaamstelling toenemen. Vgl. prof. mr. P. de Haan in WPNR 5203, p. 49. 8. HR 16 mei 1946. NJ 1946, no. 464. 9. De bewaarder kan niet overzien of daadwerkelijk akten worden geraadpleegd, omdat dat niet via het openbare register behoeft te gebeuren. De notaris kan ook reeds op zijn kantoor aan wezige of door verkopers verstrekte akten raadplegen. Aan de hand van de in de kadastrale registratie vermelde delen en nummers kan hij opmaken welke akten hij behoort in te zien. 10. Zie ook mr. H. G. J. M. Beckers en schrijver dezes in NGT Geo desia 1985, p. 239. 11. In deze zin ook Asser/De Haan, Zakenrecht. Algemeen deel, p. 292. 12. Zie WPNR 5611, p. 379 en art. 72a van de Instructie Kadaster. 13. Zie WPNR 5841, p. 486. 14. Zie paragraaf 38 en 58 van de Instructie Hypotheken. 15. HR 31 januari 1981. R.v.d.W. no. 25. 16. Zie ook „Bescherming van Kopers van Woningen", een pre advies van de Koninklijke Notariële Broederschap en de Vereni ging van Bouwrecht, p. 63. 17. Een voorbeeld daarvan vormen de richtlijnen inzake de over dracht van onroerend goed dat belast is met het zakelijk recht, als bedoeld in art. 4 van de Belemmeringenwet Privaatrecht. Zie WPNR 5817, p. 98. 18. De afwikkelingen van nalatenschappen bijvoorbeeld. 19. Aldus ook prof. mr. E. C. Henriques in „Op Goede Gronden", p. 153. 548 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 4