Vier jaar voorlopige Raad vooir Vastgoedinformatie: een balans en een vooruitblik door mr. L. C. G. Marchesini, ir. P. Plantinga en mr. ir. T. J. G. Thiadens, leden van het secretariaat van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. SUMMARY Four years preliminairy Council for Land(use)-information: a balance and preview This article describes the work and the effectiveness of the RAVI (Council for Landinformation) during the past four years in the Netherlands. The authors also look ahead on the basis of a workprogram for the future. Algemeen Op 15 juni 1984 werd de voorlopige Raad voor Vastgoed informatie (RAVI) geïnstalleerd door de toenmalige Staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM). De installatie van de Raad was een direct gevolg van de opvolging door de regering van een advies van de Bestuurlijke Overlegcommissie voor Overheidsautomati- sering (BOCO). Deze wenste tot een grotere mate van af stemming van vastgoedinformatiesystemen te komen. Om dit doel te bereiken, moesten maatregelen worden genomen. De bewindsman voor Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer werd met de taak belast voor deze maatregelen zorg te dragen. Bij de uitvoering van deze taak wordt hij geadviseerd door een raad, de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. Dit artikel geeft aan langs welke lijnen de afgelopen jaren deze Raad adviezen heeft uitgebracht, waarom voor deze lijnen is gekozen en wat het effect van deze keuze is en is geweest. Vervolgens wordt ingegaan op het werk van de Raad in de komende jaren en de organisatie van de Raad, zoals deze er na de invoering van de Kadasterwet mogelijk zal uitzien. Lijn in het werk vari de voorlopige Raad voor Vast goedinformatie Veranderingen in de inrichting van de informatievoorzie ning van organisaties worden enerzijds veroorzaakt door het beschikbaar komen van nieuwe technische mogelijk heden, anderzijds door het stellen van nieuwe eisen, waaraan een organisatie of een groep organisaties moet beantwoorden. Op het terrein van de vastgoedinformatievoorziening heb ben we de laatste jaren aanzetten tot beide soorten ver anderingen gezien. Nieuwe technische mogelijkheden ontstonden door de vooruitgang in de technologie; ande re eisen werden door organisaties of door klantengroe pen gesteld aan bijvoorbeeld de verrekening van kosten door het Kadaster of aan de bepaling en het gebruik van NGT GEODESIA 88 de waarde van onroerend goed bij de belastingheffing in ons land. Indien aanzetten tot verandering optreden, is het van be lang met adviezen over een gewenste koers te komen. Hier liggen kansen voor adviesraden en de RAVI heeft geprobeerd deze kansen te grijpen. Voor een Raad be tekent dit, dat de adviezen op het juiste tijdstip worden uitgebracht en dat ze voldoende aangrijpingspunten hebben om op voort te bouwen. Drie soorten adviezen van de Raad zijn te onderscheiden: a. Structuuradviezen: adviezen die aangeven wat naar de mening van de Raad de gewenste ontwikkeling van de Vastgoedinformatievoorziening in ons land zou moeten zijn. Hieronder vallen de adviezen van de Raad over een basisidentificatiesysteem, over de basisregistraties voor woonverblijven en voor niet- woonverblijven, enz. b. Algemene adviezen over onderwerpen als kosten verrekening. Hieronder valt het advies over de kosten verrekening van informatieverstrekkingen door het Kadaster. c. Specifieke adviezen, bijvoorbeeld over in te voeren standaards voor presentatie van grafische symbolen, over uitwisselingsformaten van gegevens, over te ver richten onderzoek op het terrein van de topografische basisbestanden en over de bepaling van de waarde. Bij het uitbrengen van deze adviezen is geprobeerd het juiste tijdstip te kiezen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de volg orde waarin de Raad zijn structuuradviezen heeft uitge bracht. Hierbij is rekening gehouden met de wijze waarop organisaties met de informatietechnologie worden gecon fronteerd. Invoering van deze technologie in een organi satie gaat immers veelal stap voor stap. Men start bij de meer registratieve processen en vervolgt met de inzet van informatietechnologie bij de meer technische pro cessen. 549

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 5