Op het terrein van de vastgoedinformatie betekent dit, dat in de jaren 1985 tot en met 1990 vooral investeringen in systemen ter ondersteuning van registratieve processen plaatsvinden en dat in de jaren 1989 tot en met 1995 een dergelijke hausse in investeringen naar alle waarschijn lijkheid zal plaatsvinden op het terrein van de automatise ring van meer technische processen, zoals het tekenen en muteren van kaarten. De advisering van de Raad speelt op deze feiten in en heeft zich eerst gericht op het aangeven van de gewenste ontwikkelingen op langere termijn op registratief gebied. In een later stadium werd aandacht geschonken aan de voorbereiding van adviezen op het terrein van de inrich ting van grootschalige basisbestanden. De wens van de Raad om in te spelen op nieuwe of ande re eisen gesteld aan een organisatie of een groep organi saties, komt vooral naar voren uit de door de Raad gege ven algemene en specifieke adviezen. Het advies van de Raad over de kostenverrekening speelt in op de wens van het notariaat eens na te gaan of uit vergelijkingen met andere registraties binnen de overheid geen conclusies te trekken zijn voor de financiering van het Kadaster. Het advies over de informatievoorziening met betrekking tot kabels en leidingen is een direct gevolg van de intrek king van het voorstel voor de Wet Leidingbeheerders- registratie. De advisering over de wijze van waardebepa ling van onroerend goed voor belastingdoeleinden wil vooral een einde maken aan de ondoorzichtigheid en ondoelmatigheid van het gebruik van verschillende waar den. De lijn in de advisering van de RAVI wordt dus bepaald door de maatschappelijke behoefte, met dien verstande, dat de aan te pakken onderwerpen een doorwerking op langere termijn moeten hebben. Zo worden structuur adviezen gegeven op het tijdstip dat zij nodig zijn; zij wer ken op middellange termijn door en het volgen ervan waarborgt continuïteit in investeringen. Resultaten van het werk van de RAVI De resultaten van het werk van de RAVI zijn direct en in direct te meten. Een directe meting is de opvolging van de adviezen van de Raad en het belang dat aan zijn adviezen wordt toegekend. Indirect heeft het werk van de Raad mede invloed op acties die zijn ondernomen door organisaties, werkzaam op dit terrein. De Raad kan helpen deze te versnellen, te vertragen of van richting te doen veranderen. Laten we beide effecten eens nader onderzoeken. Het directe effect van het werk van de Raad komt naar voren uit de wijze van opvolging van zijn adviezen. Op dit terrein zien we het volgende gebeuren: a. Op basis van het advies ,,De Wet WOG" (WOG Waardebepaling Onroerend Goed) van de Raad wordt door het Ministerie van Financiën een regeringsstand punt voorbereid over de wijze waarop dit advies wordt opgevolgd. Dit standpunt zal eind 1988 openbaar wor den, waarna een wetgevingsproject wordt gestart. Hiermee kan het mogelijk worden in de eerste helft van de negentiger jaren tot één enkele waarde te komen bij het heffen van belastingen op onroerend goed. b. Het advies ,,Een basisregistratie met gegevens over woonverblijven" heeft erin geresulteerd, dat door de coördinerend bewindsman voor vastgoedinformatie de coördinatie op landelijk niveau voor deze basis registratie is toegewezen aan het Kadaster. Voorts wordt door hem een plan uitgewerkt om aan te geven hoe deze taak wordt uitgevoerd. Dit plan zal eind 1988 klaar zijn. In dit plan zal worden ingegaan op de kwali teitseisen die aan de in de basisregistratie op te nemen gegevens worden gesteld en aan de taken te verrichten door het landelijk coördinerend orgaan. c. Het advies Standaard uitwisselingsformaat 2 gedefi nieerd" wordt op het ogenblik in een NNI-normblad omgezet. Daarnaast blijkt een grote belangstelling te bestaan voor de door de Raad uitgegeven adviezen. Wekelijks wordt via het telefoonnummer 055-285225 van de Raad een vijftigtal RAVI-rapporten verkocht en om informatie over het werk van de Raad gevraagd. Daarnaast is sinds december 1987 de videopresentatie van de Raad tiental len malen verkocht via het secretariaat van de Raad en vele malen verhuurd via het Technisch Filmcentrum in Velp. Verwacht mag worden, dat deze cijfers zullen stij gen, nu via de breed verspreide nieuwe RAVI-brochure .Vastgoedinformatie" het belang van het werk van de Raad op een populaire wijze inzichtelijk wordt gemaakt. Indirect heeft het werk van de Raad het effect, dat sommi ge ontwikkelingen mede door zijn werk worden versneld of in een bepaalde richting worden gebogen. Hier moet men het volgende constateren: a. In de produkten en diensten van de bedrijven die op het terrein van de vastgoedinformatievoorziening wer ken, is vaak het gegevensmodel terug te vinden, dat ook door de Raad wordt gehanteerd. Dit gegevens model splitst de vastgoedinformatie op in twee delen, te weten: registratieve gegevens, enerzijds gerelateerd aan het op een onroerend goed rustend recht en ander zijds gerelateerd aan een van dat goed gemaakt gebruik; kartografische gegevens, enerzijds gerelateerd aan de topografie en anderzijds aan de kadastrale perceelsindeling. Tussen deze twee typen wordt een relatie gelegd via identificaties als adres, perceel, coördinaat en lijn- segment. In de figuur is dit model weergegeven. Registratief 4 Recht Kartografisch Kadastrale registraties Registraties met gegevens over thema's Kadastrale Topografische Gebcuik 550 I NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 6