b. De adviezen van de Raad over de markt voor basis identificatiesystemen en de gewenste organisatie hier van in ons land hebben er indirect toe bijgedragen, dat het Kadaster een proefproject heeft opgezet om kadastrale gegevens voor beleids- en beheersdoelein- den weer te geven. Dit project is nu uitgebreid tot twee vestigingen van het Kadaster. Het advies over de markt voor dit soort systemen is door een enkele orga nisatie afgenomen. c. Het adviesKabels en leidingengegevens geleid" van de Raad heeft ertoe bijgedragen, dat nu op twee pro vincies na in het gehele land Kabel- en Leidingeninfor matiecentra (KLiC) zijn opgericht. Een coördinerende centrale KLIC is in voorbereiding. Tevens wordt, mede als gevolg van dit advies, gekeken naar de mogelijk heid standaards te definiëren voor gegevens die wor den gebruikt bij de informatievoorziening over kabels en leidingen. Over dit advies wordt op het ogenblik een standpunt van de coördinerend bewindsman voor vastgoedinformatie voorbereid. d. De Raad wordt steeds meer ingeschakeld door der den. Recent stelde bijvoorbeeld het Ministerie van Economische Zaken samenwerking met de Raad als eis bij de subsidiëring van een project van de Landin- richtingsdienst, gericht op de realisatie van stan daards voor gegevensverwerking en gegevenspresen tatie van vegetatiegegevens. Daarnaast wordt de Raad regelmatig benaderd voor deelname aan over leggroepen op haar terrein, uitgaande van overheids- en niet-overheidsorganen en voor het houden van pre sentaties over haar werk. Adviezen van de Raad in voorbereiding Door de lijn in de advisering van de Raad van de afgelo pen vier jaar door te trekken, verschijnen in de komende jaren vooral structuuradviezen en adviezen over specifie ke onderwerpen. Wat betreft de structuuradviezen zal op korte termijn een advies verschijnen over de gewenste in richting van een basisregistratie met gegevens over niet- woonverblijven en een inventarisatie van de wensen en trends op het terrein van de produktie en het gebruik van grootschalig topografisch kaartmateriaal. Deze adviezen verschijnen in 1988 en begin 1989. Op middellange ter mijn zal opnieuw worden ingegaan op de gewenste ver deling van taken bij de verzameling en het gebruik van basisidentificatiesystemen. Wat betreft de meer specifieke onderwerpen is in 1988 nog een advies over standaards bij de grafische presen tatie van gegevens te verwachten. Op langere termijn zal nader worden geadviseerd over de registratie van pu bliekrechtelijke beperkingen en de juridische consequen ties hiervan, alsmede over standaardisatieaspecten bij de registratie van gegevens over kabels en leidingen. Het werk van de Raad gaat de komende jaren dus steeds meer van beleid naar inrichting en van onderzoek naar definiëren van standaards. In het algemeen is de koers min of meer gezet en gaat het nu om de uitwerking ervan. Deze uitwerking vindt plaats öf door advisering over het maken en invoeren van standaards en het zorgen voor afstemming hiervan met gegevens aanwezig op andere terreinen van de openbare informatievoorziening als dat van de persoonsregistratie, öf op het terrein van de maat- NGT GEODESIA 88 schappelijke objecten. Voorts zal men werken aan het adviseren over het opzetten en laten werken van nieuwe organisatorische verbanden, zoals de inrichting van orga nisaties die eventuele coördinerende taken uitvoeren. Tenslotte zal ook het adviseren over nieuwe wetgeving, waaraan registratieaspecten van vaste objecten zijn ver bonden, bij het advieswerk van de Raad meer naar voren treden, zoals de advisering over de maatregelen voort vloeiend uit bijvoorbeeld de nieuwe Kadasterwet. Organisatie van het secretariaat van de Raad in de komende jaren In de ontwerp-Kadasterwet is de positie van de Raad ver ankerd. Met het in werking treden van deze wet zal de Raad niet meer „voorlopig" zijn, doch een permanente status verwerven. In het wetsontwerp wordt gesteld, dat het secretariaat van de Raad voor zijn werk alleen verant woording schuldig is aan de Raad. In een brief van de coördinerend bewindsman voor vastgoedinformatie van juli 1988 is deze onafhankelijke positie nader toegelicht. Uit deze brief blijkt, dat de bewindsman een secretariaat voor ogen staat, dat organisatorisch is ondergebracht bij het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer en dat zorgt voor de voor het werk van de Raad benodigde faciliteiten. Voor wat betreft de inhoudelijke uitvoering van haar taken is het secretariaat onafhankelijk en uitsluitend verantwoording schuldig aan de Raad. In de praktijk leidt dit ertoe dat de directie Bestuurlijke Zaken van het Kadaster, die de laatste jaren aan het werk van de Raad gestalte gaf, op termijn wordt opgedeeld in twee afdelingen: een afdeling die als ondersteunend bu reau voor de hoofddirecteur gaat functioneren, en een on afhankelijke eenheid die het secretariaat van de RAVI voert. Het voornemen bestaat deze laatste eenheid orga nisatorisch te positioneren binnen de Directie Juridische Zaken en Vastgoedinformatie van de Hoofddirectie van het Kadaster. Door deze organisatorische plaats, ge scheiden van het bureau van de hoofddirecteur, wordt alle schijn vermeden dat de hoofddirecteur van het Kadaster als lid van de Raad het werk van het secreta riaat van de Raad beïnvloedt. Het ligt in de verwachting, dat deze organisatiewijziging wordt doorgevoerd, nadat in de Eerste Kamer de ontwerp-Kadasterwet is behan deld. Dit zal waarschijnlijk in de eerste helft van 1989 plaatsvinden. Hiermee wordt dan vooruitgelopen op de inwerkingtreding van de Kadasterwet in 1991 of 1992. Conclusies In dit artikel is de filosofie achter de huidige opzet van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie uitgelegd. Er is aangegeven in hoeverre deze opzet tot resultaten heeft geleid. Het blijkt dan dat het werk van de Raad pas na enige tijd een zodanige bekendheid krijgt, dat de Raad op grotere schaal wordt betrokken bij activiteiten van derden. Voor wat betreft de komende jaren lijkt het werk van de Raad zich te bewegen van de advisering over beleids- definiëring naar de advisering over beleidsuitvoering en van het doen van onderzoek naar advisering over stan daards voor vastgoedgegevens en in wording zijnde wet gevingsmaatregelen. In de afgelopen jaren is de richting bepaald; de komende jaren zullen we de ontwikkelingen aan deze richting toetsen. 551

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 7