De geografische gegevensstroom in kaart*) door ir. René van der Schans, werkzaam bij de Vakgroep Landmeetkunde en Tele- detectie van de Landbouwuniversiteit Wageningen. SUMMARY The geographical information flow mapped In a schematic representation the flow of geographical information both in description and analysis pro cesses and in design and realisation processes is analysed. It turns out to move past sets of measurement data, GIS databases, display files, graphical presentations (maps), visual impressions, mental maps, CAD databases, design drawings and sets of production information. Processing can be done directly by man or by algorithms based on man's experience. Information can be integrated at the mental, graphical, numerical or real level. Inleiding Er bestaan processen, waarin gegevens over de aarde worden verzameld en opgeslagen in digitale databases, met algoritmen worden bewerkt, in grafische voorstellin gen worden weergegeven en worden omgezet en geana lyseerd in mentale voorstellingen. Ik vat deze samen met de term „beschrijvings- en analyseprocessen". Er bestaan processen, waarin vanuit mentale voorstellin gen gegevens over een mogelijke toekomstige aarde in digitale databases worden opgeslagen, met algoritmen worden bewerkt, in grafische voorstellingen zichtbaar worden gemaakt en tenslotte in ingrepen in de wereld worden omgezet. Ik vat deze samen met de term „ontwerp- en realisatieprocessen". Beide typen processen zijn in hoge mate met elkaar ver want, wat betreft hun inhoud, hun structuur en de erbij toegepaste hulpmiddelen. Tussen processen van hetzelfde of verschillend type kunnen gegevens worden overgedragen, ten einde tot geïntegreerde processen te komen. De gegevensstroom in de processen bestaat uit uitspra ken over ligging en vorm en niet-meetkundige eigen schappen van delen van het aardoppervlak (ruimtelijke elementen) in een bepaald tijdvak, kort samen te vatten met de termen „wanneer, waar, wat" ofwel „tijd, geome trie, attributen". De uitspraken kunnen betrekking hebben direct op het terrein, maar ook op de relatie van mensen tot het terrein of op opvattingen van mensen over hun relatie tot het ter rein (waarderingen, doelstellingen), dit alles in verleden, heden alswel toekomst. Zij kunnen variëren van heel een voudig tot heel gecompliceerd en van heel vaag tot heel scherp. Opdat de gegevensverwerkingsprocessen waar in ze zijn opgenomen leiden tot verantwoorde afgeleide uitspraken en tot een verantwoord ingrijpen in de wereld, worden in de gegevensstroom ook gegevens over de mate van (on)zekerheid van de uitspraken meegevoerd. De gegevensstroom verloopt via gegevensverzamelingen (in schema: cirkels), waarin de gegevens korte of langere tijd worden vastgelegd, en via deelprocessen (in schema: Dit artikel is een korte samenvatting van een uitvoeriger beschou wing, met meer voorbeelden en een literatuurlijst, onder de titel Verwerking van de geografische gegevensstroom met steun van de computer". Deze is te verkrijgen bij de Vakgroep Landmeet kunde en Teledetectie, postbus 339, 6700 AT Wageningen, tele foon 08370-82130. 552 pijlen), waarin gegevens worden verzameld, overgedra gen of bewerkt. De gegevensverzamelingen zijn in te delen in twee typen: min of meer samenhangende met het karakter van een kaart (in schema: grote cirkels) en min of meer opeen volgende met het karakter van een reisbeschrijving (in schema: kleine cirkels). De samenhangende gegevens verzamelingen worden geconstrueerd uit de opeenvol gende. De deelprocessen zorgen voor overdracht en bewerking. Hierbij wordt voortdurend menselijke kennis en ervaring ingebracht, direct of via door mensen geconstrueerde algoritmen (rekenmodellen). Gegevensverzamelingen en deelprocessen zijn nader te analyseren naar functie, inhoud, vorm en drager. Met functie bedoel ik de rol die een gegevensverzameling of deelproces heeft binnen een groter proces. Met inhoud bedoel ik het geheel van uitspraken dat in een gegevens verzameling aanwezig is of de kennis en ervaring die door deelprocessen worden ingebracht. Vorm is de wijze waarop de inhoud is gecodeerd in woorden, getallen, symbolen of programma's. Een drager tenslotte is een stoffelijk middel waarin/waarop de gecodeerde gegevens zijn vastgelegd of waarmee/waarlangs een deelproces wordt uitgevoerd. In het volgende worden bestaande verwerkingsproces sen voor geografische gegevens geanalyseerd, hoofd zakelijk op het inhouds- en vormaspect. Op welke wijze wordt vastgesteld welke gegevens in de stroom moeten worden opgenomen en in welke vorm, welke kennis en hulpmiddelen nodig zijn voor de verwerking in de deel processen, hoe die kennis en hulpmiddelen worden ver kregen, kortom hoe het geheel moet worden bestuurd en welke gegevens daar weer voor nodig zijn (meta-informa- tie), valt buiten het kader van deze beschrijving. In het schema zou dit een extra „schil" opleveren. Deze is nog voorwerp van nader onderzoek. Er bestaan ook geografi sche gegevensverwerkingsprocessen van een ouder type waarin digitale databases of zelfs grafische voorstellin gen ontbreken. Deze worden niet behandeld, maar kun nen door de lezer zelf worden geanalyseerd door een eenvoudige aanpassing van de schema's. Of het doel matiger is om processen uit te voeren waarin de genoem de onderdelen wèl aanwezig zijn, laat ik in het midden; over doelmatigheid van een proces kan immers pas wor den gesproken als bekend is hoe zo'n proces in elkaar zit. Processen die verlopen via databases en daaruit vervaar- NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 8