deformatiemetingen NGL studiedag op 25 april 1989 in de Reehorst te Ede Deformatiemetingen worden uitgevoerd om de grootte van deformaties aan gebouwen, wegen, kunstwerken en andere objecten zo goed mogelijk vast te stellen. Ondanks het feit dat dit soort metingen veel voorkomt, heeft het onderwerp nog niet de aandacht gekregen die het verdient. Dat het onderwerp zo weinig de aandacht krijgt, is niet geheel verwonderlijk. Elk te meten object bevindt zich immers op een andere plaats met een andere ondergrond en heeft dus ook een andere deformatieoorzaak. In het ene geval zal een object slechts een vormverandering ondergaan, in een andere situatie is sprake van verschuiving, oppersing, zakking of rotatie van het aan deformatie onderhevige object. Ervaring leert ons dan ook, dat geen enkele deformatie gelijk is. Daarom vereist elke meting ook een andere benadering. Naast verschillen zijn er met name in de toegepaste meetmethoden en het gebruikte instrumentarium ook talloze overeenkomsten. Gezien het feit dat thans meer aandacht ontstaat voor de problematiek van deformaties, het voor komen ervan en de uit deformaties voortvloeiende schadeclaims, kan de studiedag bijdragen aan de kennis van de landmeetkundige die te maken krijgt met deze problematiek. Om een goed inzicht te geven in de complexe materie van deformatiemetingen, zal het onderwerp zowel door landmeetkundig als civieltechnisch georiënteerde deskundigen worden belicht. Daarbij komen de volgende aspecten aan de orde: oorzaken van de diverse deformaties van grondmechanische, bouwtechnische of andere aard; toepasbare meet- en rekentechnieken; keuze van het instrumentarium; speciale voorzieningen; vaststelling van de meetfrequentie; praktische voorbeelden van terrestrische en fotogrammetrische metingen. Aan deze studiedag zullen meewerken: ir. L. J. J. Vogelaar (Meetkundige Dienst RWS), ir. J. Hoekstra (Grondmechanica Delft), ir. R. J. G. A. Kroon (Geodelta BV), ing. J. S. M. Löwik (Meetkundige Dienst RWS), P. J. Hug (NAM) en ir. J. de Boer (Gemeente Amsterdam). De deelname aan deze studiedag is gratis voor leden van de bij het NGL aangesloten verenigingen en abonnees op NGT Geodesia. Voor de leden en abonnees bestaat de gelegenheid om deel te nemen aan de lunch. De kosten daarvan zijn f 15,—. Voor andere belangstellenden bedragen de kosten voor deelname aan deze studiedag, inclusief lunch, f 50,—. Aanmelding voor deze studiedag is mogelijk door overschrijving van de deelnemerskosten onder vermelding van naam en adres op girorekening 2664153 t.n.v. Commissie Studiedagen NGL te B/adel. Leden en abonnees die niet aan de lunch deelnemen, dienen zich schriftelijk aan te meiden bij J. J. S. Kopaszewski, A. van Schendellaan 16, 5531 TV B/adel. Alle aanmeldingen dienen uiterlijk 7 april in ons bezit te zijn. Daarna is aanmelding alleen nog moge lijk op de dag zelf aan de balie van de Reehorst, tegen betaling van f 50, De commissie studiedagen, L. Honderdors, J. J. S. Kopaszewski, S. Stellingwerff Beintema, F. B. de Vries. NGL studiedag op 25 april 198S in de Reehorst te Ede NGT GEODESIA 89 77

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 21