JeJogglntr»Vai «ities VVL EXCURSIE NAAR DE LANDINRICHTINGSDIENST Aansluitend aan de algemene ledenvergadering op 17 november 1988 namen 60 VVL-leden deel aan de excursie naar de Sectie Op metingen van de Landinrichtingsdienst in het Rijkskantorengebouw „Westraven" te Utrecht. In zijn openingswoord maakte plaatsvervangend directeur ir. A. E. Risseeuw duidelijk, dat ruilverkaveling niet de betekenis heeft van alles recht trekken. Ook in de inleiding van Tj. James (public relations) kwam naar voren, dat naast de agrarische belangen ook natuur en recreatie be langrijke aspecten in de ruilverkaveling zijn. In de film „Alles wisselt" zagen we dat boer, recreant en natuurliefhebber verschillende belan gen hebben: de toerist fietst als het ware over de werkvloer van de boer. Ing. A. H. Kleiberg, nauw betrokken bij het kadastrale werk in de ruilverkaveling de Vijfheerenlanden, maakte duidelijk dat veel pas sen en meten nodig is om zoveel mogelijk mensen land bij huis te geven. Daarbij horen ook boerderijverplaatsingen naar zgn. onder vraagd gebied. In het kader van de ruilverkaveling worden nieuwe kadastrale kaar ten gemaakt, in combinatie met de GBKN. J. H. Quick, hoofd van de Sectie Opmetingen van de Landinrich tingsdienst, gaf een overzicht van de activiteiten van de Sectie. Deze heeft 60 a 70 projecten in behandeling, waaraan er jaarlijks ongeveer 7 worden toegevoegd. De Sectie adviseert en geeft opdrachten voor luchtfotomateriaal, landmeetkundig werk, terreininventarisaties en het uitwerken/begroten van plannen ten behoeve van het in stem ming brengen van landinrichtingsprojecten. Onderzoek wordt ver richt naar de bruikbaarheid van gegevens en naar meetmethoden. H. Bronkhorst, naaste medewerker van de vorige spreker, gaf in zijn inleiding aan, dat de strijd tegen het water zich ook in de ruilverkave ling voortzet. Onderzoek naar de meest gewenste peilen wordt o.a. gebaseerd op de hoogtekaart, waarop de zgn. drooglegging wordt bepaald. Bij het meten van de hoogtekaart worden de hoogtecijfers gekozen op de breekpunten van het terrein; dit werkt voordeliger dan het waterpassen van een ruitennet of van raaien. De hoogtecijferkaart wordt gemaakt in digitale vorm, waaruit automa tisch hoogtelijnen kunnen worden geconstrueerd. In de middaguren maakten we per bus een rondrit door de Vijfhee renlanden. De problemen veroorzaakt door de doorsnijding van de landerijen door de Rijksweg A27, tussen Vianen en Lexmond, zijn door de ruilverkaveling opgelost. De effecten van de ruilverkaveling zijn herkenbaar aan de verzwaring van wegconstructies voor het agrarisch verkeer en de aanleg van fietspaden voor o.a. schoolkinde ren en toeristen. Een wandeling rond de Schoonrewoerdse wiel liet ons het landschap proeven; toevallig was het weer goed VVL-weer. Een bezoek aan de verplaatste boerderij van de familie Bronkhorst bracht ons tot in het moderne boerenbedrijf met loopstallen en ma chinale melkinrichting. In het Bureau van Uitvoering te Lexmond werd deze geslaagde ex cursie afgesloten. R fen K/oosfer 4e VVL STUDIEREIS Op 19, 20 en 21 oktober 1988 vond de traditionele tweejaarlijkse studiereis van de VVL plaats. Dit keer was de 72e „Deutscher Geodatentag" in Berlijn het doel. Deze wordt georganiseerd door de Deutscher Verein für Vermessungswesen e.V. (DVW) en duurt drie dagen. Het congres is qua opzet vergelijkbaar met ons eigen NGL congres; het bestaat uit een aantal voordrachten en een uitgebreide vaktentoonstelling met firmapresentaties. Op de dag van ons bezoek, donderdag 20 oktober, aan het Interna tionaal Congres Centrum (ICC) een groot imposant gebouw uit 1979 werden wij verwelkomd door de heren Siemers en Födisch van de firma Zeiss. De heer Gerdau van Zeiss demonstreerde onder andere de Elta 4, een elektronische tachymeter met een rekenpro gramma. Met dit instrument kunnen vanuit een vrije standplaats metend, polaire coördinaten direct worden omgezet in orthogonale (wel moeten uiteraard eerst twee bekende punten worden gemeten en hun coördinaten zijn ingevoerd). Verder werd op zeer overtuigende wijze aangetoond dat het elektro nisch veldboek Ree 500 waterdicht is: het lag namelijk op de bodem van een bak water. Bij Optronics werden wij te woord gestaan door Wim Egberts, die ons nog met een klein presentje in de vorm van een „timer" (een stop watch) verraste. In de overige stands was een keur van landmeetkundige instrumen ten tentoongesteld, alsmede diverse geautomatiseerde systemen, tekenbenodigdheden en reprografische artikelen. Toch was het op vallend dat leveranciers van grote systemen, zoals IBM, slechts mini maal waren vertegenwoordigd. Bij navraag bleek de reden hiervoor te liggen in het door de Amerikaanse regering ingestelde verbod op het vervoer over de weg van hoogwaardige apparatuur door de DDR. Op kleinere schaal waren er onder andere verbeterde uitvoeringen van BMI meetbanden. Deze waren, om breuk te voorkomen, aan het begin van de band voorzien van een flexibele plastic beschermlaag. In diverse andere zalen van het gebouw werden voordrachten ge houden over onderwerpen als GPS, hydrografie, kadaster, automati sering en informatiesystemen. Naast de Geodatentage had de reis zelf ook veel interessante aspec ten. Ik denk hierbij met name aan de grenspassage in Helmstedt, waar wij vier keer een slagboom moesten passeren en tussen dubbe le rijen hekken met prikkeldraad door rijden, omgeven door zoeklich ten en uitkijkposten met gewapende grenswachten. Het is haast on voorstelbaar, dat er bijna 44 jaar na de oorlog nog zo'n grimmige sfeer hangt. Ook tijdens de rondrit door West-Berlijn kwam die sfeer weer terug bij het bezoek aan De Muur, vooral toen wij er via een stellage overheen konden kijken. Andere „Sehenswürdigkeiten" waar wij langs reden, waren onder andere Checkpoint Charlie, de Brandenburger Poort, het Rijksdaggebouw, het slot Charlottenburg en de Glienickerbrug, waar in 1961 een uitwisseling van spionnen heeft plaatsgehad. Het laatste deel van de rondrit voerde ons door „groen" West-Berlijn, maar omdat toen de duisternis reeds was ge vallen, was dat vooral donkergroen. Tijdens de terugreis hebben wij een tussenstop gemaakt in Tecklen- burg, een fraai stadje aan de rand van het Teutoburgerwoud. Hier boden vertegenwoordigers van de firma RAET ons nog een drankje aan. Na een voortreffelijk diner in De Lutte was deze geslaagde reis ten einde. Als doel voor een volgende reis werd gedacht aan de Kanaaltunnel; wat mij betreft een uitstekend idee. J. Ettema VNG STUDIEDAG VASTGOED Inleiding Op 2 december 1988 werd door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) een studiedag gehouden over de gemeentelijke in formatievoorziening. Voordat ik een inhoudelijk verslag van deze dag geef, wil ik een paar opmerkingen maken over de besproken materie en over de direct of indirect betrokkenen. Het heeft er namelijk alle schijn van dat de diensten en bedrijven elkaar in het grote vastgoed-spektakel verdrin gen op het toneel. Universiteiten, softwarehuizen, het Kadaster, ge meentelijke automatiseringsdiensten (ja, die ook al!) verdringen el kaar achter de microfoon. Haalden landmeetkundigen vroeger alle wijsheid bij twee goeroe's, de laatste tijd spelen tenminste nog vijf andere hoogleraren het spel mee! Vastgoedinformatie wordt nu geadopteerd door bijkans iedereen en de nog nauwelijks op gepaste landmeetkundige wijze bepaalde gren zen van de markt worden nu al overschreden door de kooplieden. Hetzelfde geldt voor de tijdschriften, vakbladen, zaterdagse bijlagen van de grote dagbladen en natuurlijk de populair-wetenschappelijke tv-programma's. Het is dan ook, juist voor onze lezers, noodzakelijk om bladen als „Binnenlands Bestuur" en haar periodiek uitgegeven thema magazines alsmede de uitgaven van de VNG, de grote computer fabrikanten, systeemhuizen en ingenieursbureaus goed te volgen. Bovendien is het belangrijk om de talrijke seminars, studiedagen, symposia en workshops te bezoeken en zoveel mogelijk produktbe- schrijvingen te lezen. Alleen op die manier is het mogelijk om bij te blijven. De redactie van NGT Geodesia zal trends signaleren en naar rele vante berichten in andere bladen verwijzen, maar het schetsen van een continu compleet en actueel beeld is in de huidige samenstelling en opzet niet mogelijk en zou bovendien leiden tot herhaling van anderen. De studiedag Zoals bekend mag worden verondersteld, werd begin 1988 het Ge meentelijk Platform voor Vastgoedinformatie van de VNG opgericht. Door dit platform is een Beleidsconcept „Vastgoedinformatie" op gesteld, welke aan het eind van de dag aan de deelnemers werd uit- NGT GEODESIA 89

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 28