3. Het verwerkingsproces voor geografische infor matie Aan het begin van het verwerkingsproces van geogra fische informatie staat de inwinning van de gegevens in het terrein. In het Engels heeft men hiervoor de term .survey" die zich nog het best laat benaderen door de Nederlandse term „opname", als hierbij maar niet in enge zin aan een foto of teledetectiebeeld wordt gedacht. Het-begrip „opname" betreft vele aspecten, zowel the matische als geometrische. Door middel van de opname worden waarden vastgesteld van een aantal terrein- kenmerken, zoals locatie en vorm van objecten enerzijds en thematische kenmerken als landgebruik, eigendom, bodemsoort, ontwateringstoestand, hoogte anderzijds. De resultaten van de opname worden opgeslagen in een database en zijn daar toegankelijk voor degenen die er verder gebruik van willen maken. Meestal zijn deze gegevens niet in hun oorspronkelijke vorm bruikbaar, maar zullen er eerst bewerkingen op moeten worden uitgevoerd om er voor de gebruiker rele vante informatie uit af te leiden. Bijvoorbeeld de hoeken en afstanden die een landmeter in het terrein meet, zijn voor de meeste gebruikers van landmeetkundige gege vens niet bruikbaar; zij worden eerst omgerekend tot coördinaten. Bodemgegevens van „willekeurig" over het terrein gelegen punten worden via een interpolatieproce dure omgerekend tot gegevens in een vol raster of om gezet tot isolijnen. De resultaten van zo'n voorbewerking worden weer op geslagen in de database en zijn nu beschikbaar voor de gebruiker die er andere bewerkingen op zal uitvoeren om de voor hem relevante terreininformatie eruit af te leiden. Zo berekent men afstanden en oppervlaktes uit coördina ten, uit een hoogteraster leidt men hellingsgegevens af en bodemgegevens kan men gebruiken voor bodemge- schiktheidsanalyses. De resultaten van zo'n bewerking worden dan aan de eindgebruiker van de informatie aan geboden, in kaartvorm, tabelvorm of anderszins. Het verwerkingsproces wordt in ruwe vorm in fig. 1 weer gegeven. Op de centrale lijn in deze figuur staat de procesgang. Daarnaast is aangegeven dat zowel de opname als het bewerkingsproces van de gegevens wordt beïnvloed door de manier waarop vanuit een bepaalde discipline of in valshoek de wereld of de werkelijkheid wordt bezien, het „wereldbeeld". De landmeter geeft primair een geometrische interpreta tie aan de wereld, het aardoppervlak wordt vertaald in punten waarvan de relatieve ligging wordt vastgesteld. De geomorfoloog vertaalt het landschap in elementen die op basis van vorm worden geclassificeerd. De bodem- kundige beschrijft het landschap op basis van bodem- karakteristieken. Per discipline wordt aangegeven welke grootheden in het veld waarneembaar zijn. Bij de opname worden dan aan die grootheden waarden toegekend: hoeken en afstan den door de landmeter, vormparameters door de geo morfoloog, bodemsoort of zuurgraad door de bodemkun- dige. De manier waarop een opname wordt verricht, wordt dan enerzijds bepaald door het gehanteerde wereldmodel, anderzijds wordt ze beïnvloed door de be schikbare technische mogelijkheden. De uiteindelijk gehanteerde opnamemethodologie is een compromis tussen de wensen die vanuit een wereld model aan de opname worden gesteld enerzijds en de be perkingen die de technische hulpmiddelen opleggen aan de uitvoering van de opname anderzijds. Verderop in het proces zien we een vergelijkbare situatie. Daar worden gewenste bewerkingen op de in een data base opgeslagen gegevens geformuleerd vanuit een wereldmodel. Een compromis tussen deze wensen en de technische mogelijkheden voor het uitvoeren van de be werkingen leidt tot een bewerkingsmethodologie. De technische beperkingen worden hier gegeven door bij voorbeeld de beschikbare computerapparatuur en pro grammatuur en de middelen voor weergave van be werkingsresultaten. Tussen de opname en de bewerkingsfase is in fig. 1 een database aangegeven. Dat betekent dat de resultaten van de opname niet rechtstreeks de bewerkingsfase in- l techniek techniek bewerking a-numeriek methodo- Fig. 1. 60 NGT GEODESIA 89

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 4