straatmeubilair met als enig doel er een kaart van te vervaardigen. De wijze waarop hij dat deed, verschilde: meetband, distomat, lijnen, punten, enz. Hij maakte een wegwerpbestand, de kaart was hoofddoel. De landmeter-nieuwe-stijl wordt de beheerder van de liggingsgegevens van het vastgoed, d.w.z. de kadastrale situatie ofwel het geometrische deel. Onder vastgoed wordt hierbij verstaan: alle objecten die een min of meer vaste plaats op of onder het aardoppervlak hebben, bij voorbeeld percelen, gebouwen, plantsoenen, wegen, waterlopen, maar ook bomen, verkeerslichten, wijken, routes voor openbaar vervoer e.d. Steeds meer wint de gedachte veld dat de landmeter in het terrein alles moet opnemen, want hij is er toch. En dan niet alleen de topografie, maar ook andere vastgoed elementen, zoals riolering, groenvakken e.d. en ook de kwaliteit ervan. Zo behoeft niet per se door drie of vier verschillende landmeters te worden gemeten. GEOCAD-systeem Wat die landmeter-nieuwe-stijl in het terrein doet, moet wel worden verwerkt tot een deel van het „integraal vast goedsysteem", een laag in het flatgebouw. Speciaal daarvoor heeft RAET het GEOCAD-systeem ontwikkeld. Het is een kartografisch informatiesysteem, universeel toepasbaar voor de opbouw van digitale karto- grafie. Hierin moet iedere gebruiker zijn eigen classifica tie kunnen aanbrengen. leder digitaal bestand kan worden opgebouwd met be hulp van alle gangbare technieken (veldmetingen, foto- grammetrie en digitaliseren van bestaand kaartmate riaal). We gaan dit even bekijken op een werkafdeling. Op een aantal tafels prijken Intergraph-werkstations, waaraan wat mensen zitten te sleutelen. Henk, een HTS stagiair, tovert wat gekleurde lijnen op het scherm. „Ik loop even binnen op de Vax", deelt hij mee. Na een paar vergeefse pogingen zegt hij: „Het lukt niet, Henk-Jan, kan ik de H 11 gebruiken om te squaren?" Dit is geen be- Landmeter-nieuwe-stijl. 128 zigheid die ik uit de praktijk ken, dus laat ik Henk even uit leggen: „Kijk, ik heb een stuk kaart gedigitaliseerd, maar op het beeldscherm kun je duidelijk zien dat er nogal wat aan mankeert. Enkele gebouwen zijn niet haaks en die ga ik nu wel haaks maken. Het GEOCAD-systeem heeft daar een module voor, een rekenproces, waarbij de gedigitali seerde lijnen worden getransformeerd. Alle lijnen doen daarbij mee. Het programma gaat eerst uit van de langste lijnen en geeft elke lijn een gewicht. Zo worden alle lijnen gemerkt. Tenslotte wordt vereffend met de methode van de kleinste kwadraten en wordt de rechthoekigheid ver kregen. Op dezelfde manier worden de gebouwen op één lijn gezet". Ko legt vervolgens trots uit wat het GEOCAD-systeem nog meer kan: alle eenvoudige landmeetkundige bereke ningen, maar ook transformaties (met toetsingen), aan sluiting van puntenvelden, boogberekeningen en derge lijke. Dit zijn slechts de onderdelen van de module „Geo detische berekeningen"; het GEOCAD-systeem kent ver der nog de modules: interactief kartografische bewerkingen; terreinmetingen; kaartpresentatie; digitaliseren; standaarduitwisselingsformaat (SUF); systeembeheer; structureren. Er ligt een stapel kaarten op de werkkamer. Nieuwsgierig vraag ik of hier ook uitvoerend werk wordt verricht, maar het blijkt dat ze alleen worden gebruikt om ervaring op te doen. „We geven altijd garantie, maar dan willen we het systeem wel eerst goed zelf uitproberen. Tachtig procent van de fouten komt er hier uit en voor de overige twintig procent geldt onze garantie. Trouwens, we blijven de klant toch begeleiden in een gekozen systeem". De eer lijkheid gebiedt Ko voorzichtig mee te delen dat de na gestreefde tachtig procent ook niet altijd wordt gehaald. Administratieve gegevens (KADIS) Het is natuurlijk wel gemakkelijk gezegd dat je de karto grafische gegevens kunt koppelen aan de administra tieve, maar waar haal je die vandaan en hoe verwerk je die in je integrale vastgoedsysteem? Peter van den Bosch weet hierover te vertellen dat dit o.a. mogelijk is met KADIS, een systeem dat door RAET is ontwikkeld voor gemeenten. Hierin worden alle gegevens vastgelegd die van het rijkskadaster middels AKR worden ontvangen en aangevuld met relaties naar gebouwde ob jecten met gegevens betreffende publiekrechtelijke be perkingen. KADIS is echter een hoofdstuk apart en we kunnen nu eenmaal niet alles begrijpen in één dag. Koppeling Het is ongeveer duidelijk hoe de kartografische en admi nistratieve gegevens zijn verzameld en verwerkt. Blijft nog over de wijze van koppelen. Hiervoor is een demo ge maakt, die ten aanschouwen van een groot aantal klanten en geïnteresseerden wordt uitgevoerd. We mogen dat ook meemaken en dat maakt veel duide lijk. Een indrukwekkende hoeveelheid instructie-appara- tuur, van video tot PC, toont in vloeiende gekleurde beel den meer dan vier sprekers duidelijk kunnen maken. Ter inleiding vertelt ir. Arjan Kloosterboer hoe het systeem is opgebouwd en van welke filosofie is uitge gaan: maak een systeem dat in eenvoudige onderdelen NGT GEODESIA 89

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 24