is op te bouwen, eenvoudig te bedienen is, kan mee groeien met de gebruiker, en voor lange tijd geschikt is. Verder moet het bruikbaar zijn voor management, beleid en uitvoering. Een videofilm maakt zijn verhaal duidelijk. De film laat zien hoe een ouderwets gemeentelijk vastgoedbedrijf er uitziet: antieke kaartenbakken met gegevens, oude from melige kaarten in moeilijke opbergkasten gehangen en een ouderwetse handmatige kadastrale legger. (ja, ja een film veroudert snel). Dan laat de film zien hoe het wordt, als het gepropageer de RAET-vastgoedconcept is ingevoerd. Dat is heel ande re koek. Op soepele wijze, door slechts enkele hande lingen op een toetsenbord, worden de gegevens uit het systeem gehaald. Eerst laat het beeldscherm een over zichtskaartje zien van een deel van de stad. Er wordt op ingezoomd. Enkele percelen in een straat blijven over. Door een van die percelen aan te wijzen, verschijnen de basisgegevens van dat perceel op het scherm. Dan is het hek helemaal van de dam, want met een druk op de knop kunnen nu prachtige overzichtsbeelden worden opgeroe pen, zoals kaarten met de leeftijdsopbouw per wijk, een kaartje met verschil in belastingdruk per straat, een over zichtskaart met brandkranen in de gehele gemeente. Om het belang van dit laatste te onderstrepen, zien we een fel brandend gebouw in rook opgaan. ,,Er zijn kosten noch moeite gespaard", merkt iemand daarbij op. Dat de film zijn werk heeft gedaan, blijkt uit de discussie erna. De voordelen van het RAET-vastgoedconcept zijn duidelijk geworden: bliksemsnelle informatievoorziening voor vele onderdelen van een bedrijf. Jos Teunissen geeft ons een zeer interessante toelichting op de (eenvoudige) opbouw van het systeem. Met name de raadpleging van de verschillende „verdiepingen" van het flatgebouw via een PC slaan aan. De kleur op het beeldscherm geeft ook aan op welke verdieping je bezig bent. Het systeem werkt zo snel, dat Jos zijn toelichting erbij nauwelijks kwijt kan. „Geen ambtelijk tempo", merkt iemand op, „daar zullen ze nog aan moeten wennen". Het is duidelijk dat er iets moois is ontworpen. Vele lokale overheden kunnen er hun profijt mee doen. als ze willen. Met nadruk vertelt RAET daarbij, dat zij daaronder ook de Waterschappen verstaan. Wat de medewerkers betreft: die blijven bij de markt. Het is van belang de behoeften en de ervaringen van de klan ten te kennen. Daarom is bijvoorbeeld ook begonnen met de oprichting van een „GEOCAD-gebruikersclub"; de er varingen worden gebundeld en RAET zorgt voor de aan passingen. Nieuwe ontwikkelingen De medewerkers kunnen het zich niet permitteren stil te zitten, want de ontwikkelingen gaan door. Zorgvuldig wordt dit gevolgd. Er komen nieuwe technieken uit Ameri ka beschikbaar. Zo is er bijvoorbeeld de luchtfotovergelij king. Geheel rekenkundig kunnen luchtfoto's van verschillende opnamedata met elkaar worden vergeleken. Het systeem maakt de plaatsen zichtbaar, waar veranderingen heb ben plaatsgevonden. Gewijzigde stukken lichten op het beeldscherm op. Nieuw is ook het Land Use Management. Dit is een geo grafisch informatiesysteem ten behoeve van verantwoord grondgebruik en ruimtelijke ordening. Dit zal niet meer op lokaal, maar op landelijk niveau toepasbaar zijn. Veel aandacht voor de .demo's' De mensen bij RAET Bij een rondgang door het gebouw werp ik een blik in de zorgvuldig beveiligde computerzaal. Ik kom er niet in; vanachter gewapend glas mag ik naar binnen kijken. Het is net zoals ik had verwacht: een massa computerkasten en maar twee mensen. „Werken jullie mee om de men sen overbodig te maken?", vraag ik. Volgens Ko is het natuurlijk wel zo, dat veel arbeidsintensieve processen worden geautomatiseerd en daarvoor dus minder men sen nodig zijn, maar ten gevolge van bezuinigingen zijn er ook minder mensen. Met automatisering moeten we trachten te bereiken dat we met minder mensen dezelfde hoeveelheid werk doen van betere kwaliteit. Wat de mensen het meest trekt om hier te werken, is volgens Ko de cultuur of de bedrijfsfilosofie. Die is netjes voor de belangstellenden op papier gezet: ,,Voor 100 procent gemotiveerde mensen, een hechte club van medewerkers die plezier in hun werk hebben. Wij gaan bij ons werk niet uit van projecten en systemen, maar van mensen en motivaties. Wij implementeren niet in de eerste plaats hard- en software, maar duidelijkheid in informatie, plezier om ermee te werken, begrip en ver trouwen. Bij ons staat de mens centraal". De mensen bij RAET. NGT GEODESIA 89 129

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 25