Wat de gevolgen waren. We hopen met deze eerste internationale ontmoeting een weg tot nadere samenwerking met andere faculteiten tot stand te hebben ge bracht. In ieder geval hebben we hiermee de geïsoleerde positie van onze faculteit doorbroken. Dit is echter niet het enige resultaat. Nog belangrijker is het feit, dat een Europees verband is geschapen tus sen een groot aantal faculteiten. Op deze basis kan IGSM een middel worden voor samenwerking en evaluatie op tal van gebieden zoals besproken tijdens deze eerste vergadering. IGSM '88 is mis schien het begin van een traditie. De toekomst zal leren in hoeverre de behoefte blijft bestaan aan een internationaal studentencongres als dit. De aanzet is gegeven en we hopen dat in Bonn nog vele andere landen zich zullen aansluiten. Tot slot Bij de organisatie werden wij terzijde gestaan door vele bereidwillige mensen, zowel binnen als buiten de faculteit. Wij danken hen harte lijk voor hun medewerking. Onze speciale dank gaat echter uit naar de sponsors. Zonder hun financiële steun was IGSM onmogelijk ge weest. Onze sponsors waren: Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde; Nederlandse Vereniging voor Geodesie; Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers; TU Delft, Faculteit der Geodesie; Topcon Europe BV; Ahrin/Leitz Instruments; Shell Nederland BV; KLM Aerocarto. Zij die geïnteresseerd zijn in een uitgebreid verslag (Engels gesteld), waarin onder andere uitgebreide beschrijvingen van alle faculteiten, kunnen schrijven naar Studievereniging Snellius, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Tot slot wensen wij de commissie in Bonn alle succes bij de organi satie van IGSM '89. Committee Snellius International AFSCHEIDSCOLLEGE PROFESSOR ALBERDA TU DELFT Op 23 november 1988 markeerde prof. ir. J. E. Alberda met een af scheidscollege het feit dat hij per 1 september 1988, door gebruik te maken van de VUT-regeling, met emeritaat was gegaan als hoog leraar Mathematische Geodesie en Landmeetkunde aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. In zijn afscheidscollege ging hij vooral in op de drie maatschappelijke functies die de geodesie door de eeu wen heen heeft gehad; het beoefenen van wetenschap ter bepaling van de vorm en grootte van de aarde, het registreren van eigendoms- grenzen voor belastingheffing en indeling van het land, en tenslotte het meten ten behoeve van technische projecten. De geodeet heeft daarmee achtereenvolgens de rol van aardmeter, landmeter en in genieur. Na afloop van het college werd prof. Alberda allereerst kort toe gesproken door de conrector magnificus van de TU Delft, prof. Lohuis, die constateerde dat de feesteling de derde en laatste verte genwoordiger was van een beroemd geodetisch A-team: Tienstra, Baarda, Alberda. Met de nieuwe naam van Alberda's opvolger, prof. Teunissen, stond zo had hij begrepen ook een nieuwe aanpak voor de deur. Tweede spreker was prof. De Munck, voorzitter van de Vakgroep Mathematische en Fysische Geodesie, die meer inhoudelijk op het werk van prof. Alberda inging. Hij noemde het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek (LGR) met Alberda als de eerste medewerker de werkplaats waar de „Delftse School van de Na afloop van zijn afscheidscollege lopen prof. Alberda en zijn echt genote door de zaal naar de receptiegelegenheid; de afzetting" wordt hier gevormd door het bestuur van de Mijnbouwkundige Vereeniging, de vertegenwoordigers van de mijnbouwstudenten. 138 Mathematische Geodesie" was gesmeed. Een van de grootste ver diensten van Alberda hierbij was ook het toegankelijk maken van de theorieën. Prof. Teunissen sprak namens de (oude) werkeenheid van prof. Alberda. Hij roemde hem als een man die van alle markten thuis was, van linguïst tot kunstschilder en van wetenschapper tot landmeter. Namens de werkeenheid bood hij een uniek boek aan over zijn werk, inhoudelijk en bestuurlijk, zijn publikaties en de resultaten van zijn hobby's, zoals die in het geodesiegebouw te vinden zijn. Verder hadden alle leden van de werkeenheid en vele oud-medewerkers een persoonlijke noot toegevoegd uit hun herinneringen van 33 jaar werk van prof. Alberda aan de TU Delft (1955 - 1988). De dekaan van de Faculteit, prof. Rummel, sloot hierop aan door te wijzen op het feit dat prof. Alberda veel had bijgedragen tot de pretti ge sfeer en op Alberda's gezonde afstand tot problemen. Als laatste sprak de voorzitter van de studievereniging „Snellius", mej. Van de Roemer, over zijn betekenis als onderwijsgevende, en de manier waarop dat gebeurde: in dikke stofwolken van krijt. Op een druk bezochte receptie namen prof. Alberda en zijn echtge note vervolgens persoonlijk afscheid, maar niet voorgoed, zoals uit de voornemens van prof. Alberda, geuit in het interview met NGT Geodesia op p. 113 van dit nummer, mag blijken! Frits Brouwer CURSUS GPS 11 - 13 JANUARI 1989 Het is duidelijk dat GPS in de toekomst een steeds grotere rol zal gaan spelen binnen de geodesie en de landmeetkunde. Vast staat dat GPS nu reeds goed en economisch verantwoord toepasbaar is voor projecten met typische zijdelengten van 1 km of meer. De 90 deelnemers aan de cursus GPS, georganiseerd door de Facul teit der Geodesie van de TU Delft, kunnen terugkijken op drie zeer leerzame en informatieve dagen. Op de eerste dag werd het model van de satellietgeodesie uiteen gezet, waarbij de verschillende coördinatenstelsels werden bespro ken en hun onderlinge relaties, dit met als doel inzicht te verschaffen hoe men uitgaande van een satellietpositie een geografische lengte en breedte kan berekenen. Vervolgens werd een beschrijving gegeven van de opzet van het GPS Global Positioning System) of NAVSTAR NAVigation by Satellite Timing And Ranging) systeem, een beschrijving van de satelliet zelf, de methode hoe met behulp van volgstations de satel- lietbanen worden bepaald en hoe de uiteindelijke satellietconstellatie zal worden in 1992. Met deze uiteindelijke constellatie (21 satellieten 3 reservesatellieten verdeeld over 6 baanvlakken) zal het mogelijk zijn waar ook ter wereld op elk uur van de dag een positie te bepalen met behulp van minimaal 4 beschikbare satellieten. Een dichterlijke ontboezeming naar aanleiding van een cursus GPS Globaal precies of slaafs Slechts één moment verward Tussen de epochs en de biases De singles doubles en de triples Ik Dichtbij de slaap Neem ik niet waar En maak een sprong in tijd Terwijl ik droom van nederlandse teksten Maar wakker weet ik Epoch is een tijdstip Bias een effect Single enkelvoudig Double dubbel Triple bier Maar nu niet aan de orde Hier bepaalt men plaats vanuit de satellieten Door middel van verschillen driften doppen En anderszins verkort de afstand tot in miniwatts gemeten X- en Y-nul Z-nul niet vergeten Met dank aan Kepler Newton Doppler En de bron van inspiratie Onze aarde Als een trawant van onze zon. Gaijus NGT GEODESIA 89

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 34