Daar nauwkeurige klokken een zeer belangrijke rol spelen in het GPS-systeem, werden de verschillende tijdsystemen behandeld en uiteraard de door de satelliet verzonden informatie die uiteindelijk resulteert in een positie. Tot slot werden de deelnemers gewezen op de invloed van de atmosfeer op elektromagnetische golven en dus ook op radiogolven. De brekingsindex in de troposfeer en ionosfeer kwam aan de orde, en methoden om hiervoor te corrigeren. De tweede dag werd ingeleid met een uiteenzetting over GPS- ontvangers. Bij de uitleg hoe men uiteindelijk de frequenties heeft gekozen (moeilijk te storen), bleek overduidelijk dat GPS een militair systeem is. De functies van de ontvanger werden tot op blokschema niveau behandeld. Behalve de verschillende concepten voor ont vangers werden bovendien nog de in gebruik zijnde antennes be handeld, die vanwege de door de satelliet circulair gepolariseerd uit gezonden radiogolven hun markante vormen hebben. De rest van de dag werd aandacht geschonken aan plaatsbepaling met pseudo-afstanden en differentiële GPS waarbij, door gelijktijdig meten naar dezelfde satellieten, systematische fouten die voor beide stations gelijk zijn, kunnen worden geëlimineerd. Tot slot werd het gebruik van fasewaarnemingen behandeld met de verschillende ver werkingsmethoden. Op de derde dag werd allereerst een kort historisch overzicht ge geven van de landelijke stelsels in Nederland (RD en NAP) met aan sluitend de verschillende Europese systemen. De consequentie van het principiële verschil tussen ellipsoïdische hoogten en hoogten ten opzichte van equipotentiaalvlakken werd aangestipt en de parallel werd getrokken tussen het vereffenen van kringnetten en het vereffe nen van GPS-netten, waarbij een integrale verwerking van GPS- vectoren en terrestrisohe metingen de meest aannemelijke toe komstige werkwijze zal zijn. Vervolgens werd een overzicht gegeven van praktijkervaringen met GPS bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Bij een aan tal projecten zijn verschillende typen ontvangers ingezet, waarvan de behaalde resultaten werden besproken. De cursus werd afgeslo ten met een overzicht van praktijkervaringen opgedaan met GPS bij de afdeling Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster. De verwerking van de meetgegevens en de bijhouding hiervan verdient de nodige aandacht, daar tijdens GPS-metingen grote hoeveelheden data worden ingewonnen. Gedurende de cursus werden ontvangers tentoongesteld door Radio Holland (Trimble 4000 SL), Wild-Leitz (WM-101), Osiris Seaway (Sercel NR 51), Meetkundige Dienst (Sercel TR 55) en Rijksdrie hoeksmeting (Trimble 4000 SLD). Van de cursus zal een boek verschijnen (zie kader) dat ik een ieder die belangstelling heeft voor deze in de toekomst zo belangrijke tech niek, van harte kan aanbevelen. Namens de cursisten bij dezen een woord van dank aan allen die hun bijdrage hebben geleverd aan deze succesvolle cursus. Leendert van Dijk GPS-cursusboek te koop De cursushandleiding „Navigatie en geodetische puntsbepaling met Global Positioning System" zal in bewerkte vorm als paperback worden uitgegeven door de docenten met steun van de Stichting NGL. Het boekwerk is in het Nederlands gesteld en telt 324 pagina's. Het bevat bijdragen van de hand van dr. ir. F. J. J. Brouwer, ir. J. van Buren, dr. ir. B. H. W. van Gelder, ir. G. J. Husti, ir. C. D. de Jong, dr. ir. G. de Jong, prof. ir. J. C. de Munck en ir. H. J. W. van der Vegt. Het kan worden gekocht voor 1 60,bij ir. G. J. Husti, Faculteit der Geodesie, TU Delft, Thijsseweg 11, 2629 JD Delft of u krijgt het franco thuisbezorgd door overmaking van f 67,50 op giro 551779 t.n.v. Werkgroep Ruimtegeodesie, te Delft. UIT DE NIEUWJAARSTOESPRAKEN 1989 Het is al bijna traditie geworden, dat NGT Geodesia aandacht besteedt aan de nieuwjaarstoespraken die zijn gehouden bij de grootste op het gebied van de landmeetkunde werkzame diensten in Nederland. We hebben daarom ons oor te luisteren gelegd bij de (hoofd)directeuren van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de To pografische Dienst, maar we starten bij de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. NGT GEODESIA 89 Omdat dekaan prof. dr. ir. R. F. Rummel van de Faculteit der Geo desie nog in het buitenland verbleef, werd de nieuwjaarstoespraak dit jaar gehouden door plaatsvervangend dekaan prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts. Deze stelde, dat het in 1988 goed gegaan was met de faculteit: op het gebied van het onderwijs, bijvoorbeeld omdat er een absoluut record aan „output" was geleverd in de vorm van maar liefst 49 afstudeerders; en op het gebied van het onderzoek, om dat er twee onderzoeksprojecten zodanig positief waren gewaar deerd, dat daarvoor extra financiering ter beschikking kon worden gesteld. Vooruitkijkend naar het nieuwe jaar stond prof. Bogaerts vooral stil bij de resultaten van een conferentie met alle hoogleraren en bestuurders van de faculteit over de uit te zetten beleidslijnen. Hij kondigde aan, dat in principe was besloten tot een basisstudie van twee jaar (nu nog 2,5 jaar) om meer specialisatie binnen de studie voor geodetisch ingenieur mogelijk te maken, met name dus minder recht en planologie voor de richting mathematisch/fysische geodesie en minder wis- en natuurkunde voor de studenten in de richting planologisch/administratieve geodesie. Verder wordt mede in het licht van de grote wisselingen in het hooglerarencorps gestreefd naar het vormen van vier werkeenheden, waardoor sterkere onder zoeksgroepen kunnen ontstaan. De hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst, ir. R. Vel- lema, was per 1 december 1988 met de VUT gegaan en zijn op volger, ir. H. Prins, zou pas per 1 februari 1989 aantreden, zodat de nieuwjaarstoespraak aldaar werd uitgesproken door het waarne mend Hoofd van Dienst, ir. L. C. Vos. Hij memoreerde allereerst met tevredenheid de Open Dagen van de MD in oktober 1988 en zei er van overtuigd te zijn, dat de MD hiermee een goede beurt had ge maakt. Tevredenheid was er verder o.a. ook over het afgesloten con tract voor een nieuw lodingssysteem voor de gehele Rijkswaterstaat ter waarde van 1,8 miljoen gulden, waarvoor de MD de directie voert, en het goed lopen van het Nationaal Remote Sensing Programma dat zó aanslaat, dat nog slechts 500 000 gulden op een totaal budget van 30 miljoen vrij te besteden is! Ten aanzien van de opgelegde personeelsinkrimping zei de heer Vos, dat deze zoals de MD dat wilde zonder gedwongen ontsla gen had plaatsgevonden en dat er weliswaar veel bevriende colle ga's met 55 regeling of VUT waren vertrokken, maar dat nu na lange tijd de mogelijkheid weer aanwezig was om nieuw personeel aan te trekken. Voor 1989 stelde hij de uitvoering van het MD- beleidsplan 1988-1993 voorop. Belangrijk element hierin is het op voeren van de uitbesteding, maar gelukkig, nu privatisering van de baan is, op een wijze zo zei hij die we zelf in de hand hebben! Hiermee zijn we gelijk beland bij de nieuwjaarstoespraak van mr. J. Besemer die mr. ir. C. J. Remijnse als hoofddirecteur verving op de hoofddirectie van het Kadaster. Hij hield zijn gehoor voor, dat het Kadaster een woelig jaar achter de rug had, een jaar van Bijstelling van de Structuur van de Provinciale directies (BSP), privatisering en afslanking. Hij stelde dat wat bijna niemand aan het begin van vorig jaar geloofde, toch was gebeurd: alle medewerkers buiten de hoofd directie wisten voor oudjaar waar zij aan toe waren, ofschoon de uit komst wellicht niet voor allen aantrekkelijk was: van de geprivatiseer de medewerkers zal een aantal met spijt het Kadaster hebben verlaten. Vervolgens stond hij stil bij een aantal mijlpalen in 1988: de Kadas- terwet was door de Tweede Kamer aanvaard, zij het dat het RAVI- secretariaat zal moeten worden verzelfstandigd; de eerste admi nistratieve ruilverkaveling (Sluis-Oostburg) kwam gereed en hetzelf de gold voor LKI, het Landmeetkundig Kartografisch Informatie systeem. Ook kon worden vermeld, dat het Kadaster in 1988 met de verhoging van het kadastraal recht per 1 augustus voor het eerst volledig kostendekkend was: dat betekent, dat niet alleen de uitgaven van het Kadaster zelf, maar ook de „overhead" van het Mi nisterie van VROM, de huisvestingskosten en de rente op geïn vesteerd vermogen worden gedekt. Tenslotte kreeg de kwestie van de akteposten nog apart de aan dacht: de constatering van een te grote werkvoorraad op dit terrein was niets nieuws, zo zei de heer Besemer. Door het toenemen van het werkaanbod was echter van het inhalen van achterstanden geen sprake geweest. Daarom zo zei hij komen we er met uitsluitend efficiëntieverbetering niet en zullen ook landmeetkundige en karto- grafische werkzaamheden rond de afhandeling van akteposten moe ten worden uitbesteed, uiteraard binnen het kader van de Kadaster- wet. (Inmiddels heeft dit punt geleid tot stillegging van het buiten dienstwerk voor een dag in de vestiging Arnhem - red.). Aansluitend stond de secretaris-generaal van VROM, prof. Lemstra, die bij uitzondering even het woord voerde stil bij de afloop van de vele veranderingsprocessen bij het Kadaster. Hij vertelde hierbij, dat hij onlangs tegen ir. Dik voorzitter van de raad van bestuur van PTT Nederland had gezegd, dat de PTT er teveel drukte over had gemaakt dat, nu ze geen ambtenaren meer waren, het allemaal beter 139

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 35