III I Fig. 14. Geclassificeerd Landsat TM-beeld. Er zijn zes klassen, inclusief onbekend. opnemingsproces is gesimuleerd door introductie van verstoringen. Met eigen ontwikkelde software is een multispectrale classificatie uitgevoerd. De verstoringen bewerkstelligen redelijk veel foute classificaties. Op het gelabelde beeld is een histogram check uitgevoerd. De veranderingen in label van de percelen werden ade quaat opgespoord met de procedure (fig. 16b). Duidelijk is te zien dat er nogal wat foute classificaties zijn. Na een opschoningsprocedure worden met behulp van cluster search de samenhangende beelddelen opgespoord. Het resultaat van de werking van de ontwikkelde procedure is te zien in fig. 16c. Vervolgens zijn de nieuwe grenzen ge- vectoriseerd (fig. 16d). De procedure spoort de grenzen buitengewoon goed op, hoewel de methode te grofmazig is om korte grenzen, 2 - 4 pixels, te detecteren. Daardoor ontstaan knooppunten waarvandaan slechts één lijn ver trekt. Opsporing van deze knooppunten dient in de proce- Fig. 15. Grenzen van de percelen in het elementaire GIS. 182 dure te worden opgenomen. Dit is algoritmisch goed mogelijk. De ontbrekende grenzen kunnen dan worden getraceerd in het grijswaardebeeld. Hoewel nog geen uit voerige precisie-analysen zijn uitgevoerd van de vectori- sering in de thematische lijn, is wel duidelijk dat bij hoge- Fig. 16a. Uitsnede uit het synthetische beeld. Fig. 16b. Label veranderingen met behulp van de histogram check. Fig. 16c. Beeld na toepassing van de cluster search. NGT GEODESIA 89 - 4

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 22