Ooel[stelling] en middel blemen te kunnen attaqueren, dient men op het raakvlak van verscheidene vakdisciplines te gaan staan en zich o.a. de gereedschappen eigen te maken van de signaal theorie, de digitale beeldverwerking, de patroonherken ning en de computergrafiek. Na een congres als dat van de ISPRS 1988 te Kyoto, Japan, valt te constateren, dat internationaal grote be hoefte bestaat aan een geautomatiseerde interactie zoals hier is ontwikkeld. Verder onderzoek zal zeker worden beïnvloed door het vakgebied der kunstmatige intelligen tie. Door de stormachtige ontwikkelingen in de hardware technologie worden binnen dit vakgebied toepassingen realiseerbaar, die voorheen slechts denkbaar waren. Deze ontwikkelingen dienen vanuit de geodesie nauwlet tend in het oog te worden gehouden. Een volledige automatische koppeling zal waarschijnlijk niet realiseerbaar zijn en wishfull thinking blijven. Er zal altijd een onzekerheidsgebied blijven bestaan, waarin de mens de uiteindelijke beslissing moet nemen. Met dank aan ir. Koldo Verheij, ir. Erik Bruel, ir. Ruud Ver wasI, ir. Pieter Lips, ir. Geert van der Molen, ir. San Han, en Pieter Meyers, die binnen het kader van hun afstu deeronderzoek enkele van bovenstaande concepten soft warematig hebben gerealiseerd en uitgetest. Delen van de experimenten zijn uitgevoerd in samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wageningen, KLM Aerocarto en de sectie patroonherkenning van de Faculteit der Techni sche Natuurkunde, TU Delft. Literatuur 1. Bruel, E. W., Precisie van lijnvolging in digitale beelden. Afstu deerscriptie, Faculteit der Geodesie, TU Delft. 1988. 2. Forney, G. D., The Viterbi algorithm. Proc. IEEE, Vol. 61, No. 3, p. 268-278. 1973. 3. Han, C. S. L. A., Thematische koppeling tussen digitale beelden en geografische informatiesystemen. Afstudeerscriptie, Facul teit der Geodesie, TU Delft. 1989. 4. Haralick, R. M., Statistical and structural approaches to texture, Proc. IEEE, Vol. 67, p. 786-804. 1979. 5. Hung, S. H. Y., On the straightness of digital arcs, IEEE Trans, on Pattern Analysis and Machine Intelligence, Vol. PAMI-7, No. 2, p. 203-215. 1985. 6. Kurozumi, Y. and W. A. Davis, Polygonal approximation by the minimax method. Computer Graphics and Image Processing, Vol. 19, p. 248-264. 1982. 7. Lemmens, M. J. P. M., Digitale beelden in de fotogrammetrie. NGT Geodesia 1987, no. 12, p. 502-507. 1987a. 8. Lemmens, M. J. P. M., Remote Sensing Technieken: Aard observatie vanuit vliegtuigen en satellieten, methoden en tech nieken, Faculteit der Geodesie, TU Delft. 1987b. 9. Lemmens, M. J. P. M., Towards a model for (semi-)automatic analysis of digital images. Joint Colloquium of the ISPRS working groups 11/1, II/2 and II/6, London, 21-23 sept. 1987, p. 15. 1987c. 10. Lemmens, M. J. P. M., GIS-Digital image interaction. Archives of the 16th ISPRS Congress, Comm. IV, Kyoto, Japan. 1988. 11. Lemmens, M. J. P. M. and L. F. Verheij, Automatically GIS- updating from classified satellite images using GIS knowlegde. Archives of the 16th ISPRS Congress, Comm. IV, Kyoto, Japan. 1988. 12. Lillesand, Th. M. and R. W. Kiefer, Remote Sensing and Image Interpretation. Tweede uitgave, Wiley Sons. 1987. 13. Marble, D. F. and D. J. Peuquet, Geographic Information Systems and Remote Sensing. In: Cowell, R. N. (uitgever), Manual of Remote Sensing. Tweede uitgave, American Society of Photogrammetry, Falls Church, Virginia. 1983. 14. Nagy, G. and S. Wagle, Geographic data processing. Compu ting Surveys, Vol. 11, No. 2, p. 139-181. 1979. 15. Rosenfeld, A., Digital straight line segments. IEEE Trans, on Computing, Vol. C-23, p. 1264-1269. 1974. 16. Verheij, L. F., Het koppelen van satelliet remote sensing ge gevens aan een gedigitaliseerde topografische kaart om ver anderingen in grondgebruik te detecteren. Afstudeerscriptie, Faculteit der Geodesie, TU Delft. 1987. 17. Verwaal, R. G., Het zoeken naar randen in een digitaal remote sensing beeld met behulp van een digitale polygoon-kaart. Af studeerscriptie, Faculteit der Geodesie, TU Delft. 1988. Het beschrijven van doelstellingen is ook onderdeel van managementtechnieken. Ze dienen concreet te zijn en duidelijk aan te geven wat je op een bepaalde datum bereikt wilt hebben. Dus niet: ,,We streven er naar de winst in de toekomst te verhogen", maar: „Over één jaar moet blijken dat de winst 10% is ge stegen". Dit vindt men terug in de verantwoording per 1 januari 1989 van een grote overheidsdienst. Niet direct die winst, nee die verantwoording. „De doelstelling is be reikt en niemand had dat een jaar geleden gedacht", juicht de hoogste chef in zijn nieuwjaarsrede. Wat is die doelstelling dan? We hoorden over privati sering, verzelfstandiging en afslanking. De minister meende dat de rijksoverheid kleiner en beter moest worden, want er waren ambtenaren te veel. Dus slan ken we af, en dat is met succes afgerond. Vooral bij die overheidsdienst. Hoe is dat gelukt? Door enkele jaren achtereen de medewerkers ermee te bedreigen dat ze overbodig zouden worden, kozen velen het zekere voor het onzekere en liepen weg (en dat waren niet de slechtsten). Maar dat was niet genoeg. Er wer den regels gemaakt hoe de rest weg moestde besten houden? Nee, dat staat nergens. Eerst de mensen met de meeste ervaring (boven 55 jaar) weg en dan de jongeren. Om dat te bereiken, werd veel extra geld betaald, het pensioenfonds rilt ervan. Maar nég waren er te veel. Die werden verpatst aan het bedrijfsleven, geprivatiseerd heet dat. En toen was het voor elkaar, de doelstelling was bereikt. Een klei nigheidje werd vergeten, het werk lag er nog. Maar ook dat werd geregeld. Nog eer de overcomplete mensen zijn vertrokken, worden oud-medewerkers op getrommeld om onder de vleugels van een particulier bedrijf de plaatsen van de overcompleten te bezetten. Ook worden alweer advertenties geplaatst door die dienst: „Enthousiaste en creatieve medewerkers ge vraagd"; en waar dat niet genoeg oplevert, worden de medewerkers verleid door overwerk toch de produktie op peil te houden. Voor dat overwerk wil men dan, als een echt particulier bedrijf, zelfs zwart betalen. U ziet, de doelstelling is bereikt. Er blijft slechts één vraag: Hoe zou die doelstelling toch wel zijn beschre ven? Waarschijnlijk als volgt: „Op 1 januari 1989 moet blijken dat de doelstelling is gehaald". Helaas is dat gelukt. Het is het doel dat die middelen heiligt. Piksel 184 NGT GEODESIA 89 - 4

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 24