De Vereniging Eigen Huis versus het; notariaat; De knuppel in het: hoenderhok Beweegredenen Tarieven door J. H. J. M. Vos, technisch ambtenaar van het Kadaster te Arnhem. SUMMARY The Society of house owners versus the Brotherhood of Notary; putting the cat among the pigeons Instead of co-operating, a Dutch society for house owners called „Vereniging Eigen Huis" and the Brother hood of Notary are arguing about the prices to be paid for the notary's services, the quality of its work, etc. The society would rather have the work to be done by „cheaper" personal and so reducing the costs for transfer of ownership of real estate. The author of this article tries to show that this is probably no solution for the present problems. Het notariaat heeft het de afgelopen maanden zwaar moeten verduren. Was het ene rapport van de Vereniging Eigen Huis nog maar net gepubliceerd of het andere lag alweer op tafel voor de volgende aanval. Blijkbaar heeft het notariaat het „gevreten" bij de Vereniging en voelt zij zich genoodzaakt publiekelijk tegen het gewaande zere been te schoppen. Of alle aantijgingen die de Vereniging Eigen Huis oppert ten aanzien van het notariaat, steek houdend zijn, wil ik proberen in dit artikel uiteen te zetten. Allereerst dienen we ons af te vragen wat de beweeg redenen voor de Vereniging Eigen Huis zouden kunnen zijn om haar beweringen op een zo ogenschijnlijk wrede manier aan de man te brengen. De Vereniging komt op voor de belangen van haar leden in het bijzonder, door actief diensten aan te bieden voor alleszins aanvaardbare tarieven. Daarnaast komt zij in direct op voor haar niet-leden door algemene, voor haar onaanvaardbare misstanden op het hoogste niveau aan te kaarten; een consumentenorganisatie ,,pur sang", zou je zo zeggen. Wat er nu de reden van is dat zij zo ongenadig hard van leer trekt tegen het notariaat, is mij niet geheel duidelijk. Men zou zelfs kunnen stellen, dat zij probeert het nota riaat onderuit te halen in plaats van met het broederschap rond de tafel te gaan zitten om over de problemen te pra ten. Neen, zij kiest de harde weg, de weg van publicitaire acties. Een ongewone situatie, te meer omdat het notari aat, evenals de Vereniging, de rechtszekerheid met be trekking tot transacties op onroerend goed tracht te bevorderen. Als consumentenorganisatie is het de taak van de Vereni ging om de belangen van haar doelgroep te verdedigen. Echter gaat zij in deze niet te ver, voordat voldoende overleg met de andere partij is gepleegd? Zijn het de tarieven die de Vereniging een doorn in het oog zijn? In het oktobernummer van het verenigings orgaan ,,de Woonconsument" geeft zij aan, dat het nota riaat liefst 64% van haar netto-omzet (dit is de omzet na aftrek van de afdrachten aan het Kadaster) tot de winst kan rekenen. Een benijdenswaardige positie vergeleken met bijvoorbeeld de meeste multinationals, die hooguit tot enkele procenten van deze omzet komen. Hier maakt de Vereniging echter al een grove fout. Na tuurlijk kun je je betoog extra kracht bijzetten door dit soort getallen te publiceren, maar het is wat naïef om te veronderstellen dat hier niet doorheen geprikt zou wor den. Zoals mr. Louwman - hoofd van de afdeling Bewa ring en Juridische Zaken van het Kadaster te Groningen, tevens hypotheekbewaarder ook reeds opmerkt in zijn reactie op het geruchtmakende rapport in het december nummer 1988 van NGT Geodesia, moet de Vereniging toch kunnen inzien dat zij hiermee slechts het winstper centage noemt van een van de vele activiteiten van de notaris. Een dergelijk percentage zou waarschijnlijk ook kunnen worden genoemd voor enkele zeer rendabele NS- verbindingslijnen, voor bepaalde activiteiten van de PTT, enzovoorts. Een nauwkeurige beschouwing van haar eigen boekhouding zou waarschijnlijk voor een of meer- 162 NGT GEODESIA 89 - 4

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 2