Aard van het te verrichten werk Het Kadaster Dubbelrol dere van de vele diensten die de Vereniging haar leden aanbiedt, dezelfde, zoniet hogere percentages kunnen geven. Natuurlijk is het ook voor een gezonde bedrijfs voering binnen het notariaat noodzakelijk dat ook renda bele activiteiten moeten worden verricht. Een van de on rendabele activiteiten is onder andere het opstellen van een verenigingsakte. Misschien kan de Vereniging Eigen Huis nog in haar boekhouding nagaan wat de oprichtings akte heeft gekost en misschien weet een van de be stuursleden nog hoeveel tijd hiermee was gemoeid. Welnee, ieder weldenkend mens weet dat het werkelijke winstpercentage beduidend lager zal uitvallen. Bovendien gaat de Vereniging voorbij aan het feit, dat de tarieven voor verschillende handelingen zodanig zijn op gebouwd, dat een zo groot mogelijk publiek gebruik kan maken van de diensten van het notariaat. Indien de nota ris de werkelijke kosten voor de diverse handelingen in rekening zou brengen, zou dit betekenen dat enkele tijd rovende bezigheden niet meer betaalbaar zouden zijn voor vele lagen van onze bevolking. Het kan nooit de bedoeling zijn van een consumenten organisatie om dit te bereiken. Hierdoor wordt de rechts zekerheid niet gediend en daarom is deze ontwikkeling ook niet wenselijk. De rendabele activiteiten moeten de tarieven van de onrendabele op een acceptabel niveau brengen. Dit is een rechtvaardige zaak. De vereniging stelt verder in haar betoog in het oktober nummer van 1988 van ,,de Woonconsument", dat de te verrichten werkzaamheden voor de verkoop van een nieuwbouwwoning een dermate routinematig karakter hebben, dat deze voor het grootste deel door klerken kan worden verricht. Als Kadasterman" kan ik hierin mee gaan voor zover de Vereniging doelt op percelen die af komstig zijn uit een groot gemeenteperceel; immers de te vermelden kadastrale gegevens zijn in veel gevallen iden tiek. Er is niet in alle gevallen een titelonderzoek nodig; het gemeenteperceel is onbezwaard en een vertegen woordiger van het notariskantoor kan optreden als „ver koper". Bovendien zijn alle bepalingen van dezelfde aard, waardoor er een standaardakte kan worden opge maakt. De akte zit bij de meeste notarissen ,,in de tekst verwerker", waardoor het aangeven van de namen, de geboortedata, de adressen en het kavelnummer reeds voldoende is voor het opmaken van de akte. De opmerking dat het verrichten van het onderzoek bij het Kadaster door iedereen kan worden gedaan, is echter niet juist. De indruk wordt gewekt, dat het onderzoek niet meer zou inhouden dan het opvragen van de gegevens. De werkzaamheden zijn wellicht voor de notaris routine matig. Dit wil echter niet zeggen, dat dit voor iedereen geldt. De voorstellen van de Vereniging zouden in de praktijk ook betekenen, dat onervaren kopers en verko pers het Kadaster onevenredig zwaar zouden belasten, hetgeen in het geheel niet past in de strategie die het Kadaster heeft uitgestippeld ten aanzien van haar kosten dekkendheid. Uit ervaring kan ik zeggen, dat bij trans acties op onroerend goed juist op die plaatsen menig leed ontstaat, waar de partijen onvoldoende worden begeleid. Hierop kom ik later nog terug. Ik zou hier dan ook durven stellen, dat de rol van de nota ris nooit overbodig is. Dat hij in een aantal gevallen het werk door „goedkoper" personeel kan laten verrichten, is juist. Dit is echter noodzakelijk om ook niet-kosten- dekkende werkzaamheden te kunnen blijven verrichten. De Vereniging Eigen Huis heeft voor het Kadaster een rol weggelegd, die toch enige toelichting, zoniet verklaring behoeft. Zij stelt dat het Kadaster veel goedkoper en zonder kwali teitsverlies transportakten zou kunnen opmaken. Zoals mr. Louwman in zijn reactie reeds opmerkt, is dit niet wenselijk, welke mening ik deel. Ten aanzien van het goedkoper werken van het Kadaster is deze bewering tot slechts een „kreet" te reduceren. Indien de Vereniging de gebezigde tarieven nader be schouwt, kan zij tot de conclusie komen, dat dit niet vol doende verschillen oplevert om de problemen op te lossen. Bovendien zou door de ondeskundigheid van de partijen meer tijd nodig zijn ten behoeve van het opmaken van de akte dan in de gevallen dat de notaris of een andere deskundige de benodigde informatie verzamelt. Bovendien past het uitbreiden van de werkzaamheden van het Kadaster op dit terrein niet in het beleid dat in de afgelopen jaren is gevolgd door een terugtredende over heid in zaken die in de private sfeer net zo goed of beter kunnen worden uitgevoerd. Afslanking van het overheids apparaat en privatisering moeten leiden tot een meer effi ciënt Kadaster. Een klantvriendelijk Kadaster weliswaar, maar de hedendaagse politieke filosofie geeft aan, dat ook het Kadaster zich moet concentreren op haar in de wet opgedragen taken. Als de Vereniging Eigen Huis haar wensen bij de politiek kenbaar wil maken, zal zij dit toch in ogenschouw moeten nemen. De Vereniging Eigen Huis beweert in „de Woonconsu ment", dat er bij het notariaat sprake zou zijn van be langentegenstellingen. Zij stelt, dat de notaris door zijn tweeledige functie (enerzijds een openbaar ambtenaar en anderzijds een ondernemer) niet in staat zou zijn de be- ~sj NGT GEODESIA 89 - 4 163

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 3