Depot-rente Verkoop van gedeeltelijke percelen langen van de woonconsument te dienen, in het bijzonder wanneer hij belangen van de professionele partij en de particuliere partij zou moeten dienen. „De Woonconsument", oktober 1988, vermeldt: ,,Bij zijn contacten met de banken, makelaars en bouw ondernemers heeft de notaris immers een commercieel voordeel. Het heeft er de schijn van dat hij meer belang heeft bij de belangen van de professioneel bij de trans actie betrokken partij dan de belangen van de woon consument". Dit is niet alleen een motie van wantrouwen ten opzichte van het notariaat, maar tevens worden hier de contacten van de banken, de makelaardij en de bouwondernemers met de notaris in een kwaad daglicht gesteld. De Vereni ging brengt hiermee zichzelf in een isolement. Stelt zij enerzijds de onderlinge contacten ter discussie, ander zijds roept zij onder andere de banken en de makelaardij op als mogelijke vervanger voor het notariaat bij het op stellen van hypotheekakten en transacties op onroerend goed. Als lid van de Vereniging Eigen Huis bevreemdt deze uit spraak me in hoge mate. Reeds tien jaar lang ontvang ik het orgaan van de vereniging. Met grote interesse lees ik iedere maand de rubriek „Uit het Lood". Een inventarisa tie van het jaar 1988 (vanaf april) van deze rubriek levert zegge en schrijve niet éénmaal een klacht over het nota riaat op. Wel worden er misstanden gesignaleerd bij: de aannemerij (36%) de gemeenten (23%) de makelaars (7%) de banken (7%) overigen, zoals bemiddelend orgaan, provincie, GAK, assurantiebedrijf, enz., in 27% van de gevallen. In totaal werden 30 gevallen hierin betrokken. Ik durf dan ook te stellen, dat juist in die gevallen waarin het notariaat niet wordt betrokken bij de totstandkoming van de over eenkomst, er in de praktijk niet zo nauw met de belangen van de woonconsument wordt omgesprongen. Nee, ook hier blijkt, dat een wakend oog op door partijen opgestelde contracten niet overbodig is. Een wakend oog van iemand die geen enkel persoonlijk belang heeft bij de bepalingen en clausules in een overeenkomst. Van een dubbelrol is hier mijns inziens dan ook geen sprake. De notaris zal te allen tijde de particulier beschermen tegen onjuiste passages in overeenkomsten opgesteld door professionelen. De particulier is in veel gevallen niet thuis in het juridische jargon. Dit is ook de reden waarom men er vaak geen prijs op stelt, dat de notaris ten kantore de complete inhoud van de akte voorleest. Bovendien kent de notaris in veel gevallen de akten zoals die door de „professionelen" worden gebruikt en biedt hierdoor een goede waarborg voor de rechtszekerheid. Mankeert er dan helemaal niets aan het noriaat? Natuurlijk wel, zou ik haast zeggen. Niemand is volmaakt. Echter, dat hiermee het notariaat in veel gevallen over bodig zou zijn, gaat te ver. De Vereniging Eigen Huis beticht het notariaat ervan, dat zij de rente over de gedane aanbetalingen „in haar zak steekt". In veel gevallen zou de rente dus niet aan de koper worden terugbetaald. Notaris Groen, woordvoerder van het Broederschap, geeft aan dat het bij het notariaat regel is om de werkelijk ontvangen rente aan de koper te vergoeden. Hij dringt erop aan dat dit ook werkelijk gebeurt. Bij de verkoop van gedeeltelijke percelen speelt de nota ris een bijna onmisbare rol. Hij (of zijn vervanger) verricht het onderzoek bij het Kadaster. Hierbij gaat hij niet zon der meer af op deze gegevens (het zijn immers slechts feitelijke conclusies van een kadastraal ambtenaar, zon der privaatrechtelijke betekenis). Hij interpreteert deze gegevens, hij ziet voorgaande akten in, doet een onder zoek naar de hypothecaire toestand, laat indien nood zakelijk erfdienstbaarheidsonderzoek verrichten, enz. Van alle transacties op onroerend goed maken de ver kopen van gedeeltelijke percelen 20% uit. Geen klei nigheid dus. De Vereniging Eigen Huis betitelt dit als „uit zonderingsgevallen". Echter, bij de opmaak van akten waarbij gedeelten van percelen overgaan, is het door de notaris verrichte onder zoek te veel gericht op het juridische vlak. Maar al te vaak blijkt, dat de notaris niet thuis is op het technische vlak. Dit brengt met zich mee, dat hij bij de opmaak van de akte te veel afgaat op de mededelingen van partijen, zonder er zich van te gewissen of hiermee wel de werkelijke over dracht (in het terrein) wordt verwoord. Vaak blijkt dan achteraf (na aanwijs van de nieuwe grens door partijen aan de Kadasterambtenaar of pas na kartering van de nieuwe grenzen op de kadastrale kaart), dat de akte fou ten bevatte. Aj> (A/v.y.ê-tj» TarnrrM 164 NGT GEODESIA 89 - 4

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 4