Uitbesteden of inhuren? Bij een groot aantal medewerkers van het Kadaster be staat de vrees, dat het uitbesteden van akteposten een aantasting betekent van hun eigen kans op voortbestaan. Kunt u hiervoor begrip opbrengen? Besemer: Ja, dat begrijp ik wel. Wij zitten echter met een te grote voorraad akteposten, waar we van af moeten. De provinciale vestigingen behoeven echter niet over te gaan op structurele uitbesteding van akteposten. Als echter de voorraad te groot is, dan zal men, indien geen andere mogelijkheden aanwezig zijn, toch moeten uit besteden. Met dit probleem worstelen een aantal vesti gingen. Waarom is men nu, nadat de afslankingsoperatie in al haar vormen zijn beslag heeft gekregen, al bezig om personeel in te huren? Is dit om de ontstane achterstand weg te werken, of is er al te veel afgeslankt? Besemer: Wij huren op zich niet zoveel personeel in. In het kader van de uitbesteding wordt echter, vooral wat betreft het binnenwerk, aan de bedrijven gevraagd om het werk op de Kadasterkantoren te laten verrichten. Dit is voor het Kadaster verreweg de meest eenvoudige manier om het werk uit te besteden. De contracten zijn dus met de bedrijven gesloten, niet met de mensen. Hier mee willen we de achterstanden terugbrengen. Iets der gelijks gebeurt ook bij de conversie AKR. Hiervoor wordt ook personeel ingehuurd. Het huidige personeelsbestand is geënt op het werkaan bod in 1986. Sindsdien is dit met enkele procenten geste gen. Structureel hoeft dit niet te zijn. Dit is al voorspeld, maar het blijft koffiedik kijken. Als blijkt dat er een structu rele vergroting van het werkaanbod is, dan moet op lange termijn het personeelsbestand misschien weer worden uitgebreid. De geprivatiseerde medewerkers zijn nu vaak bezig om op hun oude werkplek dat werk voort te zetten, wat zij voorheen ook deden. Dit is werk dat niet in de uitbeste dingssfeer ligt. Blijkbaar was er op 1 januari 1989 niet ge noeg werk op de plank om uit te besteden. Daarnaast heeft het Kadaster haar geprivatiseerde medewerkers nog nodig voor het verrichten van haar eigen werk. Hoe zit dit? Besemer: Er spelen twee zaken. Ten eerste: Er is door het Kadaster en de B6 keihard gewerkt om binnen een paar weken de privatisering in deze vorm operationeel te krijgen. Voor een paar mensen heeft dit geresulteerd in een tijdelijke tewerkstelling op de vestiging van herkomst. Voor een aantal van hen is deze situatie alweer voorbij. Ten tweede is uit praktische overwegingen besloten om enkele medewerkers bepaalde kantoorwerkzaamheden op de betreffende kadastervestiging te laten uitvoeren. Dit betreffen dan ,,ex"-medewerkers van het Kadaster. Ook bij het private bedrijf is het gebruikelijk om in voor komende gevallen medewerkers op het kantoor van de opdrachtgever de werkzaamheden te laten doen. Was het tijdstip van 1 januari 1989 dan zo onaantastbaar, dat geen uitstel meer mogelijk was, ofschoon dit wel per sonele problemen met zich meebracht? Van der Gaag: In algemene zin is dat wel meegevallen. Er is van alle kanten verschrikkelijk hard gewerkt om de mensen tegemoet te komen. Naar mijn mening is dit goed verlopen. Van der Gaag:Er is van alle kanten verschrikkelijk hard gewerkt om de mensen tegemoet te komen. Naar mijn mening is dit goed verlopen". Op een aantal vestigingen was er te weinig werk om deze mensen aan het werk te houden. Was dit voor het Kadas ter aanleiding om te proberen om de verwerking van akte posten uit te besteden? Besemer: Wij hebben de provinciale directeuren meege deeld dat, hoe dan ook, de geprivatiseerde mensen aan het werk moesten worden gehouden. In sommige vesti gingen leverde dit problemen op. Pas half december werd de provinciale directeur met dit feit geconfronteerd, terwijl hij zijn uitbestedingsplanningen reeds voor het komende jaar gereed had. Ik moet zeggen, dat de directeuren hiermee met veel creativiteit zijn omgesprongen. In hoofdlijnen is dit alles echter prima verlopen. Natuurlijk betekent dit niet, dat er in het geheel geen problemen zijn geweest. F. van der Gaag werd geboren op 12 september 1948. Na het behalen van het Mulo B-diploma kwam hij op 1 juni 1966 in dienst bij het Kadaster te Dordrecht, en na het CTO als land meetkundig ambtenaar in de vestiging Utrecht (1969) en de vestiging Zutphen. In verband met de reorganisatie werd hij op 1 april 1974 over geplaatst naar de Hoofddirectie te Apeldoorn, in de functie van landmeetkundig medewerker bij de, in dat jaar opgerichte, af deling Onderzoek van de directie Onderzoek en Automatise ring. In 1982 is de heer Van der Gaag overgestapt naar de afdeling Organisatie, in de functie van organisatiemedewerker. Op 1 januari 1989 is hij benoemd tot adviseur-IB bij de directie Intern Beleid. 168 NGT GEODESIA 89 - 4

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 8