De menselijke kant De prijs Kadastraal protectionisme? Hoe is de stemming onder de geprivatiseerde mede werkers? Heeft u hiervan een goed beeld? Van der Gaag: Ik denk dat ik daar een redelijk beeld van heb. De stemming is verdeeld. Onder de geprivati- seerden bevinden zich ook vrijwilligers. Daarnaast zijn er enkele medewerkers die in deze situatie de mogelijk heden vinden om zich, gezien hun kennis en ervaring op het vakgebied, binnen het bedrijf te profileren. Maar voor een groot deel van de betrokkenen is de stemming be drukt; waarom dit nu juist hèn moet overkomen. Het ge voel dat zij door de Dienst zijn afgedankt, is duidelijk aanwezig. Zouden deze mensen weer teruggaan naar het Kadaster, als zij daarvoor de kans zouden krijgen? Van der Gaag: Een aantal zal direct willen terugkeren. Voor het overige moet je de groep onderverdelen. Er is sprake van drie categorieën: de landmeetassistenten, de landmeetkundig ambtenaren-veld en de landmeetkundig ambtenaren-kantoor. Van de groep landmeetassistenten zullen er volgens mij niet veel zijn, die gebruik zullen maken van de terugkeerregeling. Zij hebben een verbre ding van hun takenpakket gekregen en krijgen bij het be drijf meer mogelijkheden dan bij het Kadaster. Een aantal verricht activiteiten van een ploegchef binnen de twee- mansploeg. Er is een grote kans dat deze mensen op nemer worden. Verder is een aantal direct al als ploeg chef tewerkgesteld. De landmeetkundig ambtenaren-veld hebben tot op he den nog geen breed pakket werkzaamheden gekregen, waardoor onvrede heerst. Zij moeten zich bij wijze van spreken opnieuw waarmaken. Een aantal gelukt dit aar dig, anderen hebben hier moeite mee. Daarom denk ik, dat deze mensen zo snel mogelijk in het bedrijf moeten worden geïntegreerd. Hier liggen meer mogelijkheden dan in de Tijdelijke Eenheid, voor zover ik dat kan in schatten. Weet men dan binnen de bedrijven wel wat de kwalifica ties van de geprivatiseerde medewerkers zijn? Van der Gaag: Informatie hierover is aan de bedrijven verstrekt. Verder blijft dit één van de belangrijkste aan dachtspunten. De tijd is nog te kort om dit concreet aan te pakken. Overigens heeft opname van dergelijke func ties binnen het private bedrijf eventueel gevolgen voor de organisatiestructuur, zodat de nodige tijd hiervoor in acht moet worden genomen. Men vindt dat men tot op heden geen passende werk zaamheden heeft gekregen. Landmeetkundig ambtena ren-veld lopen bijvoorbeeld achteraan de band". Dit is toch geen passend werk? Van der Gaag (verdedigend): Het Kadaster kent een hori zontale niveau-structuur. Men verricht daarin werkzaam heden min of meer op één niveau. Bij het private bedrijf worden door één persoon werkzaamheden uitgevoerd van verschillend niveau, van hoog tot laag (verticaal), bijvoorbeeld waterpassen naast werkzaamheden op het terrein van de projectleiding. Natuurlijk ziet het Kadaster nog toe op de gebeurtenissen bij de bedrijven. Bij even tuele problemen wordt hierover met de heer Riemersma (directeur van de B6) onderhandeld. NGT GEODESIA 89 - 4 Besemer: Het is echter ook zo, dat de mensen zelf actief moeten laten zien welke kwaliteiten zij in huis hebben. Hierdoor\hebben zij een redelijke kans om hogerop te komen. De bedrijven hoeven in ieder geval niet onge lukkig te zijn met de kwaliteiten van deze mensen. Boven dien hebben zij natuurlijk een zeer grote kadastrale erva ring. De bedrijven zullen hiervan ongetwijfeld gebruik maken. Wat houdt nu precies die terugkeergarantie in? Besemer: De formatie ligt nu vast. Als er open plaatsen ontstaan, kunnen mensen die dat wensen, terugkeren. Er is nog een aantal boventalligen, vooral in de HBO-sfeer. Deze personen hebben voorrang. De andere voorrangs gerechtigden zijn de mensen uit de Tijdelijke Eenheid. Indien er passende functies zijn, komen zij daarvoor in aanmerking. Het Kadaster besteedde altijd al uit. Het werk werd op de vrije markt gedeponeerd, ofschoon een groot deel ervan al bij de zes bedrijven terechtkwam. Nu echter gaat een groot deel volgens afspraak naar deze bedrijven (12 mil joen per jaar). Concurrentie is hiermee geweld aange daan. De B6 kunnen nu de ,,poet" verdelen. Of niet soms? Besemer: Het uitbestedingsvolume, uitgezonderd dat gene wat bij de afdeling Fotogrammetrie wordt uitbe steed, ligt rond de 30 miljoen gulden per jaar. Hiervan gaat dus 40%, d.w.z. 12 miljoen naar de B6 en daarnaast 18 miljoen naar de vrije markt. Natuurlijk heeft hierdoor een beïnvloeding van de markt plaatsgevonden. Je kunt het ook omdraaien en zeggen, dat dit de prijs is die het Kadaster moet betalen voor de overname van mede werkers van het Kadaster. Dit zijn echter de onderhande lingsresultaten. Deze invloed zal zeker nog enige jaren voortduren. Er blijft in de Kadasterwet voor de minister nog allerlei ruimte om het takenpakket uit te breiden. Een aantal jaren geleden nog stond voor het Kadaster de kreet ,,meerdoelenkadaster" hoog in het vaandel. Het Kadas- 169

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 9