Aardgericht; Ruimte-onderzoek [5] ESA's astrometrische satelliet; Hipparcos: Theodoliet in de ruimte1) Inleiding door dr. ir. H. van der Marei, universitair docent bi] de werkeenheid Mathematische Geodesie en Landmeetkunde van de TU Delft2). SUMMARY ESA's astrometric satellite Hipparcos: surveying in space The European Space Agency's astrometric satellite Hipparcos will be launched this year. Hipparcos will measure during its 2.5 years mission angles between widely separated stars. The final aim of the mission is a very precise star catalogue of about 110 000 stars with positions, proper motions and parallaxes. This article describes the geodetic impact of the Hipparcos results, its measurement principle and data analysis techniques. Hipparcos (High Precision Parallax Collecting Satellite) is een astrometrische satelliet die dit jaar door de Europese Ruimtevaart Organisatie ESA wordt gelanceerd (fig. 1). De satelliet zal gedurende 2,5 jaar in een langzaam rote rende beweging de hemel aftasten en hierbij hoeken meten tussen sterren die ongeveer 58 graden van elkaar staan. De waarnemingen worden gedaan in het zichtbare deel van het elektromagnetische spectrum. Fig. 1. Hipparcos (vluchtmodel) in de „Large Space Simulator". Gedurende deze test ondervindt de satelliet dezelfde condities als in de ruimte. Duidelijk zichtbaar zijn twee van de drie zonnepanelen. Midden in de foto is een van de twee afschermpiaten van de tele scoop zichtbaar (met dank aan ESA). 1) Bewerking van een voordracht op het symposium „Aardgericht Ruimte-onderzoek" van de NVG, 19 mei 1988 te Venlo. 2) Het onderzoek is ondersteund door de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Aan het Hipparcos onderzoek op de Faculteit der Geodesie heb ben verder meegewerkt: D. T. van Daalen (Taakleider tot 31-12- 86) en F. van den Heuvel. Belangrijke technische bijdragen zijn af komstig van P. J. de Jonge, J. J. Kok, R. Verwaal, P. Joosten, L. Amoureus en A. Bax. De metingen zullen door twee internationale consortia worden verwerkt. Het eindresultaat is een stercatalogus, die van ongeveer 110 000 sterren, tot aan magnitude 12, de positie, jaarlijkse eigenbeweging en parallax met een nauwkeurigheid van enige milliboogseconden (resp. milli- boogseconden per jaar) zal bevatten. De nauwkeurigheid is twee ordes beter dan de beste tot nu toe bestaande catalogi; bovendien bevat de Hipparcos catalogus veel meer objecten (fig. 2). Om een idee van de nauwkeurig heid te geven: een milliboogseconde is éénmiljardste deel van een cirkel (0,001 ppm). Dit is het hoekje waar onder we vanaf de Eiffeltoren in Parijs een golfbal zien op het Empire State building in New York, 6500 km verder op! De hoge nauwkeurigheid is in de eerste plaats te danken aan het feit dat de metingen buiten de aardse atmosfeer plaatsvinden. Door de afwezigheid van atmosferische refractie, de systematische afbuiging van het licht ten ge volge van de gelaagdheid van de atmosfeer, is het moge- 300 - 200 100 1900 Fig. 2. De precisie-evolutie van a) een klassieke stercatalgus (IRS met 38 000 sterren), b) de Hipparcos catalogus (110 000 sterren), c) Hipparcos gecombineerd met IRS en d) Hipparcos plus een tweede Hipparcos over 10 jaar. Duidelijk waarneembaar is, dat de kwaliteit van de sterposities afneemt wanneer men verder verwijderd raakt van het waarnemingstijdstip van de catalogus. Dit wordt veroorzaakt door de eindige precisie van de eigenbewegingen. NGT GEODESIA 89 - 5 237

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 17