f V m 1 'f 3 De waterschappen en hun kaartmateriaal Een waterschap is geen museum door Theo Scheele, redacteur Organisatie SUMMARY Water control boards and cadastral maps Water control boards exist more than 600 years in the Netherlands. They protect the land against the sea and monitor the water in the polders. Recently most of them are also responsible for the water quality. This article is a report of a visit to a water control board in Edam. Omdat het NGL nog wat had goed te maken bij de water schappen en omdat velen weinig weten van wat daar om gaat, brengt NGT Geodesia een bezoek aan een van de 150 waterschappen in Nederland, het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen In Kennemerland en West-Friesland in Edam. Het is een willekeurige greep, gewoon één van de honderdvijftig. We worden ontvangen door mr. Ing. M. Groot, secretaris van het bestuur en B. H. Bekkers, hoofd documentenbe- heer. Daar de eerste van kadastrale huize is en de tweede o.a. oude kaarten beheert, zullen we ongetwijfeld voldoende landmeetkundige raakvlakken ontdekken. De heer Groot maakt ons eerst wegwijs in de organisatie en de taak van een waterschap. Een klein stukje geschie denis hoort daarbij. Het blijkt dat Karei V verantwoordelijk moet worden geacht voor het instellen van dit waterschap. In 1544 be sloot Karei dat heel Noord-Holland moest worden afgeslo ten van de zee. Het overtollige (regen)water moest echter weg kunnen. Door de lage ligging liep het niet vanzelf naar de zee, maar moest daarbij een handje worden ge holpen. Daarom werden windmolens gebouwd. Hiermee werd de waterstand in de polders geregeld. Dat lukte zo goed, dat in de 16e eeuw rijke Noordhollandse kooplie den veel geld hebben besteed aan het droogmalen van de meren zoals de Schermer, de Wormer, de Beemster en de Purmer om er landbouwgrond van te maken (waar door sommigen nog rijker werden). Maar ook daarna moest de waterhuishouding worden ge regeld. Aangezien de zee ons voortdurend blijft bedrei gen en ook het hemelwater maar steeds blijft neerdalen, is er tot op de dag van vandaag een belangrijke taak weg gelegd voor de waterschappen. Deze bestaat uit: zeewaterkering (de zee buiten houden) en regeling van de waterhuishouding. Dit laatste moet er voor zorgen dat overal'niet te veel maar ook niet te weinig water aanwezig is in sloten en plassen. De moeilijkheid is echter dat bijvoorbeeld de natuur veel en de landbouw soms weinig water nodig heeft. Daar moet een en ander aan worden geregeld door middel van gemalen, stuwen en dammen. Is dit alles al geen geringe taak, sinds 1970, toen de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater in werking trad, kregen de waterschappen er nog een taak bij: waterkwaliteitsbe heer. Ons aller afvalwater werd in de oude tijden veelal direct in sloten en plassen geloosd. Later kwamen daar rioleringen bij, die het vuil verderop in ander water loos den. Ergens werd het water vervuild; het probleem werd gewoon verplaatst. De vervuiling veroorzaakt door parti culieren, landbouw, veeteelt en industrie is alleen maar toegenomen. Dat daaraan iets moest worden gedaan, kon niet uitblijven en zo kregen de waterschappen die taak erbij, of werden er aparte zuiveringsschappen opge richt. NGT GEODESIA 89 - 5 Op dit moment werken 330 mensen bij dit Hoogheem raadschap, waarvan meer dan 250 aan die vervuilings- zorg. Men voert dit werk uit door: Afgeven van vergunningen onder voorwaarde voor de lozing op zuiveringstechnische werken en uitvaardi gen van verordeningen. Het bouwen en beheren van zuiveringsinstallaties. Het inlaten van vers water, ter verhoging van het zuurstofgehalte, en het afvoeren (uitmalen) van ver vuild water. Dit wordt doorspoelen genoemd. De zuiveringstaak is in Noord-Holland al ver gevorderd en heeft tot goede resultaten geleid. Het is al voor 80 a 90 procent geregeld, volgens Groot. Zo zijn er onder meer al 23 zuiveringsinstallaties en 120 rioolgemalen gebouwd en is er 300 km persleiding ge legd. Een heel leger van medewerkers controleert voort durend het naleven van de voorschriften. Groot stelt de trits belang-betaling-zeggenschap voorop: belang (wie hebben er belang bij dit werk); betaling (degenen die er belang bij hebben); zeggenschap (wie betaalt heeft zeggenschap). Het bestuur van een waterschap bestaat uit: algemeen bestuur (hoofdingelanden); dagelijks bestuur (hoogheemraden, gezworenen e.d.); voorzitter (dijkgraaf-watergraaf). Globaal gezegd worden de hoofdingelanden gekozen door de mensen die betalen, het dagelijks bestuur en de dijkgraaf worden op voordracht van het algemeen be stuur benoemd door de kroon. In totaal werken bij de Nederlandse waterschappen 7500 personen. Wij allen betalen mee aan de kosten van het waterschap, want dat moet zichzelf geheel bedruipen. 243 HOOGHEEMRAADSCHAP VAN DE UITWATERENDE SLUIZEN IN KENNEMERLAND EN WESTFWEStANP Toegangspoort

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 23