stichting INIC3L. berichten In memoriam H. N. Pelkman, landmeter/hydrograaf, 10T7-19B9 f uw Op donderdag 6 april jl. namen familie en naaste vrienden in be sloten kring afscheid van Henri Nicolaas Pelkman. Aan een wel besteed leven was vrij plotseling een einde gekomen. Afgelopen zomer werd bij een medische keuring in verband met uitzending naar Kenia (in het kader van het NCW-VNO Werkgeversproject Uitzending Managers, waaraan hij voor de derde keer zou deel nemen) de ziekte geconstateerd waaraan hij op 4 april jl. is over leden. Pelkman werd geboren op 14 oktober 1917. Hij volgde de HBS-B in Den Haag en studeerde na zijn opleiding tot reserve-officier enige tijd voor civiel-landmeter in Delft. Tijdens de oorlogsjaren werkte hij bij de gemeente Den Haag als assistent-landmeter en behaalde in die tijd de diploma's PBNA- landmeetkundige en landmeetkundig tekenaar. Met gevaar voor eigen leven hielp hij in deze periode mensen met onderduiken en voorzag hen van levensmiddelen. In februari 1983 werd hem daar voor in Oosterhout het Verzetsherinneringskruis uitgereikt. Na de oorlog verbleef hij als militair van 1945 - 1951 in Suriname. Hij was daar als 1e luitenant ingedeeld bij de sectie topografie en belast met de opmeting van militaire kampementen en het vlieg veld Zanderije. Ook bepaalde hij paspunten voor de fotogramme- trische kartering van Suriname tot de 4e breedtegraad. Na zijn terugkeer in de burgermaatschappij werkte hij opnieuw enige jaren bij de gemeente Den Haag. Vervolgens aanvaardde hij een functie bij de Grontmij, waarin hij leiding gaf aan een twin tigtal meetploegen ten behoeve van de hoogtemetingen van Schouwen-Duiveland na de watersnoodramp van 1953. Van 1957- 1964 was hij Chief-surveyor bij het Department of Public Works in Monrovia, Liberia. In die functie heeft hij o.a. met behulp van astronomische plaatsbepaling de grens tussen Liberia en Guinée vastgelegd. Van 1964 - 1969 werkte Pelkman bij Frederic R. Harris (Holland) te Den Haag en was o.a. belast met toezicht op het landmeetkun dige werk voor de aan te leggen nieuwe Belgische snelwegen en de aanleg van een olieterminal te Bantry-Bay in Ierland. Nadien ging hij vaak naar Ierland op vakantie om te vissen in dit hem dier bare land. Vanaf 1969 -1982 heeft Pelk man bij Ingenieursbureau „Oranjewoud" gewerkt. In aanvang als plaatsvervan gend hoofd van de toen nog kleine landmeetkundige afde ling; later als hoofdprojectlei der verantwoordelijk voor alle werkzaamheden die het bu reau voor het Gasuniekantoor in Rijswijk verzorgde. In de pe riode van 13 jaar zeer actieve dienst bij dit bureau hebben wij Pelkman leren kennen en waarderen. Allerhande metingen en karteringen zijn onder zijn leiding uitgevoerd. Zijn enthousiasme en toegewijd vakmanschap waren een voorbeeld voor vele jonge medewerkers. Hij was immer bereid jonge mensen met raad en daad terzijde te staan. Niets was hem teveel. Door zijn bruisende natuur en levenslust werkte hij inspirerend voor medewerkers aan wie hij leiding gaf. Velen zullen met dankbaarheid aan hem terug denken. Gedurende de laatste jaren van zijn dienstverband aanvaardde hij een deeltijdfunctie als leraar landmeetkunde aan de MTS te Bre da. Ook na zijn pensionering heeft hij deze taak voortgezet en is hij bovendien enige tijd als adviseur werkzaam geweest in Indone sië. Hij bleef actief, zo doorgrondde hij op betrekkelijk hoge leef tijd nog de geheimen van de personal computer. Evenzo was hij actief in de Vereniging van Landmeetkundigen, de Netherlands Branch of the Hydrographic Society en de werkgroep „Geschie denis der Geodesie" van de Rijkscommissie voor Geodesie. In NGT Geodesia verschenen in de loop der jaren enige artikelen van zijn hand. Een gedreven vakman is heengegaan. Velen bewaren goede her inneringen aan hem. Zijn sympathieke vrouw en dochter wensen wij veel sterkte toe in deze droeve tijd. Heerenveen, 21 april 1989 G. Jacobs NGL RAYONBIJEENKOMST IN UTRECHT De rayoncommissie Utrecht organiseert op dinsdag 30 mei 1989 een bijeenkomst met als thema „Hef gebruik en de presentatie van digi tale vastgoedbestanden bij gemeenten". Spreker is dr. Menno Kraak. Kraak, die in 1988 promoveerde op het onderwerp „Computer as sisted cartographical three-dimensional imaging techniques", is docent kartografie aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. Door zijn onderwijs- en onderzoekwerkzaamheden op het gebied van kartografie en vastgoed kent hij de nieuwste ont wikkelingen op zijn vakgebied. Bij Kraaks voordracht zal het accent liggen op mogelijke presentatievormen van zowel topografische als administratieve gegevensbestanden. Vragen die hierbij aan de orde komen zijn: Wat wil men afbeelden? Welke afbeeldingsmogelijkheid moet worden gekozen? (bijvoor beeld een grootschalige kaart, een topografische kaart c.q. een lijnsegmentenbestand). Welke computersystemen zijn voor de verschillende doelen bruikbaar? De avond belooft interessant te worden; niet alleen voor degenen die werken met gemeentelijke vastgoedsystemen, maar ook voor allen die op de hoogte willen blijven van de ontwikkelingen op ons vak gebied. De voordracht wordt gehouden in het Jaarbeurscongrescentrum en begint om 20.00 uur. Ontvangst met koffie vanaf 19.30 uur. De NGL rayoncommissie Utrecht NGT GEODESIA 89 - 5 20 JAAR INTERGRAPH CORPORATION In een bijeenkomst voor pers en belangstellenden werd aandacht ge schonken aan de ontwikkeling van Intergraph in de afgelopen 20 jaar. Intergraph Corporation werd in 1969 opgericht in Huntsville (in de Amerikaanse Staat Alabama), onder de naam M S Computing, Inc. In de beginjaren hield het bedrijf zich bezig met het geven van advie zen en de ontwikkeling van real-time besturingssystemen en enkel en meervoudige real-time processoren. Tot haar eerste afnemers be hoorden de Amerikaanse overheid en uitvoerders van ruimtevaart en defensieorders. In 1980 werd de naam van het bedrijf gewijzigd in Intergraph Corpo ration om uitdrukking te geven aan het feit dat het bedrijf zich toelegt op de produktie van interactieve grafische systemen. Thans is zij uit gegroeid tot één van de grootste leveranciers van systemen voor computer aided engineering (CAE) en CAD/CAM. In 1980 introduceerde Intergraph de VAX, in 1985 het UNIX werksta tion en in 1987 de PC als platform voor haar produkten. Binnen een Intergraph omgeving zijn alle PC's, werkstations en VAX-en uitge rust met hetzelfde grafische softwarepakket. Alle computers zijn met elkaar verbonden door een Ethernet netwerk. Grafische gegevens zijn volledig uitwisselbaar tussen PC, UNIX en VAX. Intergraph is een leverancier voor het vakgebied dat „mapping" wordt genoemd: de verzameling van landmeten, kartografie, vast goed, leidingenregistratie en andere geografisch georiënteerde in formatiesystemen. 247

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 27