De oprichting vond plaats in tegenwoordigheid van bestuursleden van de beide verenigingen, voorzitter respectievelijk penning meester van de Kring en voorzitter en secretaris van de NVF. Doel De federatie streeft twee doelen na: het coördineren van de activiteiten van de leden ter bevordering van de kennis en kunde op het gebied van de aardobservatie en geografische informatieverwerking; het ondersteunen van de doelstellingen van verenigingen, die zich als lid van de federatie hebben aangemeld, speciaal in hun contacten met buitenlandse verenigingen. Naar de International Society for Photogrammetry and Remote Sen sing (ISPRS) toe is er door de oprichting van de Federatie nu een centrale internationale vertegenwoordiging van de Nederlandse Vak verenigingen voor Fotogrammetrie en Remote Sensing. Voorheen was alleen de NVF officieel lid van de ISPRS, die per land maar één vertegenwoordiger kent. Wat betreft de mogelijke leden van de Federatie impliceert de eerste doelstelling van de Federatie, dat er in deze geen beperking wordt gemaakt tot NVF en Kring alleen. Voornaamste reden hiervoor is het toenemende belang van en de ontwikkelingen op het gebied van geografische informatiesystemen, welke binnen de vakgebieden van Fotogrammetrie en Remote Sensing meer en meer een centrale plaats zijn gaan innemen. Onderkenning hiervan en van het feit dat de geoïnformatica raakvlakken heeft met meer vakgebieden dan Fotogrammetrie en Remote Sensing alleen, hebben geleid tot het in zicht en de wens, dat de Federatie zich breed dient op te stellen. Bestuur Het bestuur bestaat momenteel uit bestuursleden van de Kring en NVF met de volgende functieverdeling: voorzitter: M. Molenaar, Landbouwuniversiteit Wageningen; vice-voorzitter: J. L. van Genderen, ITC Enschede; secretaris: E. M. J. Vaessen, Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat, Delft; penningmeester: R. Beck, DHV Consultants, Amersfoort. Activiteiten De federatie stelt zich op de eerste plaats een coördinerende taak bij de uitvoering van gezamenlijke activiteiten van de leden. Deze coör dinatie zal voorlopig voornamelijk gestalte krijgen door het organise ren van gemeenschappelijke studiedagen. Ook de ondersteuning van workshops van werkgroepen van de ISPRS, voor zover deze onder Nederlands voorzitterschap vallen, behoort tot het werkgebied van de Federatie. De normale activiteiten van de leden, zoals lezin gen over specifieke onderwerpen van hun vakgebied, zullen hier verder los van blijven staan. Verder zorgt de Federatie, zoals al aan gegeven, voor de gemeenschappelijke vertegenwoordiging naar de ISPRS toe. Contact Contactadres: E. M. J. Vaessen, Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, Postbus 5023, 2600 GA Delft, telefoon 015-691373. BESTUURSSAMENSTELLING K EN L De samenstelling van het bestuur van de vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft op de algemene vergadering van 3 maart 1989 een wijziging ondergaan. Ir. K. Mulder heeft het bestuur verla ten. Hij is als voorzitter opgevolgd door mr. ir. J. C. Anneveld, zodat de samenstelling nu als volgt is: voorzitter: mr. ir. J. C. Anneveld; secretaris: ir. M. C. de Koster; penningmeester: ir. J. Denekamp; lid: ir. A. M. H. van IJsseldijk-Ruygers. Adres secretariaat: W. van Hallstraat 11, 4333 CN Middelburg, tele foon 01180 - 25910 (huis), 01180 - 37200 (kantoor). 100 JAAR CARL ZEISS STICHTING (1889 - 1989) In 1846 richtte Carl Zeiss, instrumentmaker bij de universiteit van Jena, een eigen bedrijf op, waarin hij hoofdzakelijk microscopen ver vaardigde. Hoewel die microscopen toen als uitzonderlijk goed werden beschouwd, was Carl Zeiss niet tevreden. Hij was ervan overtuigd, dat het mogelijk moest zijn door wetenschappelijke bere keningen de eigenschappen van de lenzen van tevoren te bepalen. Carl Zeiss won de toenmalige privé-docent in de natuurkunde Ernst Abbe voor zijn ideeën en het lukte Abbe tenslotte de optiek voor microscopen wiskundig te berekenen. Deze technisch-wetenschap- pelijke samenwerking gaf de firma Carl Zeiss een beslissende voor sprong op de concurrentie. Het enige waar het hen nog aan ontbrak om de verlangde optische prestaties te realiseren, was het vereiste glasmateriaal. Maar ook dat lukte, door de samenwerking met Dr. NGT GEODESIA 89 - 5 Carl Zeiss. Otto Schott, grondlegger van de moderne glastechnologie en oprich ter van een glasfabriek die later de naam Jenaer Glaswerk Schott Gen. kreeg. Na de dood van zijn vriend Carl werd Ernst Abbe de enige eigenaar van de firma Carl Zeiss en nu bleek dat hij niet alleen wetenschappe lijk zeer begaafd was, maar dat hij ook op economisch en sociaal ter rein revolutionaire ideeën had. In 1889 nu precies 100 jaar gele den schonk Abbe zijn vermogen aan de door hem opgerichte Carl Zeiss stichting. In 1919 droeg ook Dr. Schott zijn aandelen in de Schott glasfabriek aan de stichting over. Daarmee werd de Carl Zeiss stichting een koploper op het gebied van sociale hervormin gen, waarvoor men elders nog lange tijd op de barricaden moest staan. De volgende voor die tijd unieke voorzieningen werden juri disch vastgelegd: negenurige werkdag (achturig vanaf 1900); minimumloon; medezeggenschap over het bedrijf; verbeterde rechtspositie bij ontslagprocedures; doorbetaalde vakantie; betaald ziekteverlof; winstuitkeringen; pensioenregeling. Na de tweede wereldoorlog kwamen de fabrieken in Jena in Oost-' Duitsland te liggen. In Oberkochen vlakbij Heidenheim startte men in 1946 met de wederopbouw van de firma Carl Zeiss en opnieuw werd de naam van het bedrijf in wetenschappelijk en technisch op zicht over de hele wereld gevestigd. Enkele van de vele uitvindingen op optisch-elektronisch gebied die bij de firma Carl Zeiss zijn verschenen, zijn: de binoculaire prismakijker met een vergrote objectiefafstand (1894); het planetarium (1923); het automatische waterpasinstrument (1950); de registrerende elektro-optische tachymeter met digitale aanwij zing (1968); de 3-coördinatenmeetmachine met een nauwkeurigheid van 1/1000 mm (1974). Op het gebied van de camera's is Zeiss Ikon bekend, vooral door het pionierswerk op het gebied van de spiegelreflexcamera. Vandaag de dag is Zeiss een kleine universiteit op zichzelf, waar veel bekende wetenschapsmensen werkzaam zijn. Na een eeuw van ont wikkeling en uitbreiding maar ook van afbraak en wederopbouw is het levenswerk van Carl Zeiss, de microscopenbouwer uit Jena, uitgegroeid tot een van de meest vooraanstaande fabrieken van precisie-apparatuur ter wereld. BESTUURSWISSELING NVF Sinds de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie (NVF) op 20 maart 1989 is dé bestuurs samenstelling als volgt: voorzitter: prof. dr. ir. M. Molenaar; secretaris: ir. A. Klijnjan; penningmeester: ir. R. C. Neleman. Adres secretariaat: Orvelterbrink 83, 7812 MN Emmen. 249

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 29