4. Nieuwe ontwikkelingen Blaauwboer (Intergraph) ging in op de technische mogelijkheden tot integratie van administratief en technisch gebruikte computersyste men, meer specifiek tussen IBM en een UNIX omgeving. Zijn conclu sie is, dat deze koppeling mogelijk is, maar dat zij nog weinig wordt toegepast. Rienks (Verhaar - Uniad Software Engineering) kon een primeur aan kondigen op het gebied van dataconversie. Het principe is eenvou dig. Digitaliseren van bestaand kaartmateriaal gaat sneller wanneer de operator geometrische vormen herkent, dit bij het digitaliseren op geeft, en vervolgens de geometrie met een minimum aantal punten vastlegt. Jammer echter dat het meeste kaartmateriaal zich niet met eenvoudige geometrische vormen laat modelleren! Boersma (Intergraph) sprak over werkstations als platform voor vast goedinformatie. Enige ontwikkelingen die hij in het verschiet zag, zijn hogere verwerkingssnelheden, netwerk georiënteerde programma tuur en lagere kosten voor het „gewone" werkstation. UNIX kan daarbij een belangrijke rol gaan vervullen. Schol (Gasunie) beschreef het digitaal kaartgebruik binnen een procescontrolesysteem. Er is bij de Gasunie gebruik gemaakt van een op de Nederlandse markt verkrijgbaar straatsegmentenbestand. Dit bestand is gecombineerd met een door de Gasunie vervaardigd digitaal geografisch overzicht van het leidingennet. Het systeem wordt gebruikt om vast te stellen of gemelde storingen betrekking hebben op leidingen die door de Gasunie worden beheerd. Tot slot Veel plannen, veel problemen, overal proefprojecten en parallelle ontwikkelingen op veel plaatsen. De behoefte aan uitwisseling van kennis op dit gebied zal dan ook voorlopig nog wel blijven groeien. Inmiddels wordt al gewerkt aan de tweede Nederlandse AM/FM con ferentie die in 1990 zal worden gehouden. Wim van Ooijen PROEFPROJECT MET DIGITALE TOPOGRAFIE BIJ RIJKSWATERSTAAT Bij de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat (RWS) te Delft is voor het eerst een digitaal topografisch bestand van een proefproject afgeleverd aan een kaartgebruiker binnen de Rijks waterstaat. Dat gebeurde met een symbolische handeling tijdens een bijeenkomst op 7 maart 1989 in het MD-bedrijfsrestaurant. Kar- tografe J. E. Rotteveel-Brauns overhandigde aan ing. J. A. Vos, hoofd van de RWS-dienstkring 's-Gravenhage-Zuid, een magneet band die het bestand visualiseerde. Twee dienstkringmedewerkers ontvingen getuigschriften van de gevolgde systeemopleiding en er werden enkele toespraken gehouden. Wegbeheer-, rivier-, kust- en oeverkaarten werden bij de MD reeds jaren langs digitale weg vervaardigd, met kaarten als eindresultaat. Sinds kort slaat de MD de topografische detailinformatie permanent op in een digitaal topografisch bestand (DTB). Dat gebeurt in prin cipe ook voor de topografiegebruiker, die de informatie dan kan raad plegen, bewerken en aanvullen op grafische werkstations en met speciale programmatuur (GRADIS 3000 van het Zwitserse bedrijf Straessle). De gebruiker kan uit het DTB kaarten samenstellen met variatie in objectseiectie, bladligging, schaal, symbolen en eventueel kleur. Lengte-, oppervlakte- en hoekmaten kunnen er in de originele meetnauwkeurigheid aan worden ontleend. Daarenboven leent het DTB zich goed voor combinatie met door de wegbeheerder zelf bij houden gegevens. Dat gaat zowel om objecten (bijvoorbeeld riool buizen) als om kenmerken van objecten (bijvoorbeeld plaatsings jaren van geleiderails). Om praktisch na te gaan in hoeverre via een DTB in de behoeften van de tientallen RWS-dienstkringen kan worden voorzien, is het proefproject gestart. De MD stelde daarbij aan de dienstkring digitale topografie, apparatuur, programmatuur, support en geld ter beschik king om de ondergrondse objecten (kabels en leidingen) te laten digi taliseren. Het proefproject is een gezamenlijk initiatief van de MD en de regionale RWS-directie Zuid-Holland, waartoe de dienstkring 's-Gravenhage-Zuid behoort. Adri den Boer BRAVENBOER SCHEERS 25 JAAR Dat het druk zou worden daar in Terneuzen hadden ze wel verwacht, maar zo druk. Honderden vrienden, bekenden, relaties en perso neelsleden kwamen op 7 april jl. even langs om te feliciteren. De jubi larisechtparen Bravenboer Scheers genoten zichtbaar, al werd het op het laatst wel erg vermoeiend. Er was alle reden tot grote tevredenheid: 25 jaar geleden begonnen met 2 man, nu een totale bezetting van 440 mensen verspreid over 6 vestigingen. Dat hadden beide oprichters toch niet voorzien. De start was natuurlijk niet gemakkelijk; zie maar eens aan werk te komen en waar haal je je klanten vandaan? Honderden brieven en telefoontjes waren nodig om de eerste eenvoudige opdrachten bin nen te krijgen. Die waren civieltechnisch gericht. Al spoedig bleek dat er meer know-how nodig was om ook andere opdrachten te kun nen aannemen. Zo ging het steeds maar verder. Letterlijk en figuurlijk, want, begon nen in Terneuzen werden al spoedig nieuwe kantoren geopend. Men zocht de klanten op in het werkgebied. Het kantoor Middelburg werd opgericht voor het industriegebied Sloe; Spijkenisse is gericht op Europoort en in Zelzate wordt de Belgische markt benaderd. Van al die markten waren de klanten nu aanwezig. Meerdere politie auto's moesten eraan te pas komen om het verkeer op de Haarman- weg in goede banen te leiden. De heer en mevr. Bravenboer en de heer en mevr. Scheers tijdens de receptie. Toekomst Mede dank zij de automatisering speelt B S thans in op vele vra gen. Langzaam maar zeker is het bedrijf ontwikkeld in de richting van multidisciplinaire projecten. Ook op het gebied van landmeten en hydrografie zijn er interessante ontwikkelingen geweest, bijvoor beeld het CartoCAD systeem. Kaarten maken voor lokale en rijks overheden is dagelijks werk en door toenemende uitbesteding is er veel te doen. Alle reden dus om bij het 25-jarig jubileum blij en tevreden te zijn. De gasten op die dag konden meedelen in die vreugde. De verzorging van de genodigden was tot in de puntjes geregeld. Blijdschap vandaag en geen zorgen voor morgen. Integendeel, „De besten zullen overleven", meent Bravenboer en daar wil B S zeker toe behoren. Als variant daarop schreef Phil Bosmans: „Alleen de optimisten overleven". Ergens lazen we dat de ene directeur als technisch spe cialist en de andere als optimist te boek staat. Met die toekomst zit het dus wel goed. Bij alle felicitaties hierbij ook nog die van NGT Geodesia: van harte en nog vele jaren. Theo Scheele 254 NGT GEODESIA 89 - 5

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 34