Duizend jaar Nederlandse landmeetkunde door ir. E. Muller, werkgroep Geschiedenis der Geodesie van de Rijkscommissie voor Geodesie. SUMMARY A thousand years of Dutch surveying The Dutch country has many ditches: some 350 000 km. Most of them date from the early Middle Ages. In digging them there must have been a kind of guidance with knowledge of surveying. From that point of time the author follows the history of surveying and geodetic activity in the Netherlands till the entering of the electronic era. Onlangs vermeldde het tijdschrift „Grasduinen", dat ons land 350 000 km sloot heeft. Dat is bijna de afstand naar de maan. Al die sloten zijn gegraven, en wel voor een groot deel gedurende de middeleeuwen, zo ongeveer tussen de jaren 1000 en 1500. Omstreeks het jaar 1000 waren alle factoren kennelijk gunstig voor het ontginnen van het uitgestrekte veenge bied tussen de rivieren. Het was vermoedelijk dicht be groeid met voornamelijk elzen; een wildernis, zoals het in de oude charters wordt genoemd. Overstromingen kwa men geregeld voor, maar beïnvloedden de situatie als geheel nauwelijks, omdat veenvorming en rivierafzetting gelijke tred hielden met zeespiegelrijzing. Er stonden zo veel bomen, dat men het gebied wel „houtland" of Holland noemde; althans volgens de meest gevolgde ver klaring van de naam Holland. De veiligheid in ons land verbeterde in hoge mate, toen de Vikingen omstreeks het jaar 1000 hun strooptochten staakten. Het normale gezag herstelde zich en op het platteland keerden rust en veiligheid terug. De Kerk nam veel initiatieven om de uitbreiding van de landbouw te bevorderen ter verkrijging van werk en voedsel voor de weer groeiende bevolking. Kloosters voerden landaan winningsprojecten uit en bedijkten grote gebieden. De bisschop van Utrecht, de kapittels van de Utrechtse ker ken en ook andere gezagsdragers, die samen over vrijwel het gehele woeste land konden beschikken, gaven tegen een minimale vergoeding land uit aan mensen die bereid waren een kavel te ontginnen, te bebouwen en te bewo nen. Zo ontstonden onder meer de zgn. cope-verkave- lingen; plaatsnamen als Boskoop, Benschop, Heicoop, Hoenkoop, Reijerscop herinneren aan de vroegere koop van de kavels. Elders in ons land ontstonden de op- strekkende heerden. Het is niet gering wat er aan werk moet zijn verzet met eenvoudige hulpmiddelen. De uitspraak dat God de wereld heeft geschapen, maar dat de Hollanders hun eigen land hebben gemaakt, kan ook worden gedaan naar aanleiding van het ontginnen van de uitgestrekte wildernis in wat nu Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en een gedeelte van Gelderland is; ook geldt dit voor de ont ginning van de veengebieden in Friesland, Groningen, Overijssel, Zeeland en een gedeelte van Noord-Brabant. Het landschap bevat nog op veel plaatsen herinneringen aan dit werk. Iedere sloot, iedere watergang wijst op een activiteit uit het verleden (fig. 1). Toch is dat niet de reden om hier over de enorme omvang van dit werk uit te weiden; het gaat om de manier waarop het gebeurde. De sloten werden namelijk niet willekeurig of van geval tot geval gegraven, maar kennelijk volgens strakke plannen. Ze werden op een vaste afstand, even- H.;: Fig. 1. Stafkaart 1 50 000 uit 1850, met daarop aangegeven het jaar van aanleg van enkele terreinobjecten (omgeving Jutphaas). wijdig of met een bewuste geer gegraven. Bij de cope- verkavelingen had de diepte van de kavels ook een vaste maat, zodat iedere kavel dezelfde grootte kreeg, die een „hoeve" werd genoemd. Een hoeve is 16 morgen, of ongeveer 13,6 ha. Veel plaatsnamen zijn hiervan afge leid; denk aan Tienhoven en Achttienhoven bij Utrecht en Zestienhoven bij Rotterdam. Op zichzelf is het weliswaar niet zo'n kunst om een enke le sloot, ook zonder kompas, evenwijdig aan een be staande sloot of grens uit te zetten en te graven, maar hier moet wel met overleg en onder leiding gewerkt zijn bij het uitzetten van de sloten. Het moest niet in het open veld gebeuren, maar in een ruige wildernis met bomen, planten, plassen, slappe grond, geulen, en dergelijke. NGT GEODESIA 89 - 5 227

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7