18 Studenten en de VIP[S] van Dongen Conclusie kaart(serie) apart wordt uitgegeven. Vereist is dan, dat de meest gebruikte symbolen zonder legenda ook door niet geoefende kaartgebruikers op de juiste manier worden geïnterpreteerd; selectie van bepaalde symbolen dient snel te kunnen gebeuren. Het hierboven beschreven onderzoek heeft slechts 90 van de ongeveer 600 symbolen of topografische elemen ten onderzocht. Het ligt voor de hand, dat ook symbolen voor de overige elementen worden uitgetest. De daarvoor te gebruiken methode is in het rapport beschreven. Toe passingen van'kleur op grootschalige kaarten moeten na der worden onderzocht. Een conclusie is, dat bekende en algemeen toegepaste symbolen, zoals bijvoorbeeld rasters, niet goed worden herkend door verwisseling met andere symbolen. In een „sec" situatie (niet in kaartverband) is dit uiteraard ster ker dan in een „in situ" situatie (in kaartverband), maar in het laatste geval waren respondenten vaak niet in staat een symbool dat bij meerdere diensten en in de NEN- norm 3256 voorkwam, van een juiste betekenis te voor zien. Het toepassen van kleur levert een zeer sterke verbete ring op van de herkenning en de selectie van symbolen. Dat is onderzocht voor lijn- en vlaksymbolen. Aangeno men mag worden, dat voor puntsymbolen hetzelfde geldt. Bij kleur kwam geen verwisseling voor van het ene ele ment met het andere; wanneer uitsluitend op vorm moest worden geselecteerd, waren er regelmatig vergissingen. Daarbij komt, dat respondenten die symbolen, die ook met behulp van kleur te onderscheiden waren, veel snel ler herkenden. Indien kleur wordt toegepast, vindt geen verwisseling meer plaats en gaat de selectie veel sneller: gemiddeld 45 in plaats van 120 sec.! Symbolen dienen op een beeldscherm in het algemeen groter te worden weergegeven dan op papier om een goede omschrijving mogelijk te maken. Met name cirkel vormige elementen worden op een beeldscherm bij een kleine weergave veelhoeken. De ruimte tussen onder delen van een lijnsymbool moet bij een beeldscherm gro ter zijn. Dat is ook in verband met het van grotere afstand bekijken van een beeldscherm vergeleken met een kaart, tenminste bij het aflezen van detailinformatie. Voor een overzicht is nog steeds alleen de papieren kaart geschikt. De meeste bestaande symbolen werden in de tekst slecht herkend, dat wil zeggen minder dan de helft van de respondenten wist ze te plaatsen. Dat pleit voor grotere verschillen in vormgeving. Lijnelementen worden makkelijk verwisseld wanneer al leen op vorm kan worden geselecteerd; dit is natuurlijk ook al duidelijk uit de conclusies met betrekking tot kleur. De traditioneel getekende en gereproduceerde kaart zal als „storage medium" door de elektronische kaart wor den vervangen. In een dialoog met de computer is het mogelijk gegevens te selecteren en weer te geven met een afdrukeenheid. Wat nog niet is onderzocht, zijn de extra mogelijkheden die het beeldscherm biedt voor grootschalig kaartgebruik en de manier waarop daarop het beste is in te spelen. Daar zijn bijvoorbeeld het oplichten of blinken van de ele menten van een opgevraagde informatiecategorie of van een specifiek adresseerbaar element: wat is de beste gra fische manier, de beste kleur voor zo'n operatie? Er is nog niet onderzocht welke kleuren welke associaties heb ben, wat de minimale dikte van de gekleurde lijnen op het beeldscherm is om qua kleur herkenbaar te kunnen zijn, en in hoeverre een bepaalde achtergrondkleur het wer ken met het kleurenscherm zou verbeteren. Literatuur 1Grafische presentatie van topografische elementen. Rapport van het betreffende onderzoek in opdracht van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. ITC/RUU, Enschede 1988. 2. Weiden, F. L. T. van der, en F. J. Ormeling, An inquiry into the associative properties of colour, as applied to cartography. KNAG Geografisch Tijdschrift vol. 6, no. 3, p. 282 - 289, 1972. 3. Kootstra, D., en F. J. Ormeling, Symboolontwerp en kleurge bruik. Verslag van de kartografische studiedagen van de Neder landse Vereniging voor Kartografie, 1986, Utrecht 1988. 4. Easterby, R., en H. J. Zwaga, Information design: the design and evaluation of signs and pictogramms. 1984. 5. Verkenning van het onderzoeksveld op het terrein van de topo grafische databestanden. Rapport no. 6 van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie, Apeldoorn 1987. 6. Bos, E. S., en A. J. Kers, Symboolontwerp, een logisch en syste matisch proces. Kartografisch Tijdschrift vol. 12 no. 3, p. 19 - 28, 1986. 7. Damoiseaux, M. A., en A. J. Kers, Symbolen in de kaart. Verslag studiedagen Oostkapelle, Amersfoort 1982. door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY 18 Students and the VIP's of Dongen The municipality of Dongen needed a landinformation system for registration, processing, query and ana lysis of land and real estate data. Logisterion made an offer using their Arc/Info system. 18 Students of the Technical Highschool of Utrecht tailored this system to this application. Het gebeurde op de Dag van de Arbeid in het jaar 1989, een dag voor de val van het Kabinet Lubbers-2. Plaats van handeling: gemeentehuis te Dongen. Studenten van de Hogeschool Utrecht (HU) waren het gemeentehuis binnengedrongen en hadden zelfs officiële functies in de organisatie weten te bemachtigen. Het was echter geen NGT GEODESIA 89 - 6 bezettingsactie, maar een weloverwogen deelname aan een zeer speciale activiteit: het bouwen van een proto type vastgoedinformatiesysteem (VIS). Alle studenten van de studierichting Landmeetkunde en één van de richting Kartografie (van de sector Bouw kunde) hadden zich hiervoor enthousiast aangemeld, 295

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 15