toen zij vernamen dat dit project goed was voor een afstu deeropdracht in twee vakken. En Dongen is bovendien een mooie Brabantse plaats. De start (september vorig jaar) was een gastvrij onthaal met een excursie per bus door de gemeente, zodat een indruk werd verkregen hoe deze gemeente in elkaar zit. Toen ging men aan de slag. Er is hard gewerkt langs een grondig uitgezette route en met een resultaat waar de ge meente mee uit de voeten en de studenten naar het exa men kunnen. Als (behulpzame) derde moet Logisterion worden genoemd, een werkmaatschappij van de Kramers en Ruys-groep uit Rotterdam, die voor de benodigde spullen zorgde (hardware, software en expertise). Je hebt daar tegenwoordig nu eenmaal meer bij nodig dan een dictaatcahier en een balpen. Op 28 september 1988 is gestart en zoals gemeld, op 1 mei 1989 was het werk gereed en kon het ,,aan den volke" worden getoond. Dat deden de studenten enthou siast en deskundig, alsof ze al jaren in dienst van een softwarehouse waren. NGT Geodesia mocht het meemaken en in een interview met alle betrokkenen werd het enthousiasme meebe leefd; je zou zo mee willen afstuderen. Het interview vond plaats in de kamer van B en W van Dongen. Het rode lichtje boven de deur ging aan niet storen s.v.p. en we sprongen in het diepe. Het gesprek vond plaats met de heren ir. drs. H. A. L. Dekker, docent HU, ing. P. M. Feuth, adjunct-directeur Logisterion, P. van Rhee, coördinator vastgoed gemeen te Dongen en drs. H. J. Spaan, gemeentesecretaris Don gen. De studenten waren Willem de Vreeze en Peter Vos, die de spits mochten afbijten: Er zijn geloof ik 700 gemeenten in Nederlandhoe be denk je nu dat het wel leuk zou zijn om in Dongen zoiets te gaan doen? Vos: We hadden van de vorige jaargang studenten en thousiaste verhalen gehoord over een project dat zij had den opgezet in Uithoorn (NGT Geodesia 1988 no. 4). Bij het aftasten van de markt toen had Dongen zich ook ge meld. Via de heer Dekker werd Dongen benaderd en ja, het kon nog. Toen volgde een discussie in de klas wie mee wilde doen, je kon ermee in twee vakken afstuderen (bedrijfskunde, computerkunde/vastgoed). Dat sloeg aan, alle studenten deden mee. Met 18 man hebben we het aangepakt. Het was eerst wel koffiedik kijken, maar de aanpak werd al gauw duidelijk en we hadden natuurlijk het voorbeeld Uithoorn. Wat was nu de meest interessante ervaring bij die start? Vos: Dat je voelde dat het serieus was, dat je echt in de praktijk bezig was en niet meer vrijblijvend theoretisch. Je was als het ware ineens een echt bedrijf. Er moesten taken worden verdeeld; wie werd voorzitter, wie secreta ris, enz. Interessant hierbij is, dat je plotseling van elkaar moet gaan beoordelen of een collegastudent iets kan doen waarvan jij straks afhankelijk bent. Bijvoorbeeld: kan hij wel voorzitter zijn? Je bent echt een bedrijf, een BV. De Vreeze: Het was ook erg interessant om met een ge heel nieuw pakket te gaan werken, namelijk ARC/INFO. Hoe kwamen jullie op het idee van ARC/INFO? Spaan: Die keuze deed de gemeente. Het was eigenlijk Studentenpresentatie: alsof ze al jaren in dienst zijn van een soft warehouse (links Peter Vos, midden Willem de Vreeze). het gevolg van het feit, dat wij al enkele jaren geleden met Kramers en Ruys in zee waren gegaan voor de automati sering in Dongen. We hebben allerlei apparatuur van dat bedrijf in huis en het was dus logisch dat we voor de vol gende stap (vastgoed) ook voor hen kozen. Logisterion is Kramers en Logisterion werkt met ARC INFO, zodoende. Wij willen met „vastgoed" ook graag van die apparatuur en programmatuur gebruik maken. Dekker: Het bedrijf moest bereid zijn de configuratie op de HU te plaatsen en daartoe was Logisterion bereid. Hoe ontstond bij de gemeente de gedachte om een VIS te gaan opzetten? Spaan: Door een samenloop van omstandigheden. Het belangrijkste is echter, dat we iemand in huis hebben die zich daarin erg heeft verdiept: Peter van Rhee. Aan de andere kant merkten we dat bij de opzet van de andere systemen, met name bij vastgoed, een heleboel proble men waren, vooral in de sfeer van de koppeling van aller lei bestanden (gegevens over een en hetzelfde object bij elkaar krijgen). Van Rhee: Het heeft een directe link met je eigen oplei ding. (Hij komt bij het Kadaster vandaan.) Ik had de mogelijkheden wel in theoretische zin gezien, maar in praktische zin is er pas de laatste tijd wat mogelijk ge worden. De behoefte bij onze gemeente is niet alleen ont staan vanuit de afdeling onroerend goed, maar heeft een veel bredere basis (onroerend-goedbelasting, bevolking, openbare werken, e.d.). Spaan: Er is een onderzoek gedaan naar de relaties met onroerend goed door een viertal net afgestudeerde HBO- ers die al ervaring in het project Uithoorn hadden opge daan. Daaruit is dit lijvig rapport ontstaan (toont een 100 bladzijden dik boekwerk genaamd: „Inventarisatie vast- 296 NGT GEODESIA 89 - 6

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 16