Visualisering De Vreeze: Ook technische zaken, zoals de koppeling met SUF-2 heeft ontzettend veel hoofdbrekens gekost. Je komt erachter dat het Kadaster nog lang geen duidelijk beeld heeft hoe SUF-2 moet werken. We hebben op school een leuke lezing gehad over SUF-2. Je denkt dan: dat zit wel goed, maar er klopte niets van. Er zitten blijk baar nog wel veel vrijheden in en dat geeft problemen met het uitwisselenEr zou eens een artikel over in NGT Geodesia moeten worden geplaatst!! Wordt het VIS, als het operationeel is, ook gebruikt als beleidsinstrument? Spaan: Dat is zeker de bedoeling, maar het moet alle maal nog wel worden besloten natuurlijk. Het VIS heeft twee doeleinden: 1. Beheer: meer inzicht krijgen in een aantal beheers matige zaken (rioolbeheer, groenbeheer enz.). 2. Beleid: bepaalde relaties leggen tussen bevolking en bepaalde onroerend-goedgegevens. Het kan worden gebruikt voor planningsdoeleinden. De demo straks zal duidelijk maken hoe je dat allemaal kunt visualise ren. Is er speciaal voor dit project een kaart gedigitaliseerd of was die er al voor de hele gemeente? Van Rhee: Voor dit project hebben de studenten de be staande kaart gedigitaliseerd. In totaal zijn negen lagen in kaart gebracht: kadastrale percelen, gebouwen, cultuur, groen, wegen, waterlopen, bestemmingsplangebieden, leidingen en straatmeubilair. Het zou natuurlijk nog uit te breiden zijn, bijvoorbeeld met milieu. We hebben een geautomatiseerde HUP (Hinder wet Uitvoeringsplan). Er zijn hier wel enkele agrarische bedrijven, maar het accent ligt op de industrie. Stankcirkels en geluidszones kunnen erg goed worden aangegeven en zo op het beeldscherm worden opgeroe pen. Je leest dan direct af waar wel en waar geen vergun ningen kunnen worden afgegeven. In het proefgebied ligt maar één agrarisch bedrijf en dat stinkt niet. Je krijgt dan ook geen stankcirkel. Als we verder gaan met de opzet voor de gehele gemeen te, zal nog moeten worden bekeken hoe we de kaart digi taal moeten krijgen. Ik denk een combinatie van mogelijk heden (digitaliseren en invoeren van metingen), maar daar is het laatste woord nog niet over gesproken. Ook bij De demo maakte indruk op de aanwezigen. Midden (achter beeld scherm) burgemeester Dosker. - "v. Het groenvak in ,,De Biezen" was net aan onderhoud toe. een GBKN zijn nog de nodige problemen; als je bijvoor beeld de achtergevels niet meeneemt, is dat voor ons een heel groot probleem. Ook het kostenplaatje zal natuurlijk een grote rol spelen. Hoe gaat het nu verder met het VIS in Dongen? Spaan: Er zal een kosten-baten afweging moeten worden gemaakt. De kosten kunnen we redelijk begroten, maar hoe druk je de baten in geld uit? En er zijn nog meer con sequenties: organisatorische, arbeidsplaatsen, zijn de mensen eraan toe, opleidingen, enz. Dekker: Ik hoop over een jaar of vier nog eens terug te komen in Dongen. Dan zie ik misschien bij elke wethou der een beeldscherm op zijn bureau, waarmee hij even kan controleren of een bepaalde nota wel juist is. ,,Het schrikbeeld van de gemeentesecretaris" meent Spaan. Voorzichtig meldt hij nog, dat de hele gemeente lijke procedure nog moet worden gevolgd (B en W, ge meenteraad, e.d.), voordat duidelijk is of er verder wordt gegaan met het vastgoedinformatieplan. Maar als het aan de secretaris ligt, dan zijn wij daar niet zo bang voor. Er is genoeg gepraat, we willen nu weieens zien hoe mooi het allemaal is geworden (en de studenten willen dat trouwens ook erg graag laten zien). Samen met het college van B en W van de gemeente Dongen en een aantal andere „VIP's" nemen we plaats in de mooie raadszaal. Manshoge schermen tonen de beelden van hetgeen in kaart (en in de computer) is gebracht. Willem de Vreeze heet de gasten, namens de studenten en de andere medewerkers, van harte welkom. Hij heeft iets leuks te bieden: een demo van het eindresultaat. Met behulp van de overheadprojector zien we in grootbeeld hoe het prototype VIP in de wijk ,,De Biezen" is opgezet en dat daar een hele organisatie voor nodig was van stuurgroep-projectgroep en werkgroepen. Het eigenlijke werk gebeurde in de projectgroep waarin Willem de Vree ze en Peter Vos respectievelijk als voorzitter en secretaris fungeerden. Duidelijk laat Willem zien hoe is gewerkt, wat er is gedaan, en wat je ermee kunt doen. 298 NGT GEODESIA 89 - 6

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 18