In memoriam J. H. W. Makkinga Op donderdag 20 april 1989 is plotseling overleden ir. Jan Hendri- kus Willem Makkinga, management-adviseur bij de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn. Hij werd 56 jaar. Het nieuws over zijn overlijden heeft velen van ons binnen het Kadaster en ook velen in zijn relaties daarbuiten diep geschokt. Het was voor ons allen moeilijk te begrijpen en te accepteren dat een man, die zo'n centrale, bindende functie vervulde en die als persoon alom zoveel sympathie genoot, ons veel te vroeg moest ontvallen. Sinds Jan Makkinga in 1977 bij de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn werd geplaatst, heb ik hem van zeer nabij meege maakt; eerst als mijn chef en later als mijn collega. In beide hoe danigheden heb ik hem bijzonder leren waarderen. Hij was een vakbekwaam leermeester, die de kunst verstond je precies zoveel vrijheid en ruimte te geven als je verdiende en daardoor een sterk enthousiasmerende invloed had op je werk. Hij was een open en eerlijk kameraad, die je in vertrouwen kon nemen, die steeds tijd voor je had en wiens oordeel over de meest uiteenlopende zaken voor mij ook al heb ik dat pas in de loop der jaren ten volle leren inzien steeds van grote waarde was. Respect had ik vooral voor zijn opmerkelijke nuchterheid. Onder alle omstandigheden bleef hij een heldere en evenwichtige kijk op de situatie houden en behield hij zijn zin voor eenvoud en praktische gerichtheid bij het vinden van oplossingen voor alle mogelijke vraagstukken. Daarbij was hij uiterst bescheiden en had hij een sterk ontwikkeld gevoel voor harmonie en wederzijds respect binnen de menselijke relaties. Deze eigenschappen en zijn gevoel voor gezelligheid en humor hebben het voor mij tot een groot genoegen gemaakt om zowel binnen de werksituatie als daarbuiten met hem op te trekken. Jan Makkinga werd geboren op 17 juli 1932 te Hardenberg. Na de militaire dienstplicht te hebben vervuld, ving hij in 1953 aan met de studie aan de TH Delft. Hoewel zijn voorkeur aanvankelijk uitging naar een economie-studie, besloot hij vooral op aanraden van de oud-Hardenberger en huisvriend van de familie Makkinga, profes sor Bruins, geodesie te gaan studeren. In zijn studententijd was hij tweemaal bestuurslid van het Landmeetkundig Gezelschap „Snel- lius". Na voltooiing van zijn studie trad hij op 1 mei 1960 als adjunct landmeter in dienst van het Kadaster en wel bij het toenmalige bureau van de Landmeetkundige Dienst door de ruilverkave- laars, waartoe Jan Makkinga later ook behoorde, wel de gewone dienst genoemd te Eind hoven. In 1965 ging hij over naar het toenmalig bureau van de Ruilverkavelings- dienst van het Kadaster, eveneens te Eindhoven. Het ruilverkavelingswerk had hem al snel in zijn greep en met volle energie en toewij ding zette hij zich in voor zijn taak als landmeter-deskun dige in diverse Oostbrabant se ruilverkavelingen. Uit deze tijd stamt ook zijn vervaar diging van het zogenaamde rose boekje, waarin hij zijn zorgvuldige onderzoek ten behoeve van de opheffing van de oude zakelijke weiderechten in Het Molen broek heeft beschreven en waarnaar Ketelaar in zijn dissertatie ,,Oude zakelijke rechten vroeger, nu en in de toekomst" verwijst. In 1971 werd Jan Makkinga overgeplaatst naar het bureau van de Ruilverkavelingsdienst in Assen. Bijzondere juridische en bestuurlijke vraagstukken hebben hem altijd zeer geboeid, zodat hij al spoedig werd betrokken bij de tot standkoming van de plannen en de wettelijke regeling voor de her inrichting van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veen koloniën; met enthousiasme en inventiviteit heeft hij hieraan mee gewerkt. Zijn inventiviteit en interesse in het vak kwamen ook tot uiting in zijn deelname, samen met ir. L. Touwen en ir. J. C. Wolthuis van de Heidemij, aan de Heidemij-prijsvraag „Nieuwe ideeën over landinrichting" in 1974. Met hun inzending getiteld „Schappelijk Beheer" wonnen zij de hoofdprijs. Het betrof een vooruitstrevende oplossing voor het probleem van het landschaps beheer, waarbij de inbreng van Jan Makkinga vooral betrekking had op de juridische en bestuurlijke aspecten. Vooral op die terrei nen heeft hij zijn kennis voortdurend vergroot en in dienst gesteld van zijn werk. Zijn belangstelling voor ontwikkelingen op landmeet- technisch gebied was geringer, maar hij heeft altijd een scherp oog gehad voor de doelmatigheidsaspecten van het landmeetkundige werk. In het kader van de ingrijpende reorganisatie van het Kadaster, die in 1974 en 1975 werd doorgevoerd, keerde hij terug naar Eindho ven, waar hij per 1 januari 1976 was benoemd tot hoofd van de Uit het diepst van ons hart willen wij u danken voor de wijze waarop u na het overlijden van mijn lieve man en onze fijne vader Jan Makkinga om ons heen heeft gestaan. Al de bemoedigende brieven en kaarten, de vete warme woorden, die tot ons gesproken zijn door u allen, jong en oud, ieder op zijn of haar eigen wijze, hebben ons goed gedaan. Wij zullen hem blijvend missen, maar wij hopen toch samen de kracht te krijgen om verder te leven met steeds de onver getelijke herinneringen aan hem. H. J. Makkinga-Sonnenberg en kinderen 10 juni 13 augustus 1989 „Kunst in kaart". Tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amers foort over het aandeel van kunstenaars in de Kartografie. 25 juni - 1 juli 1989 13e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie te Amsterdam, Leiden en 's-Gravenhage. 27 juni - 19 augustus 1989 „In de gekroonde Lootsman". Tentoonstelling in het Ned. Scheepvaartmuseum te Amsterdam over het kaarten-, instru mentmakers- en uitgevershuis Van Keulen. 3-12 augustus 1989 IAG Congres te Edinburgh. Zie bericht op p. 33 van het januari nummer. 14-24 augustus 1989 FIG-PC meeting en 14e ICA-conferentie in Budapest. Zie bericht op p. 78 van het februarinummer. 14-25 augustus 1989 Summer Institute GIS, Urban and Regional Planning te Amster dam. Inlichtingen: dr. H. J. Scholten, tel. 070-264201. 30 augustus - 2 september 1989 DeutscherGeodatentag, Stuttgart. Informatie: DVW, Landesver- messungsamt, Postfach 102962, D-7000 Stuttgart 10. 11-16 September 1989 42e Fotogrammetrische Week te Stuttgart. Nadere mededelin gen volgen. 14 september 1989 Studiedag VVI. Onderwerp: „Toenemende automatisering". In formatie: mevr. E. Seinstra, tel. 015-784548. 22 september 1989 Contactgroep Automatisering in de Kartografie bij Prime, Zoeter- meer. Inlichtingen: ir. H. J. G. L. Aalders, tel. 015 - 781567. 28 september 1989 (Let op: i.p.v. 23 september) Studiedag Nederlandse Federatie voor Aardobservatie en Geo- informatica. Onderwerp: „GIS en Remote Sensing". 25 september - 28 september 1989 Zomercursus NVK „Beschrijving kartografische materialen" te 's-Gravenhage, Koninklijke Bibliotheek. Inlichtingen: K. W. B. Giebel, tel. 020 - 5688312. 4 oktober 1989 Symposium „De opleiding tot geodeet: passen en meten" door het Landmeetkundig Gezelschap Snellius. Gebouw voor Geode sie, Thijsseweg 11, Delft. Inlichtingen: J. J. ten Siethof, tel. 015-783295. 302 NGT GEODESIA 89 - 6

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 22