berichten Group mm afdeling Projecten. Voordien nam hij gedurende ruim een jaar de functie van hoofd van het bureau van de Ruilverkavelingsdienst te Eindhoven waar. Uit dien hoofde nam hij vanaf oktober 1974 deel aan de maandelijkse dienstbesprekingen over landinrichtingsaan gelegenheden onder leiding van Van Lent. Vooral die contacten hebben ertoe geleid dat Van Lent hem in 1977 vroeg om hoofd van de afdeling Projecten en tevens zijn plaatsvervanger te worden bij zijn nieuwe directie Landmeetkun dige Zaken en Landinrichting aan de Hoofddirectie. Jan Makkinga nam deze uitdaging aan, zodat medio 1977 Apeldoorn zijn nieuwe standplaats werd. Na het vertrek van Van Lent in 1981 en tot de volgende reorganisatie van de Hoofddirectie in 1984 nam Jan Makkinga de functie van directeur Landmeetkundige Zaken en Landinrichting waar. In het kader van die reorganisatie in 1984 werd hij benoemd in zijn laatste functie, die van management- adviseur van de Hoofddirectie; een moeilijke functie van waaruit hij leiding gaf aan het planningsproces van de gehele dienst en vraagstukken te behandelen kreeg, waarvoor zijn specifieke vaar digheden en ongeëvenaarde kennis van bijna alle facetten van de Dienst waren vereist. In deze periode heeft hij tussen de bedrijven door ook nog gedu rende driekwart jaar met veel succes de functie van directeur van het Kadaster in Utrecht waargenomen. Laatstelijk speelde hij een belangrijke rol bij de afwikkeling van de personele gevolgen van de onlangs doorgevoerde afslanking en reorganisatie van de Dienst. Hij wist dit moeilijke proces, waarbij vaak pijnlijke beslissingen moesten worden genomen, op de voor betrokkenen minst bezwa rende wijze en met voortvarendheid af te ronden. Voor de moeilijke functie van management-adviseur zal geen op volger te vinden zijn. De bureaucratie, waar Jan Makkinga zo'n af keer van had, met meer papier en mankracht, zal hiervoor wel de enige oplossing zijn. Dat het zo zal moeten, is geen schande voor het Kadaster; zo gaat het immers bijna overal. Maar het toont aan in welke bevoorrechte positie de Dienst verkeerde, toen het nog over de unieke kracht Jan Makkinga kon beschikken. Ook buiten het Kadaster heeft Jan Makkinga veelvuldig van zijn dienende en geëngageerde instelling blijk gegeven. Met name heeft hij zich intensief ingezet voor kerkelijke aangelegenheden. In zijn eerste Brabantse tijd, toen hij inmiddels was getrouwd met zijn overbuurmeisje uit Hardenberg, Annie Sonnenberg, en zij in Eer- sel woonden, was hij lid van de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Valkenswaard. Namens deze kerkeraad had hij zitting in de bouwcommissie en later in het bestuur van het protestantse be jaardentehuis „De Ekelhof" te Eindhoven. Ook was hij afgevaar digde in de Classis Den Bosch. Uit die tijd stamt de „Nota Mak kinga", waarin hij zeer vooruitstrevende ideeën over een nauwere samenwerking tussen de Gereformeerde Kerk en de Nederlands Hervormde Kerk in De Kempen lanceerde. Zijn ideeën werden toen nog te progressief bevonden, maar naar verluidt, komt de nota een dezer dagen opnieuw aan de orde in de Classis-vergadering en zou er nu een goede kans op effectuering daarvan zijn. Ook in zijn laatste woonplaats Zutphen was hij samen met zijn vrouw vier jaar lang lid van de kerkeraad en was hij zeer intensief betrokken bij de versterking van de samenwerking tussen de Gere formeerde Kerk en de Nederlands Hervormde Kerk. Daarnaast zette hij zich zeer actief in voor de organisatie van de maatschap pelijke dienstverlening. Zo was hij in zijn Eerselse tijd lid van het bestuur van de afdeling Eindhoven van de Stichting Christelijke Sociale Arbeid, in Assen zat hij in het bestuur van de Stichting Ge reformeerde Sociale Arbeid voor Drenthe en in zijn tweede Bra bantse periode, in Hapert, was hij waarnemend voorzitter van het bestuur van de Stichting Gereformeerde Sociale Arbeid voor Noord-Brabant en Limburg. In Eersel was Jan Makkinga ook zeer actief op politiek gebied. Hij was in 1970 mede-oprichter van de Partij Gemeentebelangen en zou wethouder zijn geworden als zijn overplaatsing naar Assen dat niet had verhinderd. Deze overplaatsing verhinderde overigens ook dat hij Prins Carnaval zou zijn geworden in Eersel. Dat hij hier voor genomineerd was, mag wijzen op zijn gevoel voor gezellig heid en humor en zijn sterke betrokkenheid bij de omgeving waarin hij verkeerde. Jan Makkinga heeft zich altijd ten volle ingezet voor zijn werk. De laatste tijd is dit vooral gebleken uit de wijze waarop hij de moeilijke functie van management-adviseur bij de Hoofddirectie van het Kadaster vervulde. Ook mag dit blijken uit de vele keren dat hij zich gedurende zijn loopbaan beschikbaar stelde om met veel inzet en verantwoordelijkheidsgevoel belangrijke functies waar te nemen in tijden dat hiaten in de bezetting van functies optraden. Nimmer heeft men tevergeefs een beroep op hem gedaan als de nood aan de man was. Daarbij heeft hij met zijn bescheidenheid en zijn on baatzuchtigheid zijn persoonlijk belang altijd ondergeschikt ge maakt aan het belang van de Dienst. Het Kadaster is hem zeer veel dank verschuldigd. Een uitzonderlijk sympathieke persoonlijkheid is heengegaan. Wij zullen hem erg missen. Zijn vrouw en vier kinderen wensen wij de kracht toe dit grote ver lies te dragen. J. K. B. Sonnenberg 11-13 oktober 1989 15e NGL Congres, Jaarbeurs Utrecht. 27 oktober 1989 Kartografendag over „Auteursrecht en copyright", Kadaster, Apeldoorn. Inlichtingen: drs. P. W. Geudeke, tel. 05910 - 96200. 22 november 1989 Studiedag VVI. Onderwerp: „Europa 1992 en de Nederlandse Vastgoedinformatie". Inlichtingen: mevr. E. Seinstra, tel. 015- 784548. OPRICHTING GEOCAD GEBRUIKERS GROEP Op 11 mei 1989 werd in het „Von Braun Civic Center" te Huntsville Alabama USA tijdens de „Intergraph Graphics User Group" (IGUG) de „GEOCAD Gebruikers Groep" (GGG) opgericht. Het landmeetkundig-kartografisch softwarepakket GEOCAD wordt gebruikt voor de opbouw, het beheer en het onderhoud van digitale topografische bestanden. Dit door RAET ontwikkelde pakket is op dit ogenblik beschikbaar voor Intergraph werkstations. De deelnemers aan deze gebruikersgroep stellen zich tot doel: uitwisseling van informatie en ervaringen; optimalisering van het pakket; stimulering en richting geven aan nieuwe ontwikkelingen. De huidige deelnemers zijn de gemeenten Ede, Hilversum, Maas tricht, Nijmegen, Roosendaal en Tilburg en het Provinciale Energie Bedrijf Friesland. Meer informatie kunt u verkrijgen bij ing. J. Wessels, hoofd van de afdeling Vastgoedregistratie en Kartografie van de Dienst Publieke Werken en Sport, Stadhuisstraat 5, 6211 CG Maastricht, telefoon 043 - 292435. De GEOCAD-gebruikersgroep voor hetVon Braun Civic Center" te Huntsville (USA). PHBO-CURSUSSEN Evenals voorgaande jaren wordt in het komende cursusjaar, te be ginnen najaar 1989, weer een aantal verschillende avondcursussen NGT GEODESIA 89 - f 303

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 23