Toepassing FINGIS in de landinrichting Inleiding FINGIS door ir. C. H. J. Lemmen, Hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Application of FINGIS in landdevelopment The article gives a rough overview of the FINGIS database structure and the possibilities for input, modi fication, inventory and presentation of geometric data. Furthermore a description is given of the (Dutch) Landdevelopment application which is defined in the FINGIS Set-up module and of an interface to a Data Base Management System in which object-subject relations are represented. Het Finnish Geographic Information System (FINGIS) is inmiddels ongeveer twee jaar bij het Kadaster in gebruik voor toepassing in de landinrichting. Het sofwarepakket is ontwikkeld door de National Board of Survey te Helsin ki, Finland. Deze instelling voert wr rkzaamheden uit, die in Nederland vergelijkbaar zijn met de werkzaamheden van de Topografische Dienst, het Kadaster en de Land- inrichtingsdienst. Met de ontwikkeling van FINGIS is in 1975 gestart. De eerste commerciële versie is in 1984 op de markt ge bracht. In 1987 is het systeem aangekocht door het Kadaster. Het is geleidelijk in de vestigingen van het Kadaster geïntroduceerd en is op dit moment in vrijwel alle vestigingen beschikbaar. Er wordt enthousiast mee gewerkt. Gebleken is dat een gebruiker zich de veelzij dige mogelijkheden die worden geboden, snel eigen kan maken. FINGIS biedt onder andere krachtige en voor toepassing in de landinrichting zeer geschikte commando's voor manipulaties met oppervlakte-objecten, zoals schattings- gebieden, kavels of percelen. Dit is voor een doelmatige en doeltreffende digitale gegevensverwerking in de land inrichting van groot belang; de belangrijkste informatie die aan bestanden met geometrische gegevens dient te worden ontleend, betreft oppervlakten en waarden. In het kader van het ontwerpen van het plan van toedeling dienen deze oppervlakten en waarden onmiddellijk te kunnen worden berekend, nadat een begrenzing van een kavel door de gebruiker is aangegeven. Dit wordt ver zorgd met behulp van een topologische editor, waarmee sluitende oppervlakte-objecten op een direct controleer bare wijze kunnen worden ingevoerd of gewijzigd. Daar naast voorziet het pakket in een mogelijkheid om op een voudige wijze relaties te leggen tussen FINGIS-data- bases met geometrische gegevens enerzijds en afzon derlijke databases met administratieve gegevens ander zijds. De structuur van laatstgenoemde databases kan aldus worden afgestemd op de verschillende eisen die aan een specifieke applicatie worden gesteld. In het Kartografisch Administratief Systeem (KAS) voor landinrichtingsprojecten, een systeem dat op dit moment in ontwikkeling is, fungeert FINGIS als kartografische component. Bij de ontwikkeling van het KAS is veelvuldig gebruik gemaakt van de genoemde koppelingsmogelijk heid. Voor KAS is de koppeling gebaseerd op aanduidin gen van oppervlakte-objecten. Dit artikel geeft een algemeen overzicht van de database structuur, de mogelijkheden van invoer en wijziging van geometrische gegevens en de mogelijkheden van raad- 282 plegen en presentatie van gegevens in FINGIS. Vervol gens wordt de landinrichtingsapplicatie zoals die bij het Kadaster is gedefinieerd, nader uitgewerkt en wordt stil gestaan bij een aantal technische aspecten met betrek king tot het werkproces. Tenslotte zal kort worden inge gaan op het Kartografisch Administratief Systeem, waar van een aantal modules dit jaar operationeel wordt. Database-structuur De databases met geometrische gegevens in FINGIS betreffen een afbeelding van een gelimiteerd rechthoekig gebied in het terrein. Een limiet is nodig om de recht streekse invoer en wijziging van gegevens in de data bases op een doelmatige wijze, dus met een snelle respons, en een doeltreffende wijze, dus met directe bijhouding van de topologie, te kunnen uitvoeren. Een database wordt gedefinieerd door middel van de terrein coördinaten van de hoekpunten en (eventueel) een data basenaam. In iedere database kan een aantal lagen met geometrische gegevens worden opgenomen, bijvoor beeld een laag met topografie, een laag met waarde- gegevens (schatting) en een laag met kavels. Bij de definitie van een applicatie in FINGIS dient te wor den opgegeven of in een laag sprake is van „losse" lijnen of van oppervlakte-objecten. Iedere laag bestaat uit een aantal objectgroepen, te weten een (lijn)puntgroep, een symboolgroep, een tekstgroep en een lijngroep (fig. 1). (Lijn)punt-, symbool- en tekstgroepen bevatten puntob- jecten, lijngroepen beschrijven lijnobjecten; hieruit kun nen oppervlakte-objecten worden gevormd. Binnen een objectgroep kunnen classificaties worden onderscheiden. De objectgroepen als zodanig zijn uniek Een database bestaat uit lagen. Een laag bestaat uit de objectgroepen puntgroep symboolgroep tekstgroep lijngroep Punt-, symbool- en tekstgroepen bevatten puntobjecten. Lijngroepen bevatten lijnobjecten; hieruit kunnen opper vlakte-objecten worden gevormd. Per objectgroep worden classificaties onderscheiden. Fig. 1. Overzicht gegevensstructuur FINGIS databases. NGT GEODESIA 89 - 6

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 2